Велоспортчиларимизнинг жаҳон чемпионатидаги иштирокига назар ташлаймиз
Маълум қилганимиздек, айни кунларда Шотландиянинг Глазго шаҳрида велоспортнинг шоссе ва трек йўналишлари бўйича жаҳон чемпионати бўлиб ўтмоқда. 9 август куни трек усталари ўз чиқишларини якунлашди.
Мазкур йўналишда Маргарита Мисюрина ҳамда Нафосат Козиева юртимиз шарафини ҳимоя қилишди. Козиева очколар пойгасида 14, “elimination” дастурида эса 18-натижани қайд этди. Ҳар икки спортчимиз жуфтликда мэдисон дастурида медаллар учун кураш олиб боришди. Бироқ беллашув давомида омадсизлик сабаб финишга етиб кела олишмади.
Шотландия трассалари бўйлаб кетаётган шосседаги пойгалар ҳам қизғин тус олмоқда. Дмитрий Бочаров, Алексей Фомовский, Муроджон Холмуродов, София Каримова, Янина Кускова ҳамда Ольга Забелинская аралаш жамоавий дастурда қатнашдилар. Мазкур йўналишда спортчиларимиз 13-натижани қайд этишди.
Эркаклар ўртасида 271.1 км масофага кечган гуруҳ пойгаси баҳси спортчиларнинг иродасини яна бир бор синаб берди. Унда 195 нафар атлет стартга чиқди. 6 соатдан ошиқ давом этган пойгада 51 нафар иштирокчигина финишга етиб кела олди. Афсуски, Муроджон Холмуродов пойга давомида курашдан чиқди.
13 август куни кечадиган аёллар ўртасидаги гуруҳ пойгасида Ольга Забелинская ва бошқа вакилларимиз ҳам иштирок этиши кутилмоқда. Ҳамюртларимиз 154.1 км масофага мўлжалланган ушбу пойгада медаллар қатори Париж-2024 Олимпиадаси йўлланмаси учун стартга чиқишади.

10 Августа 2023 2435
Как мы сообщали ранее, в эти дни в Глазго (Шотландия) проходит чемпионат мира по шоссейному и трековому велоспорту. 9 августа представители второй дисциплины завершили своё выступление.
В этом направлении честь нашей страны защищали Маргарита Мисюрина и Нафосат Козиева. Козиева финишировала 14-й в гонке по очкам и 18-й в программе elimination”. Обе наши соотечественницы в паре боролись за медали в программе мэдисон. Однако из-за невезения во время соревнований они не смогли добраться до финиша.
Шоссейная велогонка, которая проходит по шотландским трассам, также отбирает сильнейших атлетов. Дмитрий Бочаров, Алексей Фомовский, Муроджон Холмуродов, София Каримова, Янина Кускова и Ольга Забелинская приняли участие в смешанной командной программе. В этой дисциплине узбекские спортсмены показали 13-й результат.
В групповой гонке на 271,1 км среди мужчин на старт вышли 195 атлетов. В состязаниях, которые длились более 6 часов, финишировал только 51 участник. К сожалению, во время гонки Муроджон Холмуродов выбыл из борьбы.
Ожидается, что в женской части соревнований, которая состоится 13 августа, примут участие Ольга Забелинская и другие узбекские спортсменки. В данных состязаниях на 154,1 км наши соотечественницы помимо медалей турнира, будут бороться за Олимпийские лицензии Париж-2024.