Триатлон билан рўйи замин сайқалини қайтадан кашф қиламиз
16-17 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳрида триатлон бўйича “Challenge Samarkand” халқаро мусобақаси бўлиб ўтади. “Silk Road Samarkand” туристик комплекси бўйлаб ташкил этиладиган ушбу мусобақада дунёнинг турли чеккаларидан ташриф буюрадиган 1700 нафар атлет иштирок этиши кутилмоқда.
Бугун Миллий матбуот марказида мазкур мусобақага бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон триатлон федерацияси бош котиби Елена Кун, федерация раисининг биринчи ўринбосари Фарруҳ Носиров ва кўплаб ОАВ ходимлари иштирок этишди. Шунингдек, “Challenge Family” мусобақалари бош директори Жорт Влам анжуманда ZOOM платформаси орқали қатнашди.
Даставвал, Елена Кун ва Фарруҳ Носиров мусобақа ҳақида умумий маълумот беришди. Унга кўра, баҳслар профессионал ва ҳаваскорлар ўртасида спринт ва ўрта масофаларда шахсий ҳамда жамоавий, қолаверса, алоҳида аёллар ва болалар ўртасида ташкил этилади. Аҳамиятлиси, ушбу тоифадаги мусобақа нафақат мамлакатимиз, балки Марказий Осиё минтақасида илк бор ўтказилади. Жорт Влам “Challenge Family” таснифидаги пойгалар бой тарихга эга Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтиши халқаро ташкилотда катта қизиқиш уйғотаётгани, бу орқали триатлон оиласи ўзбек халқининг маданияти билан яқиндан танишиш имкониятига эга эканидан мамнунлигини билдирди.
Ўз навбатида, Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда Ойбек Касимов мамлакатимиз мазкур мусобақани ҳам юқори савияда ташкил этишга тайёр экани, бу орқали ҳамюртларимиз орасида триатлонни янада оммалаштириш кўзда тутилгани ҳақида алоҳида тўхталишди. Пойга йўналишининг шаҳардаги тарихий обидалар бўйлаб ўтиши Самарқанднинг туристик имкониятларини спорт орқали янада кенг очиб беришини қўшимча қилишди. Шундан сўнг ОАВ ходимлари тадбир юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.
Қизиқарли мунозараларга бой бўлган анжуман давомида федерация мутасаддилари терма жамоамиз вакилларининг Париж-2024 Олимпия ўйинларига йўлланма олишни режалаштираётгани, бу йўлда “Challenge Samarkand” мусобақаси триатлетларимизнинг имкониятини кўздан кечириш учун қулай старт бўлишини таъкидлашди. Тадбир якунида мазкур мусобақада қатнашиш истагида бўлганлар учун онлайн рўйхатдан ўтиш бошлангани маълум қилинди.

Любители триатлона снова могут окунуться в праздничную атмосферу спорта и непосредственно принять участие в международном турнире
16-17 сентября в Самарканде пройдут международные соревнования по триатлону “Challenge Samarkand”. Ожидается, что в соревнованиях, которые будут организованы на территории современного туристического комплекса “Silk Road Samarkand”, примут участие 1700 спортсменов.
Сегодня в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвящённая предстоящему турниру. В ней приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации триатлона Узбекистана Елена Кун, первый заместитель председателя Федерации Фаррух Насыров и представители СМИ. Также в онлайн формате через платформу Zoom присутствовал в конференции Генеральный директор соревнований «Challenge Family» Жорт Влам.
Сначала Елена Кун и Фаррух Насыров дали подробный обзор по предстоящему турниру. Соревнования будут организованы среди профессионалов и любителей в индивидуальном и командном спринте и на средних дистанциях, а также отдельно среди женщин и детей. Стоить отметить, что состязания данной категории проводятся впервые не только в нашей стране, но и в Центральноазиатском регионе. Жорт Влам выразил удовлетворение тем, что проведение соревнований по классификации «Challenge Family» в богатом историческом Самарканде вызывает большой интерес у международной Организации, благодаря чему семья триатлонистов имеет возможность ближе познакомиться с культурой узбекского народа.
В свою очередь, Шахрулло Махмудов и Ойбек Касимов отметили, что Узбекистан готов организовать также данные соревнования на высоком уровне. А это в свою очередь, позволит повысить популярность триатлона среди наших соотечественников. Они добавили, что формирование трассы вдоль исторических памятников города даст возможность более широко раскрыть туристические возможности Самарканда через спорт. После этого сотрудники СМИ получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.
В ходе конференции, насыщенной интересными дискуссиями, официальные лица Федерации отметили, что представители Национальной сборной планируют получить путёвку на Олимпийские игры Париж-2024, на этом пути соревнования «Challenge Samarkand» станут благоприятным стартом для отечественных триатлонистов. Для желающих принять участие в этом турнире начата онлайн-регистрация.