МОҚ раиси боксчи ва қиличбозларимизнинг йиғинига ташриф буюрди
МОҚ раҳбарияти Президентимиз берган топшириқлар бўйича терма жамоаларимиз базаларига ташриф буюриб, у ерда спортчиларимиз учун яратиб берилган шароитлар билан янада яқиндан танишиб бормоқда. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Тошкент вилоятининг “Янгиобод” ва “Дукент” спорт базаларида Токио-2020 Олимпиадасига тайёрланаётган терма жамоларимизнинг йиғинига ташриф буюрди.
МОҚ раҳбари даставвал “Янгиобод”да боксчиларимиз билан суҳбатлашди. Унда Токио-2020 лицензиясини қўлга киритган спортчиларимиз ва уларнинг мураббийлари, федерация мутасаддилари иштирок этишди. Суҳбатда Рустам Шоабдураҳмонов давлатимиз раҳбарининг Олимпия ўйинларига тайёргарлик жараёнида спортчиларимизни қўллаб-қувватлаётгани, айниқса, боксчиларимиздан юқори натижалар кутаётганини айтиб ўтди. Шунингдек, Президентимиз томонидан юртимизда боксни ривожлантириш ҳақидаги яқинда эълон қилинган қарори, унинг мазмун-моҳияти ҳақида гапирди. МОҚ раҳбари учрашув давомида ҳар бир боксчимиз билан бирма-бир уларнинг режалари, ижтимоий аҳволи, саломатлиги бўйича гаплашиб чиқди. Ўз навбатида, учрашувда федерация бош котиби Мурод Мамадалиев, терма жамоа бош мураббийи Марат Қурбонов ва шифокор Дилшод Казаков спортчиларимизнинг бугунги жисмоний ҳолати ва саломатлиги ҳақида маълумот беришди.
Хабар берганимиздек, ҳозирда ушбу базада халқаро ўқув-машғулот йиғини олиб борилмоқда. Унда Жазоир, Эрон, Озарбайжон, Иордания каби терма жамоалар ҳам иштирок этяпти. Суҳбатдан сўнг МОҚ раиси жамоаларнинг машғулот жараёнини кузатди.
Шундан сўнг Рустам Шоабдураҳмонов “Дукент” базасига борди. У ерда қиличбозлик бўйича терма жамоамиз йиғин олиб бормоқда. МОҚ ҳамда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси бу ерда ҳам лицензиат спортчиларимизнинг ҳар бири билан юзма-юз, шундан сўнг мураббийлар ва жамоанинг бошқа вакиллари билан суҳбатлашди.
Таъкидлаш жоиз, қиличбозлик бўйича Ўзбекистон терма жамоаси илк бор Олимпия ўйинларига 3 та йўлланма қўлга киритиб, ўз тарихида янги саҳифа очган. МОҚ раҳбари учрашувда жамоамиз учун барча керакли шароитлар яратиб берилиши, уларнинг тайёргарлиги ҳукуматимиз томонидан қўллаб-қувватланаётганини таъкидлади.

The Chairman of the NOC visited the training camps of boxers and fencers
In order to fulfill the President's instructions, the leadership of the NOC visits the training bases of our national teams and gets acquainted with the conditions created for our athletes. Today, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, visited the sports bases "Yangiabad" and "Dukent", which are located in the Tashkent region. In these bases, teams preparing for the upcoming Tokyo 2020 Olympic Games conduct training camps.
First, the head of the NOC at the Yangiabad base talked with the boxers. The meeting was attended by licensees of Tokyo 2020 and their coaches, representatives of the federation. During the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov emphasized that our esteemed President fully supports the preparation for the Olympic Games and that he expects high results from boxers. Also, Shaabdurakhmanov spoke about the essence of the Presidential Decree, which is aimed at the development of boxing in our country. At the meeting, the head of the NOC had a separate conversation with each boxer, asked about their family and social status, health, plans for the future. In turn, during the event, the Secretary General of the federation Murod Mamadaliyev, the head coach of the national team Marat Kurbanov and the doctor Dilshod Kazakov gave information about the health and physical condition of the athletes.
As we reported earlier, this base hosts an international training camp with the participation of boxers from the national teams of Algeria, Iran, Azerbaijan and Jordan. After the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov watched the boxers ' training sessions.
Then the chairman of the Committee visited the Dukent base, where the national fencing team of Uzbekistan is engaged. Rustam Shaabdurakhmanov also had a conversation with the licensees, as well as with their coaches and other representatives of the national team.
It should be noted that for the first time our fencers managed to win 3 licenses for the Olympics, which is a historic result for our country. During the meeting, the head of the NOC emphasized that all the necessary conditions will be created for the national team and that the government personally supports their preparation.