Париж-2024: Олимпия шаҳарчаси ва спорт объектларига саёҳат
Маълум қилганимиздек, шу кунларда Франция пойтахтида Париж-2024 XXXIII ёзги Олимпия ўйинларининг ташкилий масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтмоқда. Унинг навбатдаги кунида меҳмонлар учун Олимпия шаҳарчаси ва бир қатор спорт объектлари бўйлаб экскурсия ташкил этилди.
Токио-2020 Олимпиадасидаги шаҳарчада максимал даражада тежамкорликдан фойдаланиш учун ётоқлар картондан (бақувват қоғоз материаллар) ишланган эди. Францияликлар ҳам ушбу анъанани давом эттиришмоқда. Токиодагидан фарқли ўлароқ, шаҳарча ичидаги хоналар ва атлетларнинг машғулот заллари нисбатан кенг ва катта. Шаҳарча Сена дарёси бўйида қурилиб, унинг ҳар икки қирғоғини эгаллаб олади. Дарёдан ўтиш учун махсус кўприк қурилади. Аввал кинематография павильони бўлган улкан майдон Ўйинлар давомида ошхона вазифасини бажариб беради. Шубҳасиз, шаҳарча катта ҳудудни ўз ичига олади. Турли чеккаларга тезроқ етиб бориш учун ташкилий қўмита аъзоларига самокат, меҳмонларга велосипед хизматлари тақдим этилади.
Олимпия объектлари бўйича ҳам бир қатор жиҳатларни санаб ўтиш мумкин. Асосийси Париж-2024 энг кам объектлар қурилган Олимпиада сифатида тарихга кирмоқда. Бу эса давлат бюджетидан катта миқдорда пул ажратилиб, ҳозирда қаровсиз ётган Афина-2004, Рио-2016 каби Олимпиадаларнинг объектлари каби қаровсиз қолиб кетишининг олдини олади. Бўлажак мезбонлар сув спорти турлари учун 15 220 кишига мўлжалланган янги ҳавза, шунингдек, 8000 томошабинни ўз ичига оладиган, Ўйинлар давомида бадминтон ҳамда бадиий гимнастика баҳсларини қабул қиладиган иккита аренани янгидан қурган холос. Мусобақаларнинг аксарият қисмида кўргазма залларидан фойдаланилади. Экскурсия давомида бу бўйича батафсил маълумот берилди. 2024 йилнинг май ойидан биноларни жиҳозлаш ишлари бошланади ва қарабсизки, заллар бир неча ҳафта ичида дунёнинг энг кучли спортчиларини қабул қиладиган спорт объектига айланади. Яна бир қизиқ томони, баъзи спорт турларининг икки хил объектларда ўтиши. Жумладан, бокс беллашувлари “Arena Paris Nord” кўргазмасининг майдонида ташкил этилса, ҳал қилув жанглар 34 000 кишини сиғдира оладиган “Ролан Гаррос стадиони"да ўтади.
Тадбир давомида Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Олимпия ўйинларидан аввал Парижда бир қатор спорт турлари бўйича терма жамоаларимиз учун ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш бўйича музокаралар олиб бормоқда.

Париж 2024: экскурсия по Олимпийскому городку и спортивным объектам
Как мы сообщали ранее, в эти дни во французской столице проходит семинар, посвящённый организационным вопросам XXXIII Олимпийских игр Париж-2024. В рамках мероприятия для гостей была организована экскурсия по Олимпийской деревне и ряду спортивных объектов.
В Олимпийском городке Токио-2020 кровати были изготовлены из прочных бумажных материалов, чтобы максимально сэкономить средства. Эту традицию продолжают и французы. В отличие от Токио, комнаты и залы для тренировок спортсменов относительно просторные. Городок построен вдоль реки Сены и занимает оба её берега. Для того, чтобы перейти через реку сооружается специальный мост. Огромная площадь, которая раньше была кинематографическим павильоном, во время игр будет служить кухней. Очевидно, что городок занимает большую территорию. Членам оргкомитета будут предоставлены услуги самоката, а гостям-велосипеды, чтобы быстрее добраться до разных мест.
По Олимпийским объектам также можно перечислить ряд аспектов. Стоит отметить, что Париж-2024 войдёт в историю как Олимпиада с наименьшим количеством построенных объектов. А это в свою очередь позволит избежать того, что объекты останутся без присмотра, как и Олимпийские сооружения, такие как Афины-2004, Рио-2016, которые в настоящее время находятся без присмотра. Будущие хозяева построили новый Дворец водных видов спорта на 15 220 человек, а также арену, вмещающую 8 000 зрителей, на которых во время Игр будут проходить соревнования по бадминтону и художественной гимнастике. В большинстве состязаний используются выставочные залы. Об этом подробно рассказали во время экскурсии. С мая 2024 года начнутся работы по оборудованию помещений, залы через несколько недель превратятся в спортивный объект, в котором будут соревноваться сильнейшие спортсмены мира. Ещё один интересный факт заключается в том, что некоторые виды спорта проходят на двух разных объектах. В частности, боксерские бои будут организованы на выставочной площадке “Arena Paris Nord”, а финальные встречи пройдут на стадионе “Ролан Гаррос”.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов ведёт переговоры о проведении перед Олимпиадой тренировочных сборов в Париже для команд по ряду видов спорта.