Боксчиларимизнинг қудратига бутун дунё яна бир бор тан берди
Пойтахтимиз мезбонлик қилган бокс бўйича жаҳон чемпионати ўз поёнига етиб бормоқда. 100 дан ортиқ мамлакатнинг 550 нафарга яқин боксчилари иштирокида кечган ушбу дунё биринчилигида Ўзбекистон терма жамоаси тарихий натижа қайд этди. Музаффар боксчиларимиз мусобақа давомида 5 та олтин, 2 та кумуш ва 2 та бронза, жами 9 та медалга сазовор бўлишди. Шубҳасиз, бу билан ҳамюртларимиз умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритишди.
Қайд этиш жоиз, шу пайтгача боксчиларимиз ҳеч бир жаҳон чемпионатида 5 та олтин ва умумий ҳисобда 9 та медални қўлга киритишмаган эди. Мусобақа қаҳрамонларини эслаб ўтамиз:
-51 кг: Ҳасанбой Дўсматов
-57 кг: Абдумалик Халоков
-63.5 кг: Руслан Абдуллаев
-67 кг: Асадхўжа Мўйдинхўжаев
+92 кг: Баҳодир Жалолов
-54 кг: Ойбек Жўраев
-71 кг: Саиджамшид Жафаров
-92 кг: Лазизбек Мулложонов
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мазкур жаҳон чемпионатида қайд этилган тарихий натижа билан Ўзбекистон бокс федерацияси, терма жамоа мураббийлар штаби ва спортчиларимизни, миллионлаб мухлисларимизни самимий қутлаб, боксчиларимиздан Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ва Париж-2024 Олимпиадасида ҳам мана шундай ёрқин ғалабалар кутиб қолади.

Мастера кожаной перчатки Узбекистана произвели настоящий фурор на Ташкент-2023!
Первенство планеты по боксу среди мужчин, которое принимала наша столица, подходит к своему завершению. На нынешнем ЧМ-2023, в котором приняли участие около 550 боксёров из более чем 100 стран, сборная Узбекистана показала исторический результат. Отечественные мастера кожаной перчатки завоевали 5 золотых, 2 серебряные и 2 бронзовых медали. Безусловно, данный результат позволил сборной Узбекистана занять первое место в общекомандном зачёте.
Стоит отметить, что ещё до этого ни на одном ЧМ отечественные файтеры не завоёвывали столько золотых и в общем количестве 9 наград.
Золото::
-67 кг: Асадхуджа Муйдинходжаев
+92 кг: Бахадир Жалолов
-54 кг: Ойбек Джураев
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана, тренерский штаб сборной и отечественных спортсменов, миллионы болельщиков узбекского спорта с историческим результатом, отмеченным на данном чемпионате мира. Верим и ждём от наших боксёров таких же ярких побед на Азиатских играх Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024.