Бугун “Бунёдкор” стадионида Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳамкорлигида оммавий спорт тадбирига старт берилди. Унда пойтахтимиздаги 12 туманининг профилактик, пробация ҳисобида турган ҳамда уюшмаган ёшлар мини-футбол, стол тенниси ва эстафета йўналишларида ғолиблик учун баҳс олиб боришмоқда.
Мусобақанинг очилиш маросимида Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи, генерал-майор Азиз Тошпўлатов, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов иштирок этишди. Мутасаддилар сўз навбатида Президентимиз томонидан ҳар бир қатламдаги ёшларнинг спорт билан шуғулланишлари учун яратиб берилаётган шароитлар, соғлом турмуш тарзини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор хусусида тўхталиб ўтишди.
«Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси муҳтарам Президентимиз илгари сураётган Миллий ғоя – Соғлом турмуш тарзини тўлиқ қўллаб-қувватлаган ҳолда мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, Олимпизмнинг пок ва эзгу ғояларини тарғиб қилиш, ушбу жараёнга ёшларни ҳам жалб қилиш борасида изчил ишларни давом этирмоқда. Ўз навбатида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, ҳусусан Тошкент шаҳар Бош бошқармаси томонидан ҳам оммавий спортни тарғиб қилиш, аҳоли саломатлиги ва хавсизлигини мустаҳкамлаш масаласида кўплаб амалий тадбирлар ташкил этиб келинаётганидан хурсандмиз. Президентимиз барпо этаётган Янги Ўзбекистоннинг тинчлиги, хавсизлиги йўлида олиб бораётган улкан хизматларингиздан миннатдормиз. Ўзаро ҳамкорлигимиз бардавом бўлсин!», – деди МОҚ раиси.
Регламентга кўра, бугун мусобақанинг саралаш баҳслари бўлиб ўтади. Эртага эса финал беллашувлари ва ёпилиш маросими ўтказилиши белгилаб қўйилган. Таъкидлаш жоиз, ушбу мусобақани ташкил этишдан мақсад жисмоний тарбия ва спортни аҳолимизнинг ҳар бир қатлами ўртасида тарғиб қилиш, уюшмаган ёшларнинг бўш вақтларида спорт билан шуғулланишларини ташкил этишдан иборатдир.

Объединяем неорганизованную молодежь под видом спорта
Сегодня на стадионе ”Бунёдкор" совместно с Главным управлением внутренних дел города Ташкента и Национальным олимпийским комитетом Узбекистана был дан старт массовому спортивному мероприятию. На нем неорганизованная молодежь 12 районов столицы, состоящая на профилактическом, пробационном учете, соревнуется за победу в мини-футболе, настольном теннисе и эстафетах.
В церемонии открытия приняли участие начальник ГУВД г. Ташкента генерал-майор Азиз Ташпулатов и председатель НОК Рустам Шоабдурахманов. В свою очередь, ответственные лица рассказали об условиях, создаваемых президентом нашей страны для занятий спортом молодежи всех слоев общества, уделяемом внимании к развитию здорового образа жизни.
“Национальный олимпийский комитет Узбекистана, полностью поддерживая продвигаемую уважаемым Президентом нашей страны национальную идею – здоровый образ жизни, продолжает последовательную работу по развитию физической культуры и спорта в нашей стране, пропаганде чистых и благородных идей олимпизма, вовлечению в этот процесс и молодежи. В свою очередь, мы рады, что Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, в частности, Главным управлением города Ташкента, организуется множество практических мероприятий по пропаганде массового спорта, укреплению здоровья и безопасности населения. Благодарим Вас за большие заслуги, которые вы оказываете во имя мира и безопасности нового Узбекистана, который строит наш президент. Пусть наше сотрудничество будет крепким!",- сказал председатель МОК.
Согласно регламенту, сегодня состоятся отборочные матчи турнира. Завтра запланированы финальные соревнования и церемония закрытия. Следует отметить, что целью организации данного соревнования является пропаганда физической культуры и спорта среди всех слоев населения, организация занятий спортом неорганизованной молодежи в свободное время.