МОҚ раиси боксчи ва қиличбозларимизнинг йиғинига ташриф буюрди
МОҚ раҳбарияти Президентимиз берган топшириқлар бўйича терма жамоаларимиз базаларига ташриф буюриб, у ерда спортчиларимиз учун яратиб берилган шароитлар билан янада яқиндан танишиб бормоқда. Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Тошкент вилоятининг “Янгиобод” ва “Дукент” спорт базаларида Токио-2020 Олимпиадасига тайёрланаётган терма жамоларимизнинг йиғинига ташриф буюрди.
МОҚ раҳбари даставвал “Янгиобод”да боксчиларимиз билан суҳбатлашди. Унда Токио-2020 лицензиясини қўлга киритган спортчиларимиз ва уларнинг мураббийлари, федерация мутасаддилари иштирок этишди. Суҳбатда Рустам Шоабдураҳмонов давлатимиз раҳбарининг Олимпия ўйинларига тайёргарлик жараёнида спортчиларимизни қўллаб-қувватлаётгани, айниқса, боксчиларимиздан юқори натижалар кутаётганини айтиб ўтди. Шунингдек, Президентимиз томонидан юртимизда боксни ривожлантириш ҳақидаги яқинда эълон қилинган қарори, унинг мазмун-моҳияти ҳақида гапирди. МОҚ раҳбари учрашув давомида ҳар бир боксчимиз билан бирма-бир уларнинг режалари, ижтимоий аҳволи, саломатлиги бўйича гаплашиб чиқди. Ўз навбатида, учрашувда федерация бош котиби Мурод Мамадалиев, терма жамоа бош мураббийи Марат Қурбонов ва шифокор Дилшод Казаков спортчиларимизнинг бугунги жисмоний ҳолати ва саломатлиги ҳақида маълумот беришди.
Хабар берганимиздек, ҳозирда ушбу базада халқаро ўқув-машғулот йиғини олиб борилмоқда. Унда Жазоир, Эрон, Озарбайжон, Иордания каби терма жамоалар ҳам иштирок этяпти. Суҳбатдан сўнг МОҚ раиси жамоаларнинг машғулот жараёнини кузатди.
Шундан сўнг Рустам Шоабдураҳмонов “Дукент” базасига борди. У ерда қиличбозлик бўйича терма жамоамиз йиғин олиб бормоқда. МОҚ ҳамда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси бу ерда ҳам лицензиат спортчиларимизнинг ҳар бири билан юзма-юз, шундан сўнг мураббийлар ва жамоанинг бошқа вакиллари билан суҳбатлашди.
Таъкидлаш жоиз, қиличбозлик бўйича Ўзбекистон терма жамоаси илк бор Олимпия ўйинларига 3 та йўлланма қўлга киритиб, ўз тарихида янги саҳифа очган. МОҚ раҳбари учрашувда жамоамиз учун барча керакли шароитлар яратиб берилиши, уларнинг тайёргарлиги ҳукуматимиз томонидан қўллаб-қувватланаётганини таъкидлади.

Следует отметить, что впервые нашим фехтовальщикам удалось завоевать 3 лицензии на Олимпиаду, что является историческим результатом для нашей страны. Во время встречи руководитель НОК особо отметил, что для сборной будут созданы все необходимые условия и что их подготовку правительство лично поддерживает.
Председатель НОК посетил сборы боксёров и фехтовальщиков
С целью исполнения поручения Президента, руководство НОК посещает тренировочные базы наших сборных и ознакамливается с условиями, созданными для наших спортсменов. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил спортивные базы «Янгиабад» и «Дукент», которые находятся в Ташкентской области. В этих базах, команды, готовящиеся к предстоящим Олимпийским играм Токио-2020, проводят тренировочные сборы.
Сначала руководитель НОК на базе «Янгиабад» побеседовал с боксёрами. На встрече присутствовали лицензиаты Токио-2020 и их тренеры, представители федерации. Во время беседы Рустам Шаабдурахманов особо отметил, что наш уважаемый Президент полностью поддерживает подготовку к Олимпийским играм и то что ожидает высоких результатов от боксёров. Также, Шаабдурахманов говорил о сущности Постановления Президента, которое направлено на развитие бокса в нашей стране. На встрече, руководитель НОК по отдельности побеседовал с каждым боксёром, поинтересовался их семейным и социальным положением, здоровьем, планами на будущее. В свою очередь, во время мероприятия Генеральный секретарь федерации Мурод Мамадалиев, главный тренер сборной Марат Курбанов и врач Дилшод Казаков дали сведения о здоровье и физическом состоянии спортсменов.
Как ранее нами сообщалось, в этой базе проходит международный учебно-тренировочный сбор с участием боксёров сборных Алжира, Ирана, Азербайджана и Иордании. После беседы Рустам Шаабдурахманов понаблюдал за тренировками боксёров.
Далее председатель Комитета побывал на базе «Дукент», где занимается сборная Узбекистана по фехтованию. Рустам Шаабдурахманов и тут побеседовал с лицензиатами, а также с их тренерами и остальными представителями сборной.