Содиқова ҳамда Собиржонова финал босқичига йўл олишди
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Уси “Катта дубулға” турнирида бугунги иштирокини якунлади. Аҳамиятлиси, унда баҳс олиб борган ҳар икки спортчимиз ҳам финал босқичида қатнашадиган бўлди.
-67 кг вазн тоифасида даянга кўтарилган Феруза Содиқова ва Озода Собиржонова дастлабки босқични муваффақиятли якунлашди. Қуръа уларни иккинчи даврада ўзаро тўқнаш қилди. Мураббийлар штаби бу вазиятда Собиржонованинг жангсиз чорак финалга ўтишини маъқуллашди. Боиси, мусобақадан аввал ташкилий қўмита томонидан жаҳон рейтингидаги юқори ўрни сабаб Феруза Содиқова ҳамда Никита Рафалович финал босқичига таклиф этилган.
Хабар қилганимиздек, саралаш турнирида ўз вазн тоифаларида чорак финалгача етиб борган спортчилар ҳал қилувчи босқичида иштирок этиш имкониятига эга бўлишади. Шу тариқа, чорак финалгача етиб борган Озода Собиржонова, шунингдек, юқори рейтингга эга Феруза Содиқова ҳам финал турнирида қатнашади. Эртага қолган вазн тоифаларидаги саралаш баҳслари давом этади.

13 Декабря 2023 2312
На сегодня в рамках турнира "Большого Шлема" по таэквондо в Уси (Китай) завершилось участие представителей Узбекистана. Примечательно, что оба наших спортсменов вышли в финальный блок.
Феруза Содикова и Озода Собиржонова, выступавшие в весовой категории -67 кг, успешно прошли первый круг. По итогам жеребьёвки, в следующем этапе, наши девушки должны были подняться на даян друг против друга. И тренерским штабом было принято решение, что Собиржонова выйдет в четвертьфинал без боя. Так как, Феруза Содикова и Никита Рафалович занимают лидирующие позиции в мировом рейтинге, перед началом турнира организационный комитет предоставил им возможность принять участие в финале.
Как нами и сообщалось, таэквондисты, которым удалось пройти отбор в своих весовых категориях и выйти в четвертьфинал, имеют шанс принять участие в решающем блоке. Таким образом, Озода Собиржонова, успешно пройдя отборочный этап и Феруза Содикова, занимающая высокое место в рейтинге, будут участвовать в финале. Завтра продолжится отбор в остальных весовых категориях.