Хива йирик этноспорт фестивалига тайёрланмоқда
Хива шаҳрида 2023 йил сентябрь ойида ўтказилиши режалаштирилган халқаро Этноспорт фестивалини ташкил этиш юзасидан тақдимот ўтказилди. Унда Спортни ривожлантириш
вазири Адҳам Икрамов Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 майдаги «Этноспорт турларини оммалаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-259-сон қарорида белгиланган вазифаларнинг ижросини таъминлаш мақсадида халқаро Этноспорт фестивалини юқори савияда ташкил этиш бўйича тақдимот билан танишди. Йиғилишда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ҳам қатнашди.
Тақдимотда устувор вазифалар сифатида қуйидаги масалалар кўриб чиқилди:
Фестивалга дунёнинг 65 та мамлакатидан меҳмонлар таклиф этилиши кутилмоқда:
меҳмонлар сони 1500 нафарни ташкил этади:
шундан, мартабали меҳмонлар – 250 киши (спорт вазири, спорт вазири ёрдамчиси, этноспорт ассоциациялари раҳбарлари ва ҳоказо);
хизматчилар ва спортчилар – 1250 нафар;
«VIP» тоифали меҳмонлар (250 нафар) – Хива шаҳридаги Фаровон меҳмонхонасига жойлаштирилади;
меҳмонлар, хизматчилар ва спортчилар (1250 нафар) Хива шаҳрида фаолият кўрсатаётган 144 та (шундан 83 таси Ичан қалъада, 61 таси Хива шаҳрида жойлашган) меҳмонхонадан ўрин олишади.
Тақдимот якуни бўйича Спортни ривожлантириш вазири ушбу йўналишдаги қўшимча устувор вазифаларни белгилаб берди.

Хива готовится к крупному фестивалю по этноспорту
Состоялась презентация по организации международного фестиваля по этноспорту в Хиве, который планируется провести в сентябре 2023 года. В мероприятии участие принял министр Развития спорта Адхам Икрамов, который поближе ознакомился с презентацией организации данного фестиваля на высоком уровне в целях обеспечения выполнения задач, поставленных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 25 мая 2022 года № ПП-259 «О мерах по популяризации и развитию этноспорта». На заседании также присутствовал заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов.
В качестве приоритетных задач презентации были рассмотрены следующие вопросы:
Ожидается, что на фестиваль будут приглашены гости из 65 стран мира:
количество гостей-1500 человек:
из них почётных гостей – 250 человек (министры спорта, помощники министров, руководители Ассоциаций этноспорта и др.);
обслуживающий персонал и спортсмены – 1250 человек;
гости категории "VIP" (250 человек) – разместят в комфортабельном отеле в Хиве;
гости, обслуживающий персонал и спортсмены (1250 человек) размещаются в 144 отелях, функционирующих в Хиве (из них 83-в Ичанскале, 61-в городе Хива).
По итогам презентации министр Развития спорта обозначил дополнительные приоритеты в этом направлении.