Хорижлик ишбилармонлар билан ҳамкорлик лойиҳалари кўриб чиқилди
Бугун бир қатор хорижий компанияларнинг вакиллари мамлакатимиз билан ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш учун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюришди. Жаҳон спортида катта номга эга бўлган компаниялар билан ўтган учрашув ҳар икки томонда катта қизиқиш уйғотди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон хоккей федерацияси Бош котиби Шукурулло Каримов, Қишки спорт турлари ассоциацияси Ижрочи директори Хуршид Юнусов иштирок этишди.
Меҳмонларни Ойбек Касимов кутиб олди. Даставвал уларга ўзбек спортининг бой тарихи, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги билан мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи ва Олимпизм ғояларини тарғиб қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар, хусусан, қишки спорт турлари ривожига берилаётган эътибор ҳақида гапириб берди. Шундан сўнг “Марказий Осиёда туризм ва қишки спорт инфратузилмасининг бизнес имкониятлари” лойиҳаси асосида ташриф буюрган меҳмонлар ўз лойиҳалари билан батафсил таништиришди.
Делегациянинг барча аъзолари Европа компанияларининг мутасаддилари бўлиб, уларнинг ташкилотлари чанғи ва муз спорт турларида курорт масканлар қуриш ва уларни лойиҳалаштириш, спорт инвентарларини ишлаб чиқариш, мусобақалар ўтказиш учун майдонлар барпо этиш, объектлардаги кузатув камералари ва хавфсизлик тизими йўналишларида улкан ютуққа эришган. Айниқса, чанғига мослашган йўлларда туристларнинг ҳаракатланиши учун мўлжалланган қурилма кўпчиликда катта қизиқиш уйғотди.
Учрашувда "Axess AG", "ENITED Business Events GmbH", "Fischer Sports GMBH", "ILF Consulting Engineers", "Gravity Cart GmbH", "PANOMAX GmbH", "Solkov GmbH", "Technoalpin Austria GmbH" компанияларининг тақдимоти ҳақида атрофлича фикр алмашилди. Якунда МОҚ Бош котиби бу лойиҳалар Ўзбекистон томонида катта қизиқиш уйғотгани, улар билан ҳамкорлик мамлакатимизда қишки спорт турлари, айниқса, спорт туризмини янада ривожлантиришга улкан ҳисса қўшишини билдирди.

Рассмотрены проекты сотрудничества с зарубежными бизнесменами
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетили представители руководства ряда зарубежных компаний. Была проведена встреча по вопросам взаимодействия с официальными лицами Организаций, имеющих солидное место в мире спорта. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации хоккея Узбекистана Шукурулло Каримов, исполнительный директор Ассоциации зимних видов спорта Хуршид Юнусов.
Гостей встречал Ойбек Касимов. Для начала он отметил о богатой истории узбекского спорта, работе, проводимой Министерством молодёжной политики и спорта совместно с Национальным Олимпийским комитетом по пропаганде здорового образа жизни, идей Олимпизма в нашей стране, в частности, о внимании, уделяемом развитию зимних видов спорта. После этого гости подробно рассказали о проекте «Бизнес-возможности инфраструктуры туризма и зимних видов спорта в Центральной Азии».
Все члены делегации являются должностными лицами Европейских компаний, добившихся огромных успехов в строительстве и проектировании курортов для лыжного и ледового спорта, производстве спортивного инвентаря, площадок для проведения соревнований, камер наблюдения и систем безопасности на объектах. Устройство, предназначенное для передвижения туристов, особенно на трассах, приспособленных для катания на лыжах, вызвало большой интерес у многих.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями о презентации компаний "Axess AG", "ENITED Business Events GmbH", "Fischer Sports GMBH", "ILF Consulting Engineers", "Gravity Cart GmbH", "PANOMAX GmbH", "Solkov GmbH", "Technoalpin Austria GmbH". В заключение Генеральный секретарь НОК отметил, что эти проекты вызвали большой интерес со стороны Узбекистана, сотрудничество с которым внесёт огромный вклад в дальнейшее развитие зимних видов спорта, особенно спортивного туризма в нашей стране.