Олимлар Катта портлашдан кейинги дастлабки дақиқаларни моделлаштириб, ёруғликдан материяни яратдилар
Моддадан ёруғлик пайдо бўлиши шароитларини таҳлил қилиш одамларнинг элементар зарралар ҳақидаги билимларини оширди. Ушбу жараён физикасини тушунгандан сўнг, кашфиётчилар микро заррачалар табиатини ўрганишга киришдилар. Макрокосмик қонунлар иккинчи даражали асос эканлиги ва атрофдаги барча нарсалар энг кичик зарралар устига қурилганлиги маълум бўлди.
Фотонларнинг атом ҳолати ўзгариши пайтида пайдо бўлиши ёруғлик ва материянинг ўзаро боғлиқлигини англатади.
Модда ва нурнинг ўзаро боғлиқлиги тўғрисида низолар
Илгари ушбу тоифалар қарши қўйилди, уларнинг ўлчами номутаносиб моддалар ва энергия эди. Aммо сув буғлари бўлган хонада тажриба ўтказилгандан сўнг, нурларнинг гамма-квантлари электрон каби позитронни ҳам яратиши мумкинлиги маълум бўлди.
Бу тескари жараён – модданинг йўқ қилиниши мумкинлигини англатади. Ушбу ҳолатдаги ўзгаришлар ёруғлик ва материя турларини кўрсатмоқда.
Техник жиҳатдан, бу ўзгаришни амалга ошириш мумкин эмас эди, аммо бир мунча вақт олдин, AҚШдан бир гуруҳ олимлар, улар орасида россиялик Aлексей Aрефев ҳам ёруғликдан материя олиш усулини таклиф қилишди. Гарчи тажриба натижалари сезилмайдиган ва базўр сезиладиган бўлса ҳам, катта истиқболларни очадиган озгина имконият пайдо бўлди. Бу ҳақда ўта сезгир қурилмалар хабар берди.
Ёруғлик сезиладиган зарраларни яратади
Сан-Диего университети лабораториясида бир неча йил давомида энг самарали, бир томонлама энергия нурларини яратиш имконияти устида иш олиб борилди. Иш радиация билан ҳам олиб борилди. Усуллардан бири физикларни кашфиётга яқинлаштирди. Бунинг учун 4 пикотваттли (пВт) лазер керак эди.
Лазер томонидан чиқарилган юқори маҳсулдорлик билан ўта қисқа пульслар магнит муҳитни яратади. Олинган майдон сайёрамизнинг магнит майдонига қараганда 100 марта зичроқ, аммо фақат 100 фемтосекунд мавжуд. Aммо лазер ва қабул қилувчи қурилмалар учун бу жуда статик.
Ушбу хусусиятларга эга муҳитда ёруғлик чиқарувчиси томонидан тарқаладиган магнит майдоннинг электронлари гамма нурларини ҳосил қила бошлайди. Улар тўқнашганда, электрон ва позитрон жуфтликлар пайдо бўлади, улар материя ва антиматерия ҳисобланади. Ҳар дақиқада юзлаб бундай жуфтликлар синтез қилинади, ҳатто битта тўқнашув ҳам самарали ҳисобланади.
1990 йилларнинг охиридан бошлаб физиклар шунга ўхшаш натижаларга эришдилар, аммо энг фаол электронлар ва ундан кучли ускуналар талаб қилинарди. Энди фақат нур модданинг синтетикаси вазифасини бажаради. Бунгача ҳар юзинчи пульс битта жуфтликни берган.
Ёруғлик билан тажриба олам мавжудлигининг дастлабки дақиқаларини симуляция қилишдир, қачонки фақат ёруғлик шакллантирувчи куч бўлганида. Ёруғликдан материяни яратиш юлдузлар ва сайёраларнинг келиб чиқиши босқичларини, қоронғу материялар ва антиматерияларнинг хусусиятларини тушунишга ёрдам беради. «Сезгир» ёруғлик билан барча турдаги тажрибалар давом этмоқда.

Scientists have recreated matter from light, simulating the first minutes after the Big Bang
The analysis of the conditions under which light is born from matter has increased people's knowledge of elementary particles. After understanding the physics of this process, the discoverers began to study the nature of microparticles. It became clear that the laws of the macrocosm are secondary bases, and everything around is built on the smallest particles.
The fact that photons appear during a change in the state of an atom suggests that light and matter are interconnected.
Disputes about the relationship of matter and light
Previously, these categories were opposed, their measure was incomparable matter and energy. But after conducting experiments in a chamber with water vapor, it turned out that gamma-rays of light can form both an electron and a positron.
This means that the reverse process is possible — the destruction of matter. These changes in state show that light and matter are varieties of matter.
Technically, this transformation was not feasible, but some time ago a group of scientists from the United States, which included a Russian Alexey Arefyev, proposed a method for obtaining matter from light. So far, the results of the experiment are intangible and barely perceptible, but the slightest chance that opens up huge prospects has appeared. This was reported by ultra-sensitive devices.
Light creates perceptible particles
In the laboratory of the University of San Diego, we have been working for several years on the possibility of creating the most productive, unidirectional energy beams. Work was also carried out with radiation. And one of the methods brought physicists closer to the discovery. This required a 4-picowatt (hTp) laser.
The highly productive, ultrashort pulses emitted by the laser create a magnetic medium. The resulting field is 100 times more intense than the magnetic field of our planet, but there are only 100 femtoseconds. But for the laser and the receiving devices, it is quite static.
In a medium with these characteristics, the magnetic field electrons accelerated by the light emitter begin to produce gamma rays. When they collide, electron-positron pairs appear, representing matter and antimatter. Hundreds of such pairs are synthesized every moment, and even a single collision is effective.
Since the late 1990s, physicists have achieved similar results, but they needed the most active electrons and more powerful equipment. Now only light acts as a synthetic substance. Before that, every hundredth pulse produced one pair.
The experience with light is a simulation of the first minutes of the existence of the universe, when only light was the formative force. Creating matter from light will help you understand the stages of the origin of stars and planets, the properties of dark matter and antimatter. All sorts of experiments with" perceptible " light continue.