Оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионатини бешта медаль билан якунладик
Колумбияда оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги дунё биринчилиги ўз поёнига етди. Мусобақанинг сўнгги кунида +109 кг вазн тоифасидаги полвонлар супага чиқишди.
Маълум қилганимиздек, унда Акбар Жўраев юртимиз шарафини ҳимоя қилиши керак эди. Бироқ Жўраев сўнгги тайёргарлик жараёнида кичик жароҳат олгани боис мураббийлар штаби таваккал қилиб уни супага чиқишини истамади. Афсуски, Олимпиада чемпиони бу дунё биринчилигини медалсиз якунлади.
Ўзбекистон терма жамоасининг мусобақадаги иштирокига тўхталадиган бўлса, ҳамюртларимиз чемпионатда 3 та олтин, 1 тадан кумуш ҳамда бронза, жами 5 та медалга сазовор бўлишди. Бу билан медаллар жамғариш бўйича терма жамоамиз олтинчи натижани қайд этди. Эркаклар ўртасида эса 3 та олтин медаль билан тўртинчи поғонага кўтарилдик.
Шубҳасиз, Руслан Нурудинов биз учун мусобақа қаҳрамонига айланди. -109 кг вазн тоифасида иштирок этган Нурудинов икки карра жаҳон чемпионига айланиб, мазкур вазнда ўзбекистонлик атлетлар жаҳонда ҳамон тенгсиз эканини кўрсатди. Шунингдек, Турсуной Жабборова -87 кг вазн тоифасида даст кўтариш машқида кумуш, икки курашда эса бронза медалини қўлга киритди. Қолган атлетларимиз гарчи совринли ўринларни эгаллашмаган бўлсалар ҳам, Париж-2024 Олимпиадаси йўлида қимматли рейтинг очколарига эгалик қилишди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси ва спортчиларимизни мазкур дунё биринчилигида қўлга киритилган натижа билан қутлаб, жамоамизга келгуси мусобақаларда ҳам омад ва зафарлар тилайди.

17 Декабря 2022 2799
В Колумбии завершился чемпионат мира по тяжёлой атлетике среди взрослых. В последний день соревнований спортсмены за награды боролись в весовой категории свыше 109 кг.
В данном весе честь нашей страны должен был защищать Акбар Джураев. Однако, из-за того, что наш соотечественник получил травму во время финальной подготовки, тренерский штаб решил, что он не выйдет на помост. Таким образом, Олимпийский чемпион завершил это первенство планеты без медали.
Что касается участия сборной Узбекистана в соревнованиях, то она завоевала на чемпионате 3 золота, по 1 серебряной и бронзовой награды. Таким образом, наши соотечественники с 5-медалями в общекомандном зачёте показали шестой результат. А среди мужчин заняли четвёртое место с 3 золотыми медалями.
Руслан Нурудинов, участвовавший в весовой категории до 109 кг, завоевал золотую медаль во всех упражнениях и показал, что в его весе узбекские атлеты по-прежнему не имеют себе равных в мире. Стоит отметить, что Нурудинов стал двукратным чемпионом мира. Также Турсуной Джабборовой (-87 кг) была завоевана серебряная медаль в рывке и бронзовая по сумме двух упражнений. Остальные наши атлеты, хотя и не завоевали призовых мест, заработали ценные рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм 2024 года в Париже.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны и спортсменов с результатом, достигнутым на чемпионате мира и желает дальнейших побед на предстоящих соревнованиях.