Ўзбекистоннинг 2022 йилги энг яхши аёл спортчиси Светлана Осиповани табриклаймиз!
Бугун таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси, жаҳон чемпиони Светлана Осипова таваллуд айёмини нишонламоқда.
Светлана Осипова 2000 йил 3 май куни Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳрида таваллуд топган. Қаҳрамонимиз аёллар ўртасида энг юқори вазн тоифасида (+73 кг) қатор ғалабаларга эришиб келмоқда. Жумладан, 2017 йил (Туркманистон) Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида кумуш, Бокуда ўтган Ислом бирдамлиги ўйинлари ҳамда 2018 йил Индонезиядаги Осиё ўйинларида бронза медали соҳибига айланди. Маҳоратли таэквондочимиз 2019 йил Япониянинг Чиба шаҳрида ўтказилган Гран-при турнирида ҳам шоҳсупага кўтарилишга муваффақ бўлган. Токио-2020 Олимпия ўйинлари иштирокчиси.
2022 йил атлетимиз учун анча сермаҳсул ўтди. Жумладан, Жанубий Кореяда ўтган Осиё чемпионатида бронза, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинлари ва Мексикада ўтган жаҳон чемпионатида олтин медалга сазовор бўлди. Шу тариқа Осипова ўзбекистонлик таэквондочи қизлар орасида жаҳон чемпионатида ғалаба қозонган биринчи спортчига айланди. Йил якунида эса “Ўзбекистоннинг энг яхши аёл спортчиси” номига лойиқ кўрилди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Светлана Осиповани таваллуд айёми билан табриклаб, унга сиҳат-саломатлик ва янада улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

Поздравляем чемпионку мира Светлану Осипову!
Сегодня свой день рождения отмечает представительница сборной Узбекистана по таэквондо WT, чемпионка мира Светлана Осипова.
Светлана Осипова родилась 3 мая 2000 года в городе Чирчик Ташкентской области. Осипова продолжает добиваться успехов в таэквондо в весовой категории свыше 73 кг. В частности, в 2017 году поднялась на вторую ступень пьедестал почёта на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам, Играх исламской солидарности. В 2018 году стала бронзовым призёром Азиады. Осипова является медалисткой турнира Гран-при 2019 года в японском городе Чиба. Участница Олимпийских игр Токио-2020.
2022 год стал для неё довольно плодотворным. В частности, она выиграла бронзу на чемпионате Азии в Южной Корее, золотую медаль на Играх исламской солидарности Конье-2021, также стала первой спортсменкой из Узбекистана, выигравшей чемпионат мира среди таэквондисток. А по итогам года была признана «Лучшей спортсменкой Узбекистана».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинницу с сегодняшним днём, желает ей дальнейших успехов и достойных выступлений на самых престижных соревнованиях.