Танзила Нарбаева Осиё велоспорт конфедерацияси президенти билан янги режаларни муҳокама қилди
Осиё велоспорт конфедерацияси президенти Осама Ал Шафар мамлакатимизда бўлиб тургани ҳақида хабар берган эдик. Мартабали меҳмон ташриф давомида Ўзбекистон Респубилкаси Олий Мажлис Сенати Раиси, мамлакат велосипед спорти федерацияси раҳбари Танзила Нарбаева қабулида бўлди.
Учрашувда юртимизда велоспортни янада ривожлантириш, велосипед спорт турларини аҳоли ўртасида оммалаштириш, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларни ушбу спорт турига кенг жалб қилиш, профессионал спортчиларни тайёрлаш, шунингдек, Осиё велоспорт конфедерацияси билан ҳамкорликда истиқболли режаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида Танзила Нарбаева Осиё велоспорт конфедерацияси томонидан кўрсатилган амалий кўмак туфайли Ўзбекистон велосипед спорт федерацияси кўзга кўринарли ютуқларга эришаётганини таъкидлаб ўтди. Хусусан, Ўзбекистон эркаклар ва аёллар терма жамоалари UCI Олимпия рейтинг сеткасидан жой олиб, эркаклар терма жамоаси UCI халқаро рейтингида 52-ўриндан 34-ўринга, аёллар терма жамоаси 22-ўриндан 17-ўринга кўтарилгани алоҳида тилга олинди.
Ўз навбатида, Осама Ал Шафар Ўзбекистонда велоспортни ривожлантириш юзасидан амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларни, спортчилар учун яратилаётган шарт-шароитларни юқори баҳолаб, атлетларимизнинг қисқа давр ичида жаҳон велоспорт оламида ўз ўрнига эга бўлгани ва Осиё қитъаси ўзбекистонлик спортчиларнинг ютуқлари билан фахрланаётганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шу билан бирга, Осиё велоспорт конфедерацияси бундан кейин ҳам Ўзбекистонда велоспортни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишларни қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини қайд этди.
Шунингдек, суҳбат чоғида Ўзбекистонда велоспортнинг шоссе, тоғ ва трек турлари бўйича мусобақаларни ташкил этиш, Осиё чемпионатларини ўтказиш бўйича таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.
Ўзбекистон велоспорт терма жамоасининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, хорижий мураббийларни жалб этиш орқали спортчиларни келгусидаги йирик мусобақаларга пухта тайёрлаш каби устувор масалалар юзасидан ҳамкорликни янада кенгайтиришга келишиб олинди.

Танзила Нарбаева обсудила новые планы с президентом Азиатской конфедерации велоспорта
Ранее мы сообщали, что президент Азиатской конфедерации велоспорта (АСС) Осама Ахмад Аль-Шафар находится у нас в столице с рабочим визитом. Почётный гость был на приёме у председателя Сената Олий Мажлиса, руководителя Федерации велоспорта Узбекистана Танзилы Нарбаевой.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития велоспорта в нашей стране, популяризации велосипедного спорта среди населения, особенно активного привлечения молодёжи и женщин к этому виду спорта, подготовки профессиональных атлетов, а также реализации перспективных планов совместно с Азиатской конфедерацией велосипедного спорта.
Во время диалога Танзила Нарбаева отметила, что благодаря поддержке, оказываемой Азиатской конфедерацией велоспорта, Федерация велосипедного спорта Узбекистана добивается заметных успехов. В частности, мужская и женская сборные Узбекистана занимают достойное место в Олимпийской рейтинговой сетке UCI, мужская сборная поднялась с 52-го на 34-е место, а женская - с 22-го на 17-е место.
В свою очередь, Осама Ахмад аль Шафар высоко оценил усилия, предпринимаемые в Узбекистане по развитию велоспорта, условия, создаваемые для спортсменов, особо отметил, что атлеты за короткий срок завоевали своё достойное место в мире, а Азиатский континент гордится достижениями узбекских спортсменов. Он также подчеркнул, что Азиатская конфедерация велоспорта готова и впредь поддерживать проводимую работу по развитию велоспорта в Узбекистане.
В ходе беседы также высказаны предложения и замечания по организации в нашей стране соревнований по шоссейному, горному и трековому видам велоспорта, проведению чемпионатов Азии.
Достигнута договоренность относительно дальнейшего расширения сотрудничества по таким приоритетным вопросам, как укрепление материально-технической базы сборной Узбекистана по велоспорту, тщательная подготовка спортсменов к предстоящим крупным соревнованиям с привлечением зарубежных тренеров.