МОҚ ходимлари ва РСТИАМ шифокорлари ўзбек тилини мадҳ этишди
Миллий Олимпия қўмитаси ва Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) ҳамкорлигида ўзбек тилига давлат тили мақоми берилганининг 33 йиллигига бағишланган “Қадринг баланд бўлсин, она тилим” номли байрам тадбири бўлиб ўтди. Унда Ўзбек Миллий академик драма театрининг дарғалари, Ўзбекистон халқ артистлари Эркин Комилов ва Гавҳар Зокирова, шунингдек, МОҚ ва РСТИАМ ходимлари иштирок этишди.
Тадбирни Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов очиб берди ва мавзунинг бугунги кундаги долзарблиги, ўзбек тилининг жамиятимиздаги ўрнини янада мустаҳкамлаш борасида олиб борилаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди. Шундан сўнг санъатимиз дарғалари боболаримиздан мерос қолган ўзбек тилининг вужудга келиши, шаклланиш босқичлари, тилнинг инсон ҳаётидаги ўрни хусусида гапириб беришди.
РСТИАМ шифокорлари она тилимизни мадҳ этувчи шеърлар билан тадбирни давом эттиришди. Атоқли ёзувчи Усмон Азимнинг “Кундузсиз кечалар” спектаклидан парча, ўзбек спорти юлдузларининг шеърлари жамланган видеоролик йиғилганлар эътирофига сазовор бўлди. Тадбир "Ниҳол" мукофоти совриндори Гулзода Худойназарова ва эстрадамизнинг таниқли вакили Шуҳрат Дарёнинг куй-қўшиқлари билан давом этди.

27 Октября 2022 3096
Национальный Олимпийский комитет совместно с Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины провели праздничное мероприятие, посвящённое 33-й годовщине принятия узбекского языка как государственного. В нём приняли участие народные артисты Узбекистана, актёры узбекского Национального академического драматического театра - Эркин Комилов и Гавхар Зокирова, а также сотрудники НОК и РНПЦСМ.
Мероприятие открыл председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Бахадир Махситов, который отметил актуальность проводимой работы по дальнейшему укреплению узбекского языка в обществе. После этого мэтры узбекского искусства рассказали о зарождении, этапах формирования узбекского языка, унаследованного от предков, о роли языка в жизни человека.
Сотрудники РНПЦСМ продолжили мероприятие стихами, воспевающими узбекский язык. Сцена с отрывком из спектакля “Кундузсиз кечалар” известного писателя Усмона Азима, видеоролик, звёзд узбекского спорта, читающих стихи о родном языке, получили высокое признание собравшихся. Мероприятие, в котором с хорошим настроением выступали его гости и участники, продолжилось песнями лауреата премии "Нихол" Гулзоды Худойназаровой и известного представителя узбекской эстрады Шухрата Дарьё.