Париж-2024: тунги марафонга марҳамат
Париж-2024 Олимпия ўйинларининг ташкилий қўмитасидан яна бир кутилмаган қарор. Қўмита мусобақа дастуридан ўрин олган марафон ва 10 кмга югуриш баҳсларининг вақтини кечқурунга белгилади. Унга кўра, марафончилар маҳаллий вақт билан 21:00, 10 км масофада беллашадиган атлетлар эса 23:30 да Парижнинг марказий кўчалари бўйлаб стартга чиқишади.
Одатда узоқ масофаларга югуриш баҳслари эрта тонгда старт олади. Ташкилий қўмита бу орқали атлетларни кузатилиши мумкин бўлган жазирамадан сақлашни мақсад қилган. Регламентга кўра, ҳар икки дастур 2024 йилнинг 10 август кунида ўтказилади.

Париж-2024: марафон пройдёт ночью
Ещё одно неожиданное решение оргкомитета Олимпийских игр 2024 года в Париже. Комитет установил время соревнований по марафону и бегу на 10 км, которые были включены в программу соревнований, в ночной период. Марафонцы стартуют в 21:00 по местному времени, а спортсмены, соревнующиеся на дистанции 10 км, начнут своё участие в 23:30 по центральным улицам Парижа.
Обычно состязания по бегу на длинные дистанции начинаются рано утром. Организационный комитет стремится таким образом защитить спортсменов от предстоящей жары. Согласно регламенту, обе программы пройдут 10 августа.