Шерзод Ташматов Мексикадаги жаҳон чемпионати якуни бўйича танқидий йиғилиш ўтказди
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси жорий ой Мексиканинг Гвадалахара шаҳрида ўтказилган жаҳон чемпионатида иштирок этиб, 1 та олтин, 1 та кумуш ва 2 та бронза медалларини қўлга киритганидан хабарингиз бор. Бугун МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов Павел Хан бошчилигидаги мураббийлар штаби билан дунё биринчилиги якунлари ва олдиндаги режалар бўйича йиғилиш ўтказди.
Шерзод Рихсибоевич Мексикада жамоа юқори натижа қайд этгани билан барчани яна бир бор қутлади. Бироқ йиғилишни танқидий руҳда ўтказиб, шоҳсупага кўтарила олмаган спортчиларнинг иштирокидан кўнгли тўлмаганини билдирди. Дунё биринчилигидан сўнг эйфорияни бир четга суриб, олдинда турган мусобақаларга жиддий тайёргарлик кўриш лозимлигини таъкидлади.
Хусусан, терма жамоани 6-11 декабрь кунлари Саудия Арабистонида ўтадиган якуний Гран-при кутиб турибди. Париж-2024 Олимпиадаси учун қимматли рейтинг очколарини тақдим этадиган мусобақа алоҳида тайёргарлик талаб этиб, унда жаҳон рейтингида кучли 16 таликдан жой олган атлетларгина қатнаша олади. Айни пайтдаги рейтинг ҳолатига кўра, мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси шарафини Улуғбек Рашитов, Никита Рафалович, Шуҳрат Салаев ва Светлана Осипова ҳимоя қилади.
Павел Хан суҳбат давомида жаҳон чемпионатида иштирок этган спортчилар қисқа ҳордиқдан сўнг яна машғулотларга қайтгани, терма жамоа вакилларининг саломатлиги яхши экани ҳақида маълумот берди. Йиғилиш якунида Шерзод Рихсибоевич якуний Гран-прида максимал натижа қайд этиш ва бунинг учун спортчиларга барча шароитларни яратиш бўйича қўшимча топшириқлар берди.

Шерзод Ташматов провёл критическую встречу по итогам чемпионата мира в Мексике
Сборная Узбекистана по таэквондо WT в уходящем месяце приняла участие в чемпионате мира в Гвадалахаре (Мексика), где завоевала 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые медали. Сегодня заместитель председателя НОК, председатель Ассоциации таэквондо страны Шерзод Ташматов провёл совещание с тренерским штабом во главе с Павлом Ханом по итогам мирового первенства и дальнейшим планам.
Шерзод Рихсибаевич ещё раз поздравил всех с высоким результатом команды в Мексике. Однако, проведя встречу в критическом духе, он выразил разочарование участием спортсменов, которые не смогли подняться на пьедестал почёта. Он подчеркнул необходимость серьёзной подготовки к предстоящим важным соревнованиям.
В частности, сборную ждёт финальный Гран-при, который пройдёт с 6 по 11 декабря в Саудовской Аравии. Состязания, которые принесут ценные рейтинговые очки для Олимпийских игр Париж-2024, требуют особой подготовки, так как в них могут участвовать только спортсмены, входящие в ТОП-16 мирового рейтинга. Согласно текущему рейтинговому состоянию, честь нашей страны на данном турнире будут защищать Улугбек Рашитов, Никита Рафалович, Шухрат Салаев и Светлана Осипова.
Павел Хан в ходе беседы отметил, что единоборцы, участвовавшие в чемпионате мира, после короткого отдыха вновь вернулись к тренировкам, состояние здоровья у представителей сборной хорошее. В завершение совещания Шерзод Рихсибаевич дал дополнительные поручения по достижению максимального результата в финальном Гран-при и созданию для этого атлетам всех необходимых условий.