МОҚ раҳбарияти енгил атлетика бўйича халқаро турнирни кузатди
Айни кунларда пойтахтимизда енгил атлетика бўйича халқаро хотира турнири бўлиб ўтмоқда. Бугун МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов Ўзбекистон терма жамоаси аъзоларининг мусобақадаги чиқишини кузатиш баробарида Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик режасининг якуний босқичи билан танишди.
Бешинчи бор ўтказилаётган Г.Арзуманов хотира турнирининг бу йилги баҳсларда Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Баҳрайн каби мамлакатлардан 300 нафарга яқин спортчи қатнашмоқда.
Мусобақада Светлана Радзивил, Сафина Садуллаева, Шарифа Давронова, Екатерина Воронина, Анвар Анваров, Суҳроб Ходжаев каби терма жамоа етакчилари иштирок этишяпти. Ш.Ташматов стадионда мураббийлар штаби ва атлетлар билан алоҳида гаплашиб, терма жамоанинг Осиё ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги, уларнинг ҳолати ҳақида батафсил суҳбатлашди.
Ўз навбатида, мамлакат енгил атлетика федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев спортчиларнинг қай тартибда Хитойга йўл олиши, қачон Атлетлар шаҳарчасига кириб жойлашиши ва тайёргарлик билан боғлик бошқа режалар хусусида маълумот берди. Мутасаддилар мусобақанинг бир қатор дастурида тақдирлаш маросимида ҳам иштирок этишди.
Маълумот учун, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида енгил атлетика баҳслари 29 сентябрь – 5 октябрь кунлари ўтказилади. Режага кўра, унда терма жамоамизнинг 29 нафар вакили медаллар учун кураш олиб боради.

7 Сентября 2023 2424
В эти дни в нашей столице проходит международный турнир памяти по лёгкой атлетике. Сегодня заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, наблюдая за выступлениями членов сборной Узбекистана на соревнованиях, ознакомился с заключительным этапом плана подготовки легкоатлетов к Азиатским играм Ханчжоу-2022.
В традиционных состязаниях памяти Г.Арзуманова, которые в этом году проводятся в пятый раз, принимают участие около 300 спортсменов из Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Бахрейна.
В соревнованиях свои возможности испытывают такие лидеры Национальной сборной, как Светлана Радзивилл, Сафина Садуллаева, Шарифа Давронова, Екатерина Воронина, Анвар Анваров и Сухроб Ходжаев. Ш.Ташматов пообщался с тренерским штабом и спортсменами, подробно узнал о подготовке сборной к Азиатским играм, об их состоянии к этому моменту.
В свою очередь, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики страны Андрей Абдувалиев проинформировал о том, в каком порядке спортсмены поедут в Китай, когда войдут и поселятся в Городке атлетов и других планах, связанных с подготовкой к важным стартам года. Официальные лица также присутствовали на церемонии награждения в ряде программ турнира.
Для информации, соревнования по лёгкой атлетике на Азиатских играх Ханчжоу–2022 пройдут с 29 сентября по 5 октября. По плану, в них за медали будут бороться 29 легкоатлетов сборной Узбекистана.