Корея Республикаси элчиси кубоги ёш иқтидорларни кашф қилмоқда
Шу кунларда пойтахтимиздаги “Универсал” спорт саройида таэквондонинг WT йўналиши бўйича Корея Республикаси элчиси кубоги бўлиб ўтмоқда. Йигирманчи бор ташкил этилаётган бу йилги беллашувларда юртимизнинг барча вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасидан жами 500 нафар ёш спортчи иштирок этмоқда. Бугун мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Корея Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Хи Санг Ким, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов ва бошқа меҳмонлар иштирок этишди. Унда сўз олган расмийлар сўнгги йиллар Президентимизнинг жисмоний тарбия ва спорт, хусусан, таэквондони ривожлантиришга қаратаётган улкан эътибори сабаб Улуғбек Рашитов каби Олимпиада ва Светлана Осипова сингари жаҳон чемпионати ғолиблари етишиб чиқаётганини алоҳида таъкидлашди.
Мусобақа анъанавий равишда 15-17 ёшли спортчилар ўртасида бўлиб ўтмоқда. Яна бир аҳамиятли томони, шу пайтгача беллашувлар кёроги йўналишида ўтказилган бўлса, бу йилдан пумсэ бўйича ҳам медаллар жамланмаси ўйналмоқда.

8 Сентября 2023 2608
В эти дни в столичном спортивном Дворце “Универсал” проходит Кубок Посла Республики Корея по таэквондо WT. В традиционных соревнованиях в этом году принимают участие 500 юных спортсменов со всех регионов республики. Сегодня состоялось торжественное открытие состязаний.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане Хи Санг Ким, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, заместитель председателя НОК, председатель Ассоциации таэквондо страны Шерзод Ташматов и другие гости. Выступившие на нём официальные лица отметили, что в последние годы Президент уделяет большое внимание развитию физической культуры и спорта, в частности, таэквондо, в результате чего вырастают такие яркие звёзды, как Олимпийский чемпион Улугбек Рашитов, как чемпионка мира Светлана Осипова.
Лучших вываляют среди единоборцев 15-17 лет. До этого времени соревнования проводились в направлении кёроги, с этого года медали разыгрываются и в пумсе.