Минтақадаги дўстона алоқалар янада мустаҳкамланмоқда
Беларусь-2023 II МДҲ ўйинлари давомида бугун делегациялар раҳбарлари иштирокида бир қатор расмий учрашувлар ташкил этилди. Уларнинг доирасида Ўзбекистон делегацияси раҳбари, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳам иштирок этишмоқда.
Бугун Россия Федерацияси Спорт вазири Олег Матицин, Беларусь Олимпия қўмитаси президенти Виктор Лукашенко, мамлакат Спорт ва туризм вазири Сергей Ковальчук билан минтақада жисмоний тарбия ва спорт, Олимпизм тарғиботини кучайтириш каби мавзуларда учрашувлар ўтказилди.
Виктор Лукашенко Тошкентга амалга оширган ташрифини илиқ таассуротлар билан ёд олар экан, Беларусь ва Ўзбекистоннинг спорт соҳасидаги алоқалари тобора мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлади. Мутасаддилар МДҲ ўйинларидан ташқари йирик спорт тадбирларига тайёргарлик кўришда халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, илм-фан соҳасидаги ютуқларни баҳам кўриш, Олимпизмнинг пок ва эзгу қадриятларини тарғиб этиш каби ғоялар ҳақида фикр алмашишди.
Дастурга мувофиқ, делегация раҳбарлари оммавий ахборот воситалари билан учрашувда ҳам иштирок этишиб, журналистларни қизиқтирган саволларига жавоб беришди. Шунингдек, расмийлар кун давомида бир қатор спорт турларидаги баҳсларни бевосита аренадан биргаликда томоша қилишди.

Официальные лица спорта Узбекистана посетили ряд мероприятий в Беларуси
В рамках II игр СНГ, проходящих в Беларуси, организуется ряд официальных встреч с участием руководителей делегаций. В мероприятиях также принимают участие официальные лица делегации Узбекистана, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов.
Сегодня в течение дня состоялись встречи с министром Спорта Российской Федерации Олегом Матициным, президентом Олимпийского комитета Беларуси Виктором Лукашенко, министром Спорта и туризма Республики Беларусь Сергеем Ковальчуком по таким темам, как развитие физической культуры и спорта, усиление пропаганды Олимпизма в регионе.
Виктор Лукашенко, тепло вспоминая свой визит в Ташкент, особо отметил укрепление связей Беларуси и Узбекистана в области спорта. Официальные лица обменялись мнениями по организации международных тренировочных сборов при подготовке к крупным спортивным мероприятиям помимо игр СНГ, обмену достижениями области науки, продвижение чистых и благородных идей Олимпизма.
В соответствии с программой, официальные лица также приняли участие во встрече со СМИ и ответили на вопросы журналистов. Кроме того , в течение дня наши соотечественники воочию наблюдали за соревнованиями по ряду видов спорта.