Манамада Осиё Олимпия кенгашининг гендер тенглик мавзусига бағишланган семинари якунланди
Баҳрайннинг Манама шаҳрида Осиё Олимпия кенгаши (ООК) томонидан Халқаро Олимпия қўмитасининг (ХОҚ) стратегик йўл харитаси, 2020+5 йилги Олимпия кун тартибига мувофиқ қитъада гендер тенгликни таъминлаш мавзусига бағишланган халқаро семинар бўлиб ўтди. Маълум қилганимиздек, унда мамлакатимиз номидан юртимизда аёллар спортининг фаол тарғиботчилари, хусусан, ўзбек ва жаҳон гимнастикаси афсонаси Оксана Чусовитина, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси бош котиби Ксения Гулямова, МОҚ Халқаро алоқалар департаменти бош мутахассиси Наргиза Холмирзаева иштирок этишди.
Икки кун давомида ўтказилган семинарда Оксана Чусовитина ҳам сўз олди. Гимнастика афсонаси ҳаёти ва спорт майдонида дуч келган муаммолари, уларни қандай енгиб ўтгани, жамиятда ўз ўрнини топишида спортнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб, уни танлаганидан ҳеч қачон афсусланмаслиги, аксинча бундан бахтиёр эканини билдирди. Шунингдек, барча хотин-қизларга ўзларининг саломатлиги учун спорт билан мунтазам шуғулланишни тавсия қилди. Якунда ООКнинг гендер тенглик масалалари масъули Шейха Ҳаят бин Абдул Азиз Ал Халифа ҳамюртимизга эсдалик совғасини топширди.
Тадбирда нутқ сўзлаган ООК президенти вазифасини бажарувчи Ража Рандҳир Сингх ўз мурожаатида барча Миллий Олимпия қўмиталари қитъада аёлларнинг спортдаги ҳаракатини ривожлантириш ва уни юксалтиришга қаратилган саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Унинг қўшимча қилишича, ООК нафақат мусобақа майдонида, балки спорт ташкилотлари, маъмурият ва бошқарув ўринларида ҳам аёлларга ўз қобилиятларини кўрсатиш учун мустаҳкам платформа яратишга кўмаклашади.
Семинар давомида ҳамюртларимиз Шейха Ҳаят бин Абдул Азиз Ал Халифа, шунингдек, бир қатор хорижлик аёл мутасаддилар билан учрашувлар ўтказиб, юртимизда хотин-қизлар спорти ривожини янги босқичга олиб чиқиш каби масалалар юзасидан фикр алмашишди.
Бир сўз билан айтганда, ушбу семинар бугунги кунда аёллар спорт ҳаракати олдида турган асосий масалаларни ёритишда муҳим платформа бўлди.

В Манаме завершился семинар Олимпийского совета Азии по гендерному равенству
В столице Бахрейна Олимпийский совет Азии (ОСА) провёл международный семинар по стратегической дорожной карте Международного Олимпийского комитета (МОК) по обеспечению гендерного равенства на континенте в соответствии с Олимпийской повесткой дня 2020+5. Как мы сообщали ранее, от имени нашей страны в нём приняли участие активные пропагандистки женского спорта в Узбекистане, в частности, легендарная узбекская и мировая гимнастка Оксана Чусовитина, Генеральный секретарь Федерации современного пятиборья Узбекистана Ксения Гулямова, главный специалист департамента международных отношений НОК Наргиза Холмирзаева.
На мероприятии, который длился два дня, с докладом выступила и Оксана Чусовитина. Она рассказала о своей жизни и проблемах, с которыми столкнулась на спортивной арене, о том, как ей пришлось их преодолеть, о важности спорта для нахождения места в обществе, заявив, что никогда не сожалеет о своем выборе, а скорее счастлива этим. Она также рекомендовала всем женщинам регулярно заниматься спортом для собственного здоровья. В завершение семинара Шейха Хаят бин Абдул Азиз Аль Халифа, ответственная за вопросы гендерного равенства ОСА, вручила памятный подарок нашей соотечественнице.
Также в своём обращении исполняющий обязанности президента ОСА Раджа Рандхир Сингх отметил, что все Национальные Олимпийские комитеты будут поддерживаться со стороны Организации в стремлении продвигать и развивать движение женщин в спорте в континенте.
Кроме того, он заявил о том, что OCA настроено предоставить надёжную платформу для женщин, чтобы они преуспели, не только на игровом поле, но и в спортивных организациях, администрации и в зале заседаний.
В ходе семинара представительницы нашей страны провели встречи с Шейхой Хаят бин Абдул Азиз Аль Халифой, а также с рядом зарубежных официальных лиц, обменялись мнениями по таким вопросам, как вывод развития женского спорта в нашей стране на новый уровень.
Стоит отметить, что данный семинар имел большое значение для освещения основных проблем, с которыми сегодня сталкивается женское спортивное движение, а также в помощи делегатам и НОК преодолеть некоторые из этих проблем, работая вместе и предоставляя советы и поддержку.