Фарида Солиева кумуш, Светлана Радзивил эса бронза медалини қўлга киритди
Таиландда ўтаётган енгил атлетика бўйича Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси навбатдаги медалларига сазовор бўлди. Аёллар ўртасида 400 метрга югуриш дастурида қатнашган Фарида Солиева кумуш, баландликка сакраш секторида иштирок этган Светлана Радзивил бронза медали соҳибига айланди.
22 ёшли Фарида Солиева финал дастурида 52.95 сония натижа қайд этиб, марра чизиғини иккинчи бўлиб кесиб ўтди. Қайд этиш жоиз, бу билан навоийлик спортчимиз шахсий рекордини янгилади. Олтин медаль Шри-Ланка вакиласига насиб этган бўлса, кучли учликни ҳиндистонлик атлет якунлаб берди.
400 метр, ОЧ:
1. Раманаяка Надиша (Шри-Ланка) – 52.61
2. Фарида Солиева (Ўзбекистон) – 52.95
3. Аишваря Мишра (Ҳиндистон) – 53.07
1.75, 1.80 ва 1.83 метр баландликдаги планкалардан биринчи уринишдаёқ ўта олган Радзивил, афсуски, 1.86 метр баландликка келганида омадсизликка учради. Олтин ва кумуш медаллари эса қозоғистонлик атлетларга насиб этди. Бу Светлана Радзивил учун қитъа биринчиликларидаги олтинчи медаль ҳисобланади.

Фарида Солиева завоевала серебро, а Светлана Радзивилл-бронзу
На проходящем в Таиланде чемпионате Азии по лёгкой атлетике сборная Узбекистана завоевала очередные медали. Вице-чемпионкой стала Фарида Солиева, участвовавшая в женской программе бега на 400 метров, в секторе прыжков в высоту бронзы удостоилась Светлана Радзивилл.
22-летняя Фарида Солиева в финальной программе показала результат 52,95 секунды. Стоит отметить, что отечественная спортсменка побила личный рекорд. Золотая медаль досталась представительнице Шри-Ланки, тройку сильнейших замкнула спортсменка Индии.
400 м, ЧА:
1. Раманаяка Надиша (Шри-Ланка) – 52.61
2. Фарида Солиева (Узбекистан) – 52.95
3. Айшваря Мишра (Индия) – 53.07
Радзивилл, которая с первых же попыток одолела заданные планки 1,75, 1,80 и 1,83 м, к сожалению, не повезло, когда она должна была пересечь барьер высотой 1,86 м. Таким образом, она заняла третье место, а золотую и серебряную медали завоевали спортсменки Казахстана. Для Светланы Радзивилл данная медаль - шестая по счёту награда чемпионатов Азии.