Ўзбекистон гимнастика федерациясининг навбатдан ташқари конференциясида янги ғоялар илгари сурилди
Бугун Ўзбекистон гимнастика федерациясининг навбатдан ташқари конференцияси бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон гимнастика федерацияси раиси Шавкат Умрзоқов, федерациянинг вилоят бўлимлари вакиллари ва масъул мутахассислар иштирок этишди.
Адҳам Икрамов ўз нутқида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 23 декабрда қабул қилган “Гимнастика спорт турларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-449-сон Қарорининг амалий ижроси ҳақида фикрларини билдирди. Вазир давлатимиз раҳбари томонидан 2023 йил учун федерация олдига қўйилган асосий вазифалар ҳақида тўхталди. Хусусан, жорий йил кутиб турган Осиё ўйинларида муваффақиятли иштирок этиш, Париж-2024 Олимпия ўйинларига имкон қадар кўпроқ лицензия қўлга киритиш олдинда турган бош мақсад эканини эслатди.
Бундан ташқари, ҳудудларда селекция ишларига катта эътибор қаратиш, терма жамоа вакилларининг шуғулланишлари учун қулай шарт-шароитларни яратиш, манфаатдор ташкилотлар билан мамлакатимиз бўйлаб оммавий гимнастика мусобақаларини ўтказиш ишларини жадаллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Ўз навбатида, Шавкат Умрзоқов молиялаштириш, корпоратив бошқарув ва федерация фаолиятини тубдан янгилаш, олдинга қўйилган вазифаларни самарали ва аниқ амалга ошириш каби йўналишларга тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг федерация раҳбарияти таркибига кириш учун номзоди қўйилган мутахассислар тадбир қатнашчиларини сайловолди дастурлари билан таништиришди. Конференция иштирокчилари ҳар бир чиқишни тинглаб, дастурларни бир овоздан маъқуллашди. Унга кўра, Гўзал Мўминова федерация раисининг биринчи ўринбосари, Баҳром Шокиров эса молиявий масалалар ва корпоратив бошқарув йўналиши бўйича раис ўринбосари лавозимларига сайланди.
Тадбир якунида юртимизда гимнастика турларини ривожлантириш, федерация олдига қўйилган барча вазифаларни амалга ошириш, унинг ҳудудий бўлимлари билан фаолликда ишлаш бўйича таклифлар илгари сурилди.

15 Февраля 2023 2697
Сегодня прошла внеочередная Конференция Федерации гимнастики Узбекистана, в которой приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации Федерации гимнастики Узбекистана Шавкат Умурзаков, представители областных Федераций гимнастики, тренеры и ответственные лица Организации.
В своей вступительной речи Адхам Ильхамович подчеркнул реализацию Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 декабря 2022 года №ПП-449 «О мерах по дальнейшему развитию гимнастических видов спорта». Он отметил основные задачи, поставленные главой государства перед Федерацией на 2023 год. В частности, подготовка и успешное выступление представителей Федерации на предстоящих Азиатских Играх Ханчжоу-2022 и завоевание лицензий на Олимпиаду Париж-2024.
Кроме того, особое внимание было уделено вопросам по расширению селекционной работы, особенно в областях, создание максимально благоприятных условий для подготовки сборных команд, проведение совместных с заинтересованными министерствами и ведомствами соревнований по массовым гимнастическим дисциплинам.
В свою очередь Шавкат Умурзаков остановился на деталях финансирования, корпоративного управления и необходимости обновления деятельности Федерации, что в свою очередь, приведёт к эффективному выполнению ответственных задач.
Далее, кандидаты на руководящие должности Федерации, представили свои предвыборные программы. Заслушав каждое выступление, участники внеочередной Конференции Федерации гимнастики Узбекистана приняли единогласное решение. По его итогам - первым заместителем председателя Организации избрана Гёзаль Муминова, заместителем председателя по финансовой части и корпоративному управлению избран Бахром Шакиров.
В завершение мероприятия предложено объединить усилия Федерации и её региональных отделений в деле развития гимнастических дисциплин в стране и реализации всех задач, поставленных перед Организацией.