Тошкентда ўтаётган қиличбозлик бўйича ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатининг яна бир куни ортда қолди. Бугун йигитлар шпага ва сабля, қизлар рапира қуролида жамоавий йўналишда ғолиблик учун баҳс олиб боришди.
Шунингдек, бугун регламентга мувофиқ мусобақанинг расмий очилиш маросими ҳам бўлиб ўтди. Унда Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти Шайх Салм Ал Қосими, Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Мақсуд Абдусаматов иштирок этишди.
Маросимдан сўнг ҳар бир дастурдан ўрин олган финал жанглари ўтказилди. Аҳамиятлиси, саблячиларимиз мазкур йўналишда ҳам олтин медалларга сазовор бўлишди. Финалда йигитларимиз Хитойдан 45:33 ҳисобида устун келишди.
Сабля, йигитлар
2. Хитой
Қиличбозларимизнинг мусобақада ҳозиргача жамғарган медаллари 7 та олтин, 2 та кумуш ва 4 ра бронзани ташкил етмоқда.

Золотые саблисты Азии- представители сборной Узбекистана!
Завершился ещё один день молодёжного чемпионата Азии по фехтованию, который проходит в Ташкенте. Сегодня юноши боролись за победу в командной программе на шпагах и саблях, девушки-на рапирах.
Также сегодня состоялась официальная церемония открытия соревнований. В мероприятии приняли участие президент Азиатской конфедерации фехтования Шейх Салим Косими, министр Молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации фехтования Узбекистана Максуд Абдусаматов.
После церемонии прошли финальные встречи. Приятно отметить, что и в этом направлении отечественные саблисты завоевали золотые медали. В решающем противостоянии команда нашей страны одолела представителей Поднебесной со счётом 45:33.
Сабля, парни:
2. Китай
К этому времени в активе отечественных атлетов на домашнем ЧА количество медалей составляет 7 золотых, 2 серебряные и 4 бронзовые.