Халқаро муз устида хоккей федерацияси раҳбарияти билан янги режалар кўриб чиқилди
Бугун пойтахтимизда Халқаро муз устида хоккей (IIHF) федерацияси, Осиё Олимпия кенгаши (ООК) ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси билан ҳамкорликда “Осиёлик ёш хоккейчилар учун ўқув-машғулот йиғини” дастурига старт берилади. Мазкур йиғинни кузатиб бориш учун IIHF вице-президенти Айваз Омарканов ҳам Тошкентга етиб келган. Бугун мартабали меҳмон Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов билан хоккейнинг мамлакатимиздаги ривожини янги босқичга олиб чиқиш каби истиқболли мавзуларни муҳокама қилди.
Учрашувда Ўзбекистон хоккей федерацияси Ижрочи директори Элбек Маҳмудов, Осиё Олимпия кенгаши расмийлари Тони Тарраф ҳамда Виссам Тркмани ҳам иштирок этишди. Вазир даставвал мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи ва Олимпия ҳаракати, хусусан, қишки спорт турларини ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар хусусида батафсил гапирар экан, сўнгги йилларда пойтахтимизда қад ростлаган “Ҳумо арена” ва "Алпомиш" муз саройлари, вилоятларда яратилаётган инфратузилма ҳақида тўхталиб ўтди. Ўз навбатида, Ойбек Касимов хоккей бўйича Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоасининг Осиё чемпионатидаги ғалабаси, “Ҳумо” хоккей клубининг халқаро майдондаги иштироки ҳақида маълумот берди.
Айваз Омарканов юртимиздаги бундай ўзгаришлар, хоккейга бўлган муносабатдан мамнун эканини билдирди. Қолаверса, бугун бошланган халқаро ўқув-машғулот йиғинининг юқори савияда ташкил этилгани, келгусида яна кўплаб халқаро тадбирлар мезбонлигини Ўзбекистонга топшириш учун ишонч пайдо бўлганини қўшимча қилди. Суҳбат давомида томонлар мамлакатимизда қишки спорт турлари ва Олимпия ҳаракатини янада ривожлантиришнинг янги босқичларига оид қатор режаларни муҳокама қилишди.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, қишки спорт турлари бўйича бу каби лойиҳа мамлакатимизда биринчи бор ўтказилмоқда. Унда 30 дан ортиқ мамлакатдан 100 нафардан зиёд ёш хоккейчилар иштирок этишмоқда. Маълумот учун, ООК билан ҳамкорликда ўтган йили ноябрь ойида Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари иштирокида 5 спорт турида мураббий ва ҳакамлар учун семинар ташкил этилган эди.

Новые планы рассмотрены с руководством Международной федерации хоккея на льду
Сегодня в столице в сотрудничестве с Международной федерацией хоккея на льду (IIHF), Олимпийским советом Азии (ОСА) и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана стартует программа “Тренировочные сборы молодых хоккеистов Азии”. В этой связи в Ташкент прибыл вице-президент Международной федерации хоккея на льду (IIHF) Айваз Омарканов. Зарубежный специалист обсудил с министром Молодёжной политики и спорта Адхамом Икрамовым, Генеральным секретарем НОК Ойбеком Касимовым такие перспективные темы, как вывод развития хоккея в нашей стране на новый уровень.
Во встрече также приняли участие исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов, официальные лица Олимпийского совета Азии Тони Тарраф и Виссам Тркмани. Министр подробно рассказал о проводимой в стране работе по развитию здорового образа жизни и Олимпийского движения, в частности зимних видов спорта, остановился на ледовых дворцах “Хумо Арена” и "Алпомиш", возведённых в столице в последние годы, инфраструктуре, создаваемой в регионах. В свою очередь, Ойбек Касимов рассказал о победе юношеской сборной Узбекистана по хоккею на чемпионате Азии, об участии хоккейного клуба “Хумо” на международной арене.
Айваз Омарканов отметил, что рад таким изменениям в нашей стране, к такому положительному отношению к хоккею. Кроме того, он добавил, что начавшийся сегодня Международные учебно-тренировочные сборы организованы на высоком уровне, отметил уверенность в том, что в будущем Узбекистан примет ещё много международных мероприятий.
В ходе беседы стороны обсудили ряд планов относительно новых этапов дальнейшего развития зимних видов спорта и Олимпийского движения в нашей стране.
Подобный проект по зимним видам спорта проводится в нашей стране впервые. В нём принимают участие более 100 юных хоккеистов из более чем 30 стран континента. Для информации, в ноябре прошлого года в сотрудничестве с ОСА был организован семинар для тренеров и судей по 5 видам спорта с участием стран Центральной и Южной Азии.