Енгил атлетикачиларимиз V Тошкент халқаро марафонига шай
Тошкентга марафон ҳавоси кириб келмоқда. Хабарингиз бор, 12 март куни пойтахтимизда V Тошкент халқаро марафони ва Республикамиз бўйлаб “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида мусобақага бағишланган навбатдаги матбуот анжумани ўтказилди. Унда вазир ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев ва федерация Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов, ҳар бир вилоятлардаги Ёшлар сиёсати ва спорт бошқармаси мутасаддилари (ZOOM орқали), ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Даставвал расмийлар мусобақа аҳамияти ҳақида тўхталишди. Хусусан, бу каби оммавий югуриш мусобақалари Президентимиз томонидан илгари сурилаётган соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришда катта аҳамият касб этишини, Тошкент халқаро марафонининг нуфузи янада ортиб бораётгани хусусида гапириб ўтишди. Шундан сўнг мамлакат енгил атлетика федерацияси мутасаддилари мусобақа ҳақидаги якуний маълумотларни тақдим қилишди.
Уларнинг таъкидлашича, 3 км, 10 км, ярим марафон ва марафон баҳсларида иштирок этиш учун 20 дан ортиқ мамлакатдан 5500 нафар профессионал ва ҳаваскор спортчилар рўйхатдан ўтган. Улар орасида Осиё ўйинлари ғолиби, жаҳон чемпионатларида иштирок этган бир қатор таниқли спортчилар ҳам бор. Қолаверса, тадбир давомида ғолиб ва совриндорларга бериладиган медаллар ҳамда эсдалик совғаларининг дизайни намойиш этилди.
Федерация Бош котибининг маълум қилишича, Ўзбекистон терма жамоаси мусобақага жиддий тайёргарлик кўрган. Жумладан, ярим марафон дастурида қатнашадиганлардан Шоҳруҳ Давлатов Кенияда, Екатерина Тунускова мамлакатимизнинг ўзида, марафончи Марина Хмелевская эса Қирғизистонда машғулот ўтказди. Шунингдек, тадбирда вилоятлардаги мутасаддилар ўз ҳудудларида мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик хусусида маълумот беришди.
Эртага марафон иштирокчилари учун техник йиғилиш ва болалар учун “Kids run” югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. 12 март куни соат 08:00 дан V Тошкент марафони ва Республикамизнинг барча ҳудудларида “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақасига старт берилади.

Состоялась итоговая пресс-конференция перед престижными массовыми забегами
Уже в это воскресенье, 12 марта в нашей столице пройдёт V Ташкентский международный марафон и республиканский массовый забег “Янги нафас”. Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялась пресс-конференция, посвящённая предстоящим соревнованиям. В мероприятии приняли участие заместитель министра Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев и Генеральный секретарь Федерации Камолиддин Рузимухаммедов, должностные лица управления Молодёжной политики и спорта в каждом регионе(через Zoom), представители СМИ.
Вначале встречи официальные лица отметили насколько важны предстоящие состязания. В частности, подчеркнули, что подобные массовые соревнования по бегу имеют большое значение для усиления пропаганды здорового образа жизни среди населения. После этого представители Федерации лёгкой атлетики предоставили окончательную информацию о предстоящих стартах.
Они отметили, что для участия в соревнованиях на 3 км, 10 км, полумарафоне и марафоне в Ташкенте зарегистрировались 5500 профессиональных атлетов и спортсменов-любителей из более чем 20 стран. Среди них-ряд известных спортсменов, имеющие за плечами солидный опыт участия и достойное выступление на самых крупных стартах. В частности медалисты Азиатских игр и чемпионатов мира. Кроме того, во время сегодняшней пресс-конференции были продемонстрированы дизайн медалей, а также памятные подарки, которые будут вручены победителям и призёрам предстоящих состязаний.
Генеральный секретарь Федерации сообщил, что сборная Узбекистана провела серьёзную подготовку к стартам. В частности, из участников полумарафона Шохрух Давлатов тренировался в Кении, Екатерина Тунускова-в нашей стране, а Марина Хмелевская, которая будет участвовать в марафоне, в Кыргызстане.
Завтра состоится техническая встреча для участников марафона и детский забег “Kids run”. 12 марта с 08:00 будет дан старт V Ташкентскому марафону и массовому забегу “Янги нафас” во всех регионах республики.