Тошкент вилоятининг спорт инфратузилмасини кучайтириш масалалари муҳокама қилинди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбариятидан иборат Республика ишчи гуруҳи вилоятлардаги спорт инфратузилмасини ўрганишда давом этади. Бугун ушбу масала юзасидан МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ҳамда вазирлик бўлим бошлиғи Акром Низаметдиновдан Тошкент вилоятида бўлишди.
Даставвал мутасаддилар Нурафшон шаҳрига ташриф буюриб, вилоятда амалга оширилаётган ишлар сарҳисобига бағишланган йиғилиш ўтказишди. Бунда ҳудудлардаги шароитлар, мавжуд муаммолар ва уларнинг ечими бўйича фикр алмашилди. Суҳбат давомида “Беш ташаббус олимпиадаси”нинг ҳудудий босқичларини юқори савияда ташкил этиш, мусобақаларни шаффоф ва одилона ўтказиш, иштирокчилар учун барча шароитларни яратиш бўйича керакли тавсиялар берилди.
Қолаверса, тақвим режадан ўрин олган ҳудудий спорт мусобақаларини молиялаштириш ҳолати ва уларни ўтказиш режаси, “edo.ijro.uz” тизимида масъулларга юклатилган топшириқлар ижроси ҳам кўздан кечирилди. Йиғилишда соҳадаги фаолиятни рақамлаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар танқидий кўриб чиқилиб, иш самарадорлигини ошириш бўйича зарур топшириқлар берилди.
Шундан сўнг Нурафшон шаҳри ва унинг яқинидаги бир қатор спорт объектлари кўздан кечирилди. Ўрганиш давомида спорт мактабларининг моддий-техник базасини яхшилаш, мураббийлар малакасини ошириш каби устувор масалалар юзасидан вазифалар белгиланди.

Обсуждены планы развития и усиления спортивных инфраструктур Ташкентской области
Республиканская рабочая группа, состоящая из руководства Министерства молодёжной политики и спорта и Национального Олимпийского комитета Узбекистана, продолжит изучение спортивной инфраструктуры в регионах. Сегодня заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов и начальник отдела Министерства Акром Низаметдинов посетили Ташкентскую область.
Сначала официальные лица побывали в городе Нурафшон и провели совещание, посвящённое подведению итогов работы в регионе. При этом состоялся обмен мнениями о созданных на местах условиях, существующих проблемах и их решении. В ходе беседы были даны необходимые рекомендации по проведению на высоком уровне региональных этапов “Олимпиады пяти инициатив”, прозрачной и справедливой организации соревнований, созданию всех условий для участников.
Кроме того, было проверено выполнение задач положения о финансировании региональных спортивных соревнований, входящих в календарный план и схема их проведения, а также возложенные задачи на ответственные лица в системе «edo.ijro.uz». На совещании критически рассмотрены проводимые работы по цифровизации деятельности в отрасли, даны необходимые поручения по повышению эффективности работы.
После этого был проведён осмотр города Нурафшон и ряда близлежащих объектов. В ходе исследования были определены задачи по таким приоритетным вопросам, как укрепление материально-технической базы спортивных школ, повышение квалификации тренеров.