“Токио-2020” Олимпия ва “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди
Туризм ва спорт вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош Вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов раислигида “Токио-2020” Олимпия ва Паралимпия, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, Вазирлар Маҳкамаси, Туризм ва спорт вазирлиги, Олимпия спорт турлари бўйича федерация ва ассоциациялар раҳбарияти ва соҳага алоқадор бошқа мутасадди раҳбарлар иштирок этишди.
Тадбир аввалида МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Токио Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик хусусида гапириб ўтди.
“Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан яқинлашиб келаётган Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига катта тайёргарлик олиб борилмоқда. Давлатимиз томонидан спортчиларимизнинг керакли даражада шуғулланишлари учун барча шароитлар яратилган. Терма жамоалардаги моддий-техник база янада яхшиланди. Ҳозир биз нафақат Токио-2020, баки цикли аллақачон бошланган Париж-2024 Олимпиадасига ҳам тайёргарлик олиб бормоқдамиз. Бу борада катта кўламли ишлар йўлга қўйилди. Спортчиларимизнинг тажрибаларини янада ошириш учун хорижий ўқув-машғулот йиғинлари сони сезиларли равишда ортди. Натижаларни эса атлетларимиз халқаро майдонда қўлга киритаётган муваффақиятлар замирида кўришимиз мумкин. Аммо шу билан бирга қиладиган ишларимиз ва ечимини кутаётган маслаларимиз ҳам талайгина. Токио-2020 Олимпиадаси стартига 82 кун вақт қолди. Бундан буёғига бор эътиборни ана шу жараёнга қаратишимиз, унда имкон қадар спортчиларимизнинг муваффақиятли иштирок этишини таъминлашимиз зарур”, – деди МОҚ раиси.
Шунингдек, Азиз Абдуҳакимов кун тартибидаги мавзулар юзасидан фикр билдирди.
“Ҳукуматимиз томонидан Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик масалалари ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда. Тайёргарлик жараёнида спортчиларимизнинг халқаро ареналардаги иштироки, уларнинг Олимпиадага тайёргарлиги бўйича ажратилган маблағлар Рио-2016 Олимпиадасига солиштирганда 140 фоиздан катта кўрсаткични ташкил этмоқда. Қолаверса, терма жамоаларга 20 нафардан ортиқ хорижий мутахассислар жалб қилинди. Ҳозирги кунда Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига жами 57 та йўлланма қўлга киритилган бўлиб, 41 таси Олимпия ва 16 Паралимпия спорт турларига тўғри келади. Июль ойи охирига қадар яна 32 та Олимпия ва 21 та Паралимпия ўйинлари йўлланмаси режалаштирилган”, – деди Азиз Абдуҳакимов.
Йиғилиш давомида вилоят ҳокимлари ўринбосарларига йўлланма қўлга киритилиши кутилаётган спортчиларимизнинг оиласидан хабар олиш, шароитини чуқурроқ ўрганиш, жойларда паралимпия спорт турларига эътиборни янада кучайтириш, бу йўналишда фаол селекция сиёсатини юритиш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, тадбир доирасида Олимпиада йўлланмалари Республикамиз вилоятлари кесимида кўриб чиқилди ва бунда бор йўғи биттадан лицензиатга эга бўлган Бухоро ва Сирдарё вилоятларидаги ҳолатга танқидий баҳо берилди.
Йиғилишда МОҚ раиси ўринбосарлари Сакен Полатов, Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов, шунингдек, федерация ва ассоциациялар мутасаддилари Токио Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик, эришилган ютуқлар, кутилаётган лицензиялар қатори юзага келаётган муаммо ва камчиликлар ҳақида фикр билдиришди.
Тадбир давомида МОҚ Бош котиби, “Тошкент-2025” дирекцияси директори Ойбек Касимов ёшлар Осиё ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик, селекция ишлари борасида ҳисобот берди.
Азиз Абдуҳакимов якуний сўз ўрнида Президентимиз бўлажак Олимпия ўйинларида атлетларимиздан юксак натижалар кутаётгани, профессионал спорт қатори оммавий спортни ҳам ривожлантириш каби масалаларга аҳамият бериш лозимлигини таъкидлаб ўтди.

Обсуждены вопросы подготовки к Олимпийским играм "Токио-2020" и молодежным Азиатским играм "Ташкент-2025"
В министерстве туризма и спорта под председательством заместителя премьер-министра, министра туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм “Токио-2020”, молодежным Азиатским играм “Ташкент-2025”. В нем приняли участие руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, Кабинет Министров, Министерство туризма и спорта, руководство федераций и ассоциаций по олимпийским видам спорта и другие ответственные лица.
В начале мероприятия председатель МОК Рустам Шоабдурахманов рассказал о подготовке к Олимпиаде в Токио.
“При поддержке нашего президента ведется большая подготовка к предстоящим Олимпийским и Паралимпийским играм в Токио-2020. Государством созданы все условия для того, чтобы наши спортсмены занимались на должном уровне. Улучшилась материально-техническая база сборных команд. Сейчас мы готовимся не только к Олимпиаде-2020 в Токио, но и к Олимпиаде-2024 в Париже, где цикл баки уже начался. В этом направлении проделана большая работа. Значительно увеличилось количество зарубежных учебно-тренировочных сборов для дальнейшего повышения уровня знаний наших спортсменов. А результаты можно увидеть на фоне успехов наших атлетов на международной арене. Но в то же время многое из того, что мы делаем, и те вопросы, которые мы ожидаем решения. До старта Олимпиады-2020 в Токио осталось 82 дня. Необходимо и впредь уделять внимание этому процессу, максимально обеспечить успешное участие в нем наших спортсменов”, – сказал председатель МОК.
Азиз Абдухакимов также высказал мнение по темам повестки дня.
“Вопросы подготовки к Олимпийским играм в Токио-2020 со стороны нашего правительства получают всестороннюю поддержку. В процессе подготовки участие наших спортсменов на международных аренах, средства, выделенные на их подготовку к Олимпиаде, составляют более 140 процентов по сравнению с Олимпиадой в Рио-2016. Кроме того, в сборные команды были привлечены более 20 иностранных специалистов. В настоящее время в общей сложности 57 путевок на Олимпийские и Паралимпийские игры в Токио-2020 получены в 41 Олимпийском и 16 паралимпийских видах спорта. До конца июля запланировано проведение еще 32 Олимпийских и 21 Паралимпийских игр", - сказал Азиз Абдухакимов.
В ходе совещания заместителям хокимов областей даны поручения по получению информации от семей спортсменов, которые ожидают получения путевок, углубленному изучению их условий, дальнейшему усилению внимания на местах к паралимпийским видам спорта, проведению активной селекционной политики в этом направлении. Также в рамках мероприятия были рассмотрены олимпийские путевки в разрезе областей Республики и Дана критическая оценка ситуации в Бухарской и Сырдарьинской областях, имеющих только одного лицензиата.
На совещании заместители председателя НОК Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, а также представители федераций и ассоциаций высказали свое мнение о проводимой подготовке к Олимпиаде в Токио, достигнутых успехах, ожидаемых лицензиях, проблемах и недостатках.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь НОК, директор дирекции” Ташкент-2025 " Ойбек Касимов доложил о работе по селекции и подготовке к молодежным Азиатским играм.
Азиз Абдухакимов в заключительном слове отметил, что президент нашей страны ожидает от наших атлетов высоких результатов на предстоящих Олимпийских играх, что необходимо уделять внимание развитию как профессионального, так и массового спорта.