“Токио-2020” Олимпия ва “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди
Туризм ва спорт вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош Вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов раислигида “Токио-2020” Олимпия ва Паралимпия, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, Вазирлар Маҳкамаси, Туризм ва спорт вазирлиги, Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциациялар раҳбарияти ва соҳага алоқадор бошқа мутасадди раҳбарлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Токио Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик хусусида гапириб ўтди.
“Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан яқинлашиб келаётган Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига катта тайёргарлик олиб борилмоқда. Давлатимиз томонидан спортчиларимизнинг керакли даражада шуғулланишлари учун барча шароитлар яратилган. Терма жамоалардаги моддий-техник база янада яхшиланди. Ҳозир биз нафақат Токио-2020, баки цикли аллақачон бошланган Париж-2024 Олимпиадасига ҳам тайёргарлик олиб бормоқдамиз. Бу борада катта кўламли ишлар йўлга қўйилди. Спортчиларимизнинг тажрибаларини янада ошириш учун хорижий ўқув-машғулот йиғинлари сони сезиларли равишда ортди. Натижаларни эса атлетларимиз халқаро майдонда қўлга киритаётган муваффақиятлар замирида кўришимиз мумкин. Аммо шу билан бирга қиладиган ишларимиз ва ечимини кутаётган маслаларимиз ҳам талайгина. Токио-2020 Олимпиадаси стартига 82 кун вақт қолди. Бундан буёғига бор эътиборни ана шу жараёнга қаратишимиз, унда имкон қадар спортчиларимизнинг муваффақиятли иштирок этишини таъминлашимиз зарур”, – деди МОҚ раиси.
Шунингдек, Азиз Абдуҳакимов кун тартибидаги мавзулар юзасидан фикр билдирди.
“Ҳукуматимиз томонидан Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик масалалари ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда. Тайёргарлик жараёнида спортчиларимизнинг халқаро ареналардаги иштироки, уларнинг Олимпиадага тайёргарлиги бўйича ажратилган маблағлар Рио-2016 Олимпиадасига солиштирганда 140 фоиздан катта кўрсаткични ташкил этмоқда. Қолаверса, терма жамоаларга 20 нафардан ортиқ хорижий мутахассислар жалб қилинди. Ҳозирги кунда Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига жами 57 та йўлланма қўлга киритилган бўлиб, 41 таси Олимпия ва 16 Паралимпия спорт турларига тўғри келади. Июль ойи охирига қадар яна 32 та Олимпия ва 21 та Паралимпия ўйинлари йўлланмаси режалаштирилган”, – деди Азиз Абдуҳакимов.
Йиғилиш давомида вилоят ҳокимлари ўринбосарларига йўлланма қўлга киритилиши кутилаётган спортчиларимизнинг оиласидан хабар олиш, шароитини чуқурроқ ўрганиш, жойларда паралимпия спорт турларига эътиборни янада кучайтириш, бу йўналишда фаол селекция сиёсатини юритиш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, тадбир доирасида Олимпиада йўлланмалари Республикамиз вилоятлари кесимида кўриб чиқилди ва бунда бор йўғи биттадан лицензиатга эга бўлган Бухоро ва Сирдарё вилоятларидаги ҳолатга танқидий баҳо берилди.
Йиғилишда МОҚ раиси ўринбосарлари Сакен Полатов, Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов, шунингдек, федерация ва ассоциациялар мутасаддилари Токио Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик, эришилган ютуқлар, кутилаётган лицензиялар қатори юзага келаётган муаммо ва камчиликлар ҳақида фикр билдиришди.
Тадбир давомида МОҚ Бош котиби, “Тошкент-2025” дирекцияси директори Ойбек Касимов ёшлар Осиё ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик, селекция ишлари борасида ҳисобот берди.
Азиз Абдуҳакимов якуний сўз ўрнида Президентимиз бўлажак Олимпия ўйинларида атлетларимиздан юксак натижалар кутаётгани, профессионал спорт қатори оммавий спортни ҳам ривожлантириш каби масалаларга аҳамият бериш лозимлигини таъкидлаб ўтди.

Issues of preparation for the Olympic Games "Tokyo-2020" and the Asian Youth Games "Tashkent-2025" were discussed"
The Ministry of Tourism and Sports, chaired by Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Sports of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov, held a video conference dedicated to the preparation for the Olympic and Paralympic Games “Tokyo-2020", the Asian Youth Games "Tashkent-2025". It was attended by the leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan headed by Rustam Shoabdurakhmonov, the Cabinet of Ministers, the Ministry of Tourism and Sports, the leadership of federations and associations for Olympic sports and other responsible persons.
At the beginning of the event, IOC Chairman Rustam Shoabdurakhmanov spoke about the preparations for the Olympic Games in Tokyo.
“With the support of our president, great preparations are being made for the upcoming Olympic and Paralympic Games in Tokyo 2020. The state has created all the conditions for our athletes to be engaged at the proper level. The material and technical base of the national teams has improved. Now we are preparing not only for the 2020 Olympics in Tokyo, but also for the 2024 Olympics in Paris, where the baki cycle has already begun. A lot of work has been done in this direction. The number of foreign training camps has significantly increased to further improve the level of knowledge of our athletes. And the results can be seen against the background of the success of our athletes in the international arena. But at the same time, a lot of what we are doing and the issues that we expect to be resolved. There are 82 days left before the start of the 2020 Olympic Games in Tokyo. It is necessary to continue to pay attention to this process, to ensure the successful participation of our athletes in it as much as possible,” the IOC chairman said.
Aziz Abdukhakimov also expressed his opinion on the topics on the agenda.
“The issues of preparation for the Olympic Games in Tokyo 2020 are fully supported by our government. In the process of preparation, the participation of our athletes in international arenas, the funds allocated for their preparation for the Olympics are more than 140 percent compared to the Olympics in Rio 2016. In addition, more than 20 foreign specialists were involved in the national teams. Currently, a total of 57 permits for the Olympic and Paralympic Games in Tokyo 2020 have been received in 41 Olympic and 16 Paralympic sports. 32 more Olympic and 21 Paralympic Games are planned to be held by the end of July, " Aziz Abdukhakimov said.
During the meeting, the deputy khokims of the regions were given instructions to receive information from the families of athletes who are waiting for permits, to study their conditions in depth, to further strengthen local attention to Paralympic sports, to conduct an active selection policy in this direction. Also, within the framework of the event, Olympic permits were considered in the context of the regions of the Republic and a critical assessment of the situation in the Bukhara and Syrdarya regions, which have only one licensee, was given.
At the meeting, Deputy chairmen of the NOC Saken Polatov, Azizjon Kamilov and Sherzod Tashmatov, as well as representatives of federations and associations expressed their opinion on the ongoing preparations for the Olympic Games in Tokyo, the successes achieved, the expected licenses, problems and shortcomings.
During the event, the General Secretary of the NOC, Director of the Directorate” Tashkent-2025 " Oybek Kasimov reported on the work on selection and preparation for the Asian Youth Games.
Aziz Abdukhakimov in his closing speech noted that the President of our country expects high results from our athletes at the upcoming Olympic Games, that it is necessary to pay attention to the development of both professional and mass sports.