Тиббиёт маркази замонавий қиёфа очмоқда
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) фаолиятини янада такомиллаштириш, унинг имкониятларини ошириш бўйича қатор амалий ишлар олиб борилмоқда. Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ҳамда Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов у ерда олиб борилаётган янги лойиҳалар билан танишди.
Мутасаддиларга марказ директори Камол Сирожитдинов ҳамроҳлик қилиб, сўнгги даврда амалга оширилган янгиликлар билан таништирди. Маълумки, марказ спортчиларимиздан ташқари ҳамюртларимизга ҳам тиббий хизмат кўрсатади. РСТИАМда шифокорлар кўригида стационар даволаш имконияти ҳам мавжуд бўлиб, бугун ушбу бўлим тўлиқ реконструкция қилинди ва замонавий қиёфа очди.
Марказнинг Нурли ташхис бўлими замонавий ускуналар билан жиҳозланган. Мижозларнинг катта қисми айнан ушбу бўлим хизматларидан фойдаланади. К.Сирожитдинов эндиликда мазкур йўналишдаги имкониятлар янада ошгани, рентген, МРТ, МСКТ ускуналари анча такомиллашганини қўшимча қилди. Шунингдек, алоҳида физиотерапия бўлими ташкил этилаётгани ҳақида маълумот берди. Танишув давомида қайта қурилаётган реабилитация ва массаж хоналари, лаборатория бўлими ҳам кўздан кечирилди. РСТИАМ директори яқин вақт ичида жарроҳлик бўлими фаолияти йўлга қўйилиши режалаштирилганига урғу берди. Ўрганиш ишлари давомида марказ имкониятларидан унумли фойдаланиш, мижозларга барча шароитларни яратиш бўйича қўшимча тавсиялар берилди.

Медицинский центр при НОК приобретает современный облик
Ряд практических работ проводится для дальнейшего совершенствования деятельности Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, а также для повышения его потенциала. Сегодня заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя комитета Шерзод Ташматов и председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов ознакомились с новыми проектами, которые ведутся в РНПЦСМ.
Официальных лиц сопровождал директор Центра Камол Сирожитдинов, который ознакомил с нововведениями, реализованными за последний период. Известно, что помимо отечественных спортсменов Центр оказывает медицинские услуги и гражданам нашей страны. В РНПЦСМ также есть возможность стационарного лечения под наблюдением высококвалифицированных специалистов, и сегодня это отделение полностью реконструировано и приобрело современный облик.
Отделение лучевой диагностики Центра оснащено современным оборудованием. Подавляющее большинство пациентов пользуются услугами именно этого отдела. К.Сирожитдинов добавил, что сейчас возможности в этом направлении ещё больше увеличились, значительно улучшилось оборудование рентгена, МРТ, МСКТ. Он также сообщил, что создаётся отдельное физиотерапевтическое отделение. Во время ознакомления также были осмотрены реконструируемые реабилитационные и массажные, лабораторный кабинеты. Директор РНПЦСМ особо подчеркнул, что в ближайшее время планируется наладить работу и хирургического отделения. В ходе знакомства были даны дополнительные рекомендации по эффективному использованию возможностей Центра, созданию всех условий для посетителей.