Акбар Жўраев жаҳон чемпиони, Нурудинов иккинчи
Ўзбек оғир атлетикаси ҳамон -109 кг вазн тоифасида жаҳонда тенгсиз экани яна бир карра ўз исботини топди. Ҳамюртларимиз, Олимпида чемпионлари Акбар Жўраев ҳамда Руслан Нурудинов ушбу вазн тоифасида жаҳон чемпионатининг олтин ва кумуш медалларни бўлишиб олишди.
Даст кўтаришда 189 кг, силтаб кўтаришда 226 кг ва икки курашда 415 кг натижа қайд этган Жўраев 2 та олтин ва 1 та кумуш медалларни қўлга киритди. Даст кўтариш машқидаги 180 кг Нурудиновни тўртинчи ўринда олиб қолди. Силтаб кўтаришда 227 кг билан олтин медални ўз ҳисобига ёздириб қўйган бўлса, умумий ҳисобдаги 407 кг унга кумуш медални келтирди. Икки курашда бронза медали 403 (180+223) кг натижа кўрсатган озарбайжонлик Дадаш Дадашбайлига насиб этди.

16 Сентября 2023 2716
Узбекская школа тяжёлой атлетики в очередной раз доказала, что она по-прежнему не имеет себе равных в мире в весовой категории до 109 кг. Наши соотечественники, Олимпийские чемпионы Акбар Джураев и Руслан Нурудинов завоевали золотые и серебряные медали чемпионата мира в данном весе.
Джураев, показавший результат 189 кг - в рывке, 226 кг - в толчке и 415 кг - по сумме двух упражнений, завоевал 2 золотые и 1 серебряную медали. Ещё один наш соотечественник Нурудинов, которому в рывке покорились 180 кг, занял четвёртое место. В толчке он записал на свой счёт золотую медаль с 227 кг, а по сумме двух упражнений показал результат 407 кг и он удостоился серебряной награды. Бронзовая медаль по сумме двух упражнений досталась азербайджанцу Дадашу Дадашбайли, показавшему результат 403 (180+223) кг.