Адҳам Икрамов терма жамоаларнинг тайёргарлиги ва РСТИАМда очилган янги реабилитация бўлими билан танишди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида терма жамоаларимизнинг Париж-2024 ёзги Олимпия ва Паралимпия, шунингдек, Тошкент-2025 ёшлар ёзги Осиё ва Пара Осиё ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги, Олимпия шаҳарчасидаги қурилиш жараёни муҳокама қилинди. Учрашувда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ҳамда Паралимпия қўмиталари раҳбарияти, шунингдек, соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Даставвал, 4 йилликнинг энг муҳим мусобақаси бўлмиш Париж-2024 га олиб борилаётган тайёргарлик муҳокама марказида бўлди. Миллий Олимпия ҳамда Паралимпия қўмиталарининг мутасаддилари бу борада терма жамоаларнинг ҳозирлиги, қўлга киритилиши кутилаётган йўлланмалар сони бўйича маълумот беришди. Ўз навбатида, вазир Адҳам Икрамов ҳар бир жамоанинг тайёргарлигини назорат қилиш муҳимлигини билдирди.
Бугунги кунга келиб, пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасида иш қизғин кечмоқда. Қурилаётган барча объектларда металл-конструкция ишлари якунланган. Мутахассислар ҳар бир мажмуа Италия, Германия, АҚШ, Хитой ва бошқа илғор мамлакатлар ишлаб чиқарадиган анжомлар билан жиҳозланиши, шаҳарча кейинчалик ўзбек спорти учун илмий-амалий машғулотлар марказига айланиши ва унинг ривожини янги босқичга олиб чиқишда ягона кластер бўлиб хизмат қилишини таъкидлашди. МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов мусобақа дастуридан ўрин олиши кутилаётган спорт турлари ва уларнинг йўналишлари бўйича маълумот берар экан, бу борада Осиё Олимпия кенгаши билан изчил иш олиб борилаётгани ҳақида қўшимча қилди.
Замонавий спортда терма жамоаларни йирик комплекс мусобақаларга тайёрлашда спорт тиббиёти, хусусан, диетология, фармакология, реабилитация каби йўналишларнинг ҳам ўрни катта. Шундан келиб чиқиб, Қўмита қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ)да янги ўзгаришларга қўл урилмоқда. Мутасаддилар бугун Марказда фойдаланишга топширилган янги реабилитация бўлимини кўздан кечиришди. РСТИАМ директори Камол Сирожитдинов ушбу бўлим барча керакли техникалар билан жиҳозлангани, спортчиларнинг тикланиш жараёнини ва уларнинг янги ғалабалари учун хизмат қилишини қўшимча қилди. Адҳам Илҳамович янги режаларни юқори баҳолаб, иш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча тавсиялар берди.

Адхам Икрамов ознакомился с подготовкой сборных команд и новым реабилитационным отделением, открывшимся в РНПЦСМ
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана обсудили подготовку отечественных сборных по различным видам спорта к летней Олимпиаде Париж-2024, а также к юношеским летним Азиатским и Параазиатским играм Ташкент-2025, процесс строительных работ в Олимпийском городке. В заседании приняло участие руководство Министерства молодёжной политики и спорта Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов и специалисты отрасли.
Сначала в центре внимания был вопрос подготовки к главным стартам четырёхлетия – Париж-2024. В этой связи должностные лица Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов дали подробную информацию о подготовке сборных, предполагаемом количестве лицензий, которые ожидаются ещё завоевать. В свою очередь, Министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов подчеркнул важность контроля УТС каждой команды.
На сегодняшний день работа в строящемся Олимпийском городке столицы идёт полным ходом. На всех объектах завершены работы по металлоконструкциям. Специалисты отметили, что каждый комплекс будет оснащён оборудованием производства Италии, Германии, США, Китая и других передовых стран, Олимпийский городок станет центром научно-практической подготовки узбекского спорта и послужит единым кластером для вывода его развития на новый уровень. Предоставляя информацию о видах спорта и их направлениях, которые, как ожидается, будут включены в программу соревнований, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов добавил, что также ведётся последовательная работа с Олимпийским Советом Азии.
В современном спорте в подготовке сборных команд к крупным комплексным соревнованиям большую роль играет и спортивная медицина, в частности, такие направления, как диетология, фармакология, реабилитация. Исходя из этого, в Республиканском научно-практическом центре спортивной медицины (РНПЦСМ) при Комитете намечаются новые современные изменения. Официальные лица осмотрели новое реабилитационное отделение, функционирующее в данном Центре. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов добавил, что подразделение оснащено всей необходимой техникой, обеспечивает процесс восстановления спортсменов и служит для их новых побед. Адхам Ильхамович высоко оценил новые планы и дал дополнительные рекомендации по повышению эффективности работы.