Жаҳон чемпионати сари бир қадам
Қирғизистон пойтахти Бишкек шаҳрида от спортининг конкур йўналиши бўйича ўтказилган “Jumping CSIO1*-W World Cup Eurasian League” ва “FEI Jumping Nations Cup” мусобақалари терма жамоамиз учун тарихий натижалар билан ёдда қолди. Боиси ушбу мусобақада ҳамюртларимиз ҳам Гран-при, ҳам жамоавий йўналишда бош совринни қўлга киритишди.
Ўзбекистон, Россия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон каби давлатларнинг сара чавандозлари иштирокидаги мазкур беллашувлар сўнгги кунида жамоавий йўналишда ғолиб ва совриндорлар аниқланди. Қувонарлиси, унда ҳамюртларимиз биринчи ўринни қўлга киритишди. Таъкидлаш жоиз, Миллатлар кубогида жамоамиз ҳеч қачон кетма-кет икки бор, шунингдек, бир босқичда ҳам Гран-при, ҳам жамоавий йўналишда ғалабага эришмаган. Эслатиб ўтамиз, бундан аввал Тошкентда ўтказилган босқичда ҳам чавандозларимиз тенгсиз бўлишган эди.
Олдинда спортчиларимизни Россия ва Қозоғистонда ўтадиган босқичлар кутиб турибди. Ушбу босқичлардан бирида жамоамиз яна бир ғалабага эришадиган бўлса, Барселонада дунёнинг энг кучли 8 саккиз жамоаси иштирокида кечадиган жаҳон чемпионатига йўлланма олади.
Шубҳасиз, бундай ғалабалар ҳукуматимиз, шахсан юртбошимизнинг спортни ҳар томонлама ривожлантириш ва уни қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътиборлари натижасидир. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон йилқичилик ва от спорт федерациясини қўлга киритилган навбатдаги муваффақият билан самимий табриклаб, жаҳон чемпионати йўлланмасини ҳам қўлга киритишларини тилаб қолади.

Ещё один шаг на пути к чемпионату мира
Международные соревнования по конкуру “Jumping CSIO1*-W World Cup Eurasian League” и “FEI Jumping Nations Cup” которые проходили в Бишкеке, вошли в историю узбекского спорта значительными результатами. В этом турнире наши всадники завоевали Гран-При, а также, главный приз в командном направлении.
В последний день соревнований, в котором участвовали представители Узбекистана, России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, стали известны имена победителей в командном направлении. Примечательно, что нашим всадникам удалось завоевать первое место в командном направлении. Следует отметить, что сборной Узбекистана ещё не удавалось завоевать победы в двух направлениях одновременно.
Впереди наших всадников ожидают этапы в России и Казахстане. Если им удастся завоевать победу хотя бы в одном из этих этапов, то они смогут принять участие на чемпионате мира в Барселоне, где будут выступать 8 сильнейших команд мира.
Разумеется такие успехи являются результатом уделяемого внимания в сферу развития спорта со стороны правительства и нашего Уважаемого Президента. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию коневодства и конного спорта Узбекистана с победой и желает нашим всадникам завоевать путёвку на чемпионат мира.