Жаҳон чемпионати сари бир қадам
Қирғизистон пойтахти Бишкек шаҳрида от спортининг конкур йўналиши бўйича ўтказилган “Jumping CSIO1*-W World Cup Eurasian League” ва “FEI Jumping Nations Cup” мусобақалари терма жамоамиз учун тарихий натижалар билан ёдда қолди. Боиси ушбу мусобақада ҳамюртларимиз ҳам Гран-при, ҳам жамоавий йўналишда бош совринни қўлга киритишди.
Ўзбекистон, Россия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон каби давлатларнинг сара чавандозлари иштирокидаги мазкур беллашувлар сўнгги кунида жамоавий йўналишда ғолиб ва совриндорлар аниқланди. Қувонарлиси, унда ҳамюртларимиз биринчи ўринни қўлга киритишди. Таъкидлаш жоиз, Миллатлар кубогида жамоамиз ҳеч қачон кетма-кет икки бор, шунингдек, бир босқичда ҳам Гран-при, ҳам жамоавий йўналишда ғалабага эришмаган. Эслатиб ўтамиз, бундан аввал Тошкентда ўтказилган босқичда ҳам чавандозларимиз тенгсиз бўлишган эди.
Олдинда спортчиларимизни Россия ва Қозоғистонда ўтадиган босқичлар кутиб турибди. Ушбу босқичлардан бирида жамоамиз яна бир ғалабага эришадиган бўлса, Барселонада дунёнинг энг кучли 8 саккиз жамоаси иштирокида кечадиган жаҳон чемпионатига йўлланма олади.
Шубҳасиз, бундай ғалабалар ҳукуматимиз, шахсан юртбошимизнинг спортни ҳар томонлама ривожлантириш ва уни қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътиборлари натижасидир. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон йилқичилик ва от спорт федерациясини қўлга киритилган навбатдаги муваффақият билан самимий табриклаб, жаҳон чемпионати йўлланмасини ҳам қўлга киритишларини тилаб қолади.

One more step on the way to the World Cup
The international show jumping competitions "Jumping CSIO1* - W World Cup Eurasian League" and "FEI Jumping Nations Cup", which were held in Bishkek, have entered the history of Uzbek sports with significant results. In this tournament, our riders won the Grand Prix, as well as the main prize in the team direction.
On the last day of the competition, which was attended by representatives of Uzbekistan, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan, the names of the winners in the team direction became known. It is noteworthy that our riders managed to win the first place in the team direction. It should be noted that the national team of Uzbekistan has not yet managed to win victories in two directions at the same time.
Ahead of our riders there are stages in Russia and Kazakhstan. If they manage to win at least one of these stages, they will be able to take part in the World Championship in Barcelona, where the 8 strongest teams in the world will compete.
Of course, such successes are the result of the attention paid to the development of sports by the government and our Esteemed President. The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the Federation of Horse Breeding and Equestrian Sports of Uzbekistan on the victory and wishes our riders to win a ticket to the World Championship.