Оммавий ва профессионал спорт йўналишларидаги ишлар ҳолати танқидий руҳда кўриб чиқилди
Ўтган ҳафта Олимпия ўйинлари ва жаҳон чемпионлари Оксана Чусовитина ҳамда Баҳодир Жалолов маҳорат мактабларига ташриф буюрган Президент Шавкат Мирзиёев вилоят ҳокимлари ва спорт жамоатчилиги билан видеоселектор йиғилиши ўтказиб, ҳудудларда оммавий спорт мусобақаларини мунтазам ташкил этиш, ёшларни жисмоний тарбия ва спортга жалб этиш қамровини кенгайтириш юзасидан зарур топшириқлар берган эди.
Бугун Президент томонидан белгилаб берилган вазифалар асосида Спорт вазири Адҳам Икрамов бошчилигида Жойларда оммавий ва профессионал спортни ривожлантириш борасидаги ишларни жонлантириш мавзусида кенгайтирилган видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Унда Вазирлик, Миллий Олимпия ҳамда Паралимпия қўмиталари раҳбарияти, Тошкент шаҳри ва вилоятлардаги спорт бошқармалари, Қорақалпоғистон Республикаси Спорт вазирлиги мутасаддилари иштирок этишди. Федерация ва ассоциацияларнинг масъуллари жараённи бевосита МОҚ мажлислар залидан кузатиб бордилар.
Йиғилишга Хоразм вилоятида хизмат сафарида бўлиб турган вазир Адҳам Икрамов раислик қилди. Танқидий руҳда ўтган видеоселекторда юртимизда оммавий спорт тарғиботи бўйича олиб борилаётган ишлар таҳлил қилинди. Вазир ўз нутқида баъзи ҳудудлардаги ишлар ўз ҳолига ташлаб қўйилгани, қуйи бўғинлар билан тўлақонли иш ташкил этилмагани борасида масъулларга кескин фикр билдирди. Мавжуд муаммоларни бартараф этиш мақсадида ҳар бир вилоят бошқармаларига йиллик стратегия ишлаб чиқиш, ҳафтанинг ҳар пайшанба кунини спорт куни сифатида белгилаш бўйича топшириқлар берилди.
Ўз навбатида, МОҚ раҳбариятига Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари ва ундан кейинги комплекс мусобақаларга пухта тайёргарлик кўриш, йиғилишдан сўнг федерациялар масъуллари билан мавзу юзасидан режаларини яна бир карра таҳлил қилиш бўйича кўрсатма берилди.
Конференция якунига етгач МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов федерация вакиллари билан алоҳида учрашув ўтказишди. Унда Ойбек Омилович федерациялар кесимида ҳудудларни инвентаризациядан ўтказиш, мавжуд моддий техник базаларни ўрганиш таклифини илгари сурди. Шерзод Рихсибаевич эса фақатгина Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига эътибор қаратмасдан, Нагоя-2026 ёзги Осиё ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия учун ҳам захира таркибни шакллантириб бориш зарурлигини қўшимча қилди.
Суҳбат давомида долзарб масалалар юзасидан керакли вазифалар белгилаб олинди. Шунингдек, федерацияларга Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма олган ва унда шоҳсупага кўтариладиган спортчиларнинг мураббийларини рағбатлантириш борасида таклифлар юбориш белгиланди.

Критически рассмотрено положение дел в направлениях массового и профессионального спорта
На прошлой неделе Глава Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил школы мастерства чемпионов мира и Олимпийских игр Баходира Джалолова и Оксаны Чусовитиной. Далее было проведено видеоселекторное совещание с хокимами областей и представителями спортивной общественности страны, где Президентом были даны необходимые поручения по организации массовых спортивных соревнований во всех регионах, а также, по увеличению количества молодёжи, привлеченных к физической культуре и спорту.
Сегодня с целью исполнений вышеупомянутых поручений Главы Государства с участием Министра спорта Республики Узбекистан Адхама Икрамова было проведено видеоселекторное совещание на тему "Об усилении работы по развитию массового и профессионального спорта на местах". В нем приняли участие руководство Министерства, Олимпийского и Паралимпийского комитетов, ответственные лица спортивных управлений города Ташкента и областей, Министерства спорта Республики Каракалпакстан. Представители спортивных федераций и ассоциаций приняли участие в мероприятии онлайн, из зала заседаний НОК.
Совещание проводил Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, который в настоящее время пребывает с рабочим визитом в Хорезмской области. Заседание проходило в критическом духе и в ходе него руководителями была проанализирована деятельность областных подразделений, в частности их работа в пропаганде массового спорта. В своем выступлении Министр прокомментировал, что деятельность в некоторых областях страны, особенно, в нижнем звене совсем не организована, не идёт должным образом и дал необходимые поручения руководителям. В целях устранения имеющихся проблем перед руководством каждого региона были поставлены задачи разработать годовую стратегию и каждый четверг недели утвердить - спортивным днем.
В свою очередь, руководству НОК было поручено тщательно подготовиться к летним Олимпийским играм Париж-2024 и последующим комплексным соревнованиям, а после завершения селектора еще раз проанализировать и рассмотреть планы на этот счет с ответственными лицами федераций.
После окончания конференции Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя комитета Шерзод Ташматов провели отдельное совещание с представителями федераций. В нем Ойбек Омилович выдвинул предложение провести инвентаризацию в каждой спортивной федерации и изучить существующую материально-техническую базу. Шерзод Рихсибаевич также добавил, что помимо летних Олимпийских игр Париж-2024, необходимо сформировать резервную команду и для летних Азиатских игр Нагоя-2026 и летних Олимпийских игр Лос-Анджелес-2028.
В ходе совещания были обозначены задачи и даны соответствующие поручения по важным вопросам. Также, ответственным лицам федераций поручено внести предложения относительно поощрения тренеров и наставников, лицензиатов и призёров летних Олимпийских игр Париж-2024