Осама Ал Шафар билан велоспорт ривожининг янги лойиҳалари муҳокама қилинди
Бугун Тошкентга Осиё велоспорт конфедерацияси президенти Осама Ал Шафар ташриф буюрди. Мартабали меҳмоннинг ушбу сафардаги илк манзили Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бўлди. Жаноб Ал Шафарни МОҚда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов кутиб олишди. Шундан сўнг томонлар “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун қуриладиган янги велотрек мажмуасининг лойиҳасини муҳокама қилиш, велоспортнинг мамлакатимиздаги оммавийлигини кучайтириш мавзусида учрашув ўтказишди.
Унда МОҚ раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Козим Ўринбойхўжаев ҳам иштирок этишди. Даставвал Адҳам Икрамов юртимизда велоспортнинг оммавийлигини ошириш, профессионал спорт билан шуғулланаётган атлетларимиз учун яратилаётган шароитлар, бу борада Президентимиз бошчилигида миллий федерация раиси билан олиб борилаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг, кун тартибига мувофиқ “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун қуриладиган Олимпия шаҳарчаси ва ундаги велотрек мажмуаси хусусида фикр алмашилди. Ойбек Касимов лойиҳа бўйича батафсил маълумот берар экан, уни қуришда ҳар бир спорт туридаги экспертлар билан иш олиб борилаётгани, иншоотлар барча замонавий талабларга жавоб бериши хусусида гапирди. Ўз навбатида, лойиҳа билан танишган меҳмон унга юқори баҳо бериб, Осиё велоспорт конфедерацияси ҳам жараёнда ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканини билдирди.
Самимий руҳда ўтган суҳбат давомида Олимпия шаҳарчасидаги велотрек мажмуаси битгач пойтахтимизда йирик нуфузли мусобақаларни ўтказиш, маҳаллий мураббий ва ҳакамларнинг малакасини ошириш учун семинарлар ташкил этиш, юртимизда велоспорт оммавийлигини оширишда хориж тажрибасини ўрганиш каби мавзуларда атрофича фикр алмашилди.

Новые планы и договорённости на пути развития и расширения географии занимающихся велоспортом в Узбекистане
Сегодня в столицу прибыл президент Азиатской конфедерации велоспорта (АСС) Осама Ахмед Аль-Шафар. Сначала почётный гость посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Здесь г-на Аль-Шафара встретили министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. Стороны провели встречу, в ходе которой был обсуждён проект нового комплекса по велотреку, строящийся к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, повышения популяризации велоспорта в нашей стране.
В мероприятии приняли участие заместители председателя НОК Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, первый заместитель председателя Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Уринбойхуджаев. Сначала Адхам Ильхамович отметил повышение популяризации велоспорта в нашей стране, рассказал о создающихся условиях для отечественных спортсменов, занимающихся на профессиональной основе, об усердной работе, проводимой с председателем Федерации страны во главе с Президентом.
После этого в соответствии с повесткой дня состоялся обмен мнениями об Олимпийском городке, который будет построен к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, и о комплексе по велотреку в нём. Представляя подробную информацию о проекте, Ойбек Касимов рассказал о том, что при его строительстве ведётся работа с экспертами по всем видам спорта, объекты отвечают всем современным стандартам. В свою очередь, гость, ознакомившийся с проектом, высоко оценил его, отметив, что Азиатская конфедерация велоспорта также готова оказать всестороннюю поддержку.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по таким темам, как проведение в столице крупных соревнований после завершения строительства комплекса по велотреку в Олимпийском городке, организация семинаров для повышения квалификации местных тренеров и судей, изучение зарубежного опыта в повышении популярности велоспорта в нашей стране.