Бугун қуръа. Сараланган дзюдочиларимиз қайси гуруҳдан жой олишади?
Бугун мамлакатимизда ўтадиган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтади. Ушбу маросимдан аввал ўз вазн тоифаларида жаҳон рейтингида кучли саккизликка кирган спортчилар саралаб олинади ва қуръа уларнинг атрофида шаклланади. Терма жамоамиз вакилларидан Муроджон Йўлдошев (-73 кг), Шарофиддин Болтабоев (-81 кг), Давлат Бобонов (-90 кг), Диёра Келдиёрова (-52 кг) сараланган спортчилар қаторига киришди. Ушбу мақолада спортчиларимиз қуръанинг қайси қисмдан жой олишлари, қай бир етакчилар билан бир гуруҳдан ўрин эгаллаши, уларнинг эҳтимолий рақиблари ҳақида фикр юритамиз.
-73 кг:
"А" гуруҳи
Лаша Шавдатуашвили (Грузия)
Номаълум рақиб
Жоиванни Эспосито (Италия)
"В" гуруҳи
Тохар Бутбул (Исроил)
Рустам Оружев (Озарбайжон)
“С” гуруҳи
Ҳидаят Ҳейдаров (Озарбайжон)
Соичи Хашимото (Япония)
“Д” гуруҳи
Цогбатар Ценд-Очир (Мўғулистон)
Муроджон Йўлдошев (Ўзбекистон)
Саккизликка кирмаган кучли спортчилар: Шаҳрам Аҳадов (Ўзбекистон), Мануэль Ломбардо (Италия), Игорь Вандтке (Германия), Билал Чилоглу (Туркия). Бу каби спортчилар қуръада қайси гуруҳга қўшилишидан қатъий назар, вазият тубдан ўзгариб кетиши ҳеч гап эмас. Бу жаҳон чемпионатида ўз номи билан рақибларининг юрагига ғулғула солиб, мусобақа олдидан чемпионликни деярли расмийлаштириб қўядиган япониялик Шохеи Оно йўқ. Шу боис чемпионлик учун яққол даъвогарни кўрсатиш қийин.
-81 кг:
“А” гуруҳи
Тато Григолашвили (Грузия)
Франк де Вит (Нидерландия)
“В” гуруҳи
Гульерме Шмидт (Бразилия)
Шарофиддин Болтабоев (Ўзбекистон)
Маттиас Кассе (Бельгия)
Сами Шуши (Бельгия)
Ведат Албайрак (Туркия)
Саид Муллаи (Озарбайжон)
Кўпчилик мутахассислар қуръа қандай ўтишидан қатъий назар -66 кг ва -81 кг вазн тоифаларини мураккаб ва интригаларга бой дея таърифламоқда. Ҳақиқатда ҳам шундай. Ушбу вазнда қайд этилган икки япон дзюдочиси саккизликда йўқ ва улар қуръанинг қайси қисмидан жой олишмасин, ҳар қайси сараланган спортчини медаллар учун курашдан эрта чиқариб юбориши ҳеч гап эмас.
Саккизликка кирмаган кучли спортчилар: Шамил Борчалвиши (Австрия), Сотаро Фуживара ҳамда Таканори Нагасэ (Япония), Саги Муки (Исроил), Жунхван Ли (Ж.Корея)
-90 кг:
Маммадали Меҳдиев (Озарбайжон)
Ерлан Шеров (Қирғизистон)
Кристиан Тоц (Венгрия)
Лука Маисурадзе (Грузия)
Давлат Бобонов (Ўзбекистон)
Лаша Бекаури (Грузия)
Иван Моралес (Куба)
Камроншоҳ Устапириён (Тожикистон)
Кўпчилик мухлислар финалда Бобонов ва Бекаури жуфтлигини тахмин қилаётган эди. Лекин рейтинг асосида шакллантириладиган қуръа уларни худди Токио-2020 Олимпиадасидагидек чорак финалда яна рўбарў қилиши мумкин. Умид қиламизки, бу гал Бобонов Токиодаги вазият тасодиф эканини исботлайди.
Японларнинг биринчи ва иккинчи рақамли вакили бўлмайди. Уларнинг бари тенг кучли. Гарчи ёш Косуке Машияма рейтингда ТОП дзюдочилар қаторига кирмаган бўлса ҳам, ундан ҳар нарса кутиш мумкин. У сўнгги бор 2021 йил ноябрда Бокуда ўтган “Катта дубулға” турнирида ғалаба қозонганидан бери ҳеч қаерда курашгани йўқ. Ким билсин, балки уни мураббийлари атайин ушбу мусобақага тайёрлашаётгандир. Шунингдек, 2018 йилги жаҳон чемпиони Ноэл ван ’т Энд ва Токио-2020 финалчиси Триппелни ҳам эсдан чиқармаслик керак.
Саккизликка кирмаган кучли спортчилар: Ноэл ван ’т Энд (Нидерландия), Эдуард Триппель (Германия), Косуке Машияма (Япония).
-52 кг:
Река Пуп (Венгрия)
Хорлободи Бишрельт (Мўғулистон)
Диёра Келдиёрова (Ўзбекистон)
Гефен Примо (Исроил)
Амандин Бушар (Франция)
Фабиен Кохер (Швейцария)
Челси Жилес (Буюк Британия)
Дистрия Красничи (Косово)
Кимсан Ута Абэ ўз вазнида сараланган орасида йўқ. Боиси у Токио-2020 Олимпиадасидан сўнг мусобақаларда деярли иштирок этмади ва рейтинг очколарининг бой берилиши сабаб бир нечта поғона йўқотди. Лекин у 90 фоиз эҳтимол Тошкентда шоҳсупага кўтарилади. Шунингдек, икки карра Олимпиада совриндори италиялик Одетте Жуффрида ҳам саккизликда йўқ. Агар улар қуръанинг Диёра Келдиёрова жой оладиган қисмига тушишмаса, юртдошимизнинг кечки дастурда медаллар учун курашиш имконияти кескин ошади.
Саккизликка кирмаган кучли спортчилар: Ута Абэ (Япония), Одетте Жуффрида (Италия).
Албатта, бу спортчиларнинг рейтинги, номлари ва шу пайтгача қайд этиб келган натижалари асосида тайёрланган таҳлил. Бироқ ҳаммасини мусобақага ҳар томонлама тайёр бўлган профессионаллар ҳал қилишади. Ҳатто, юқорида қайд этилмаган номлар орасида чемпион чиқиши ҳам ҳеч гап эмас. Бу борада барча дзюдочиларга, хусусан, юртдошларимизга омад тилаб қоламиз. Эслатиб ўтамиз, қуръа ташлаш маросими бугун Тошкент вақти билан 16:00 да бўлиб ўтади.

Сегодня состоится жеребьёвка. В какую группу попадают узбекские дзюдоисты?
Сегодня состоится жеребьёвка чемпионата мира по дзюдо. Перед этим мероприятием отбираются спортсмены, которые входят в восьмёрку сильнейших в мировом рейтинге в своих весовых категориях, и вокруг них формируется жребий. Из представителей отечественной сборной Муроджон Юлдашев (-73 кг), Шарофиддин Болтабоев (-81 кг), Давлат Бобонов (-90 кг), Диёра Келдиёрова (-52 кг) входят в число отобранных единоборцев. В данной статье мы расскажем о том, кто в какой группе занимает место и какие лидеры находятся вместе с ними, их вероятные соперники.
Группа "А":
Лаша Шавдатуашвили (Грузия)
Неизвестный соперник
Жоиванни Эспосито (Италия)
Группа "В"
Тохар Бутбул (Израиль)
Рустам Оружев (Азербайджан)
Группа "С" гуруҳи
Хидаят Хейдаров (Азербайджан)
Соичи Хашимото (Япония)
Группа "D"
Цогбатар Ценд-Очир (Монголия)
Муроджон Юлдашев (Узбекистан)
Сильнейшие спортсмены, не вошедшие в восьмёрку: Шахрам Ахадов, Мануэль Ломбардо (Италия), Игорь Вандтке (Германия), Билал Чилоглу (Турция). Не исключено, что ситуация кардинально изменится, независимо от того, к какой группе присоединятся эти спортсмены по итогам жеребьёвки. На этом чемпионате мира нет японца Шохеи Оно, который бы своим именем вызвал тревогу в сердцах соперников. Поэтому сложно показать явного претендента на чемпионство.
Тато Григолашвили (Грузия)
Франк де Вит (Нидерланды)
Гульерме Шмидт (Бразилия)
Шарофиддин Болтабоев (Узбекистан)
Группа "С"
Маттиас Кассе (Бельгия)
Сами Шуши (Бельгия)
Ведат Албайрак (Турция)
Саид Муллаи (Азербайджан)
Большинство экспертов считают, что весовые категории до 66 кг и до 81 кг являются богатыми на высокую конкуренцию и полны интриг, независимо от результата жеребьёвки. Это действительно так. Двух японских дзюдоистов, зарегистрированных в этом весе, нет в восьмёрке. Нет никаких сомнений в том, что они могут одолеть любого квалифицированного спортсмена из борьбы за медали, независимо от того, в какой части они находятся.
Сильнейшие спортсмены, не попавшие в восьмерку: Шамиль Борчалвиши (Австрия), Сотаро Фудзивара и Таканори Нагасэ (Япония), Саги Муки (Израиль), Джунхван Ли (Южная Корея).
Маммадали Мехдиев (Азербайджан)
Ерлан Шеров (Кыргызстан)
Кристиан Тоц (Венгрия)
Лука Маисурадзе (Грузия)
Давлат Бобонов (Узбекистан)
Лаша Бекаури (Грузия)
Иван Моралес (Куба)
Камроншох Устапириён (Таджикистан)
Многие фанаты предполагали, что в финале будет пара Бобонов и Бекаури. Но жребий, который формируется на основе рейтинга, может снова их свести в качестве соперников в четвертьфинале, как на Олимпийских играх Токио-2020. Мы надеемся, что на этот раз Бобонов докажет, что ситуация в Токио случайная.
У японцев не имеются дзюдоисты первого и второго номеров, они все одинаково сильные и составляют на каждых престижных стартах серьёзную конкуренцию. Хотя юный Косуке Машияма не входит в число лучших дзюдоистов в рейтинге, не стоит забывать о том, что он представляет японскую школу дзюдо, и что от него можно ожидать только победных выступлений. Он нигде не боролся с тех пор, как в последний раз выиграл турнир Большого шлема в ноябре 2021 года в Баку. Кто знает, возможно, его тренеры специально готовят к нынешним стартам. Также должны учитывать, что в списке фаворитов предстоящего первенства планеты имеется чемпион мира 2018 года Ноэл ван ’т Энд и финалист Токио-2020 Триппель.
Сильнейшие спортсмены, не вошедшие в восьмерку: Ноэл ван ’т Энд (Нидерланды), Эдуард Триппель (Германия), Косуке Машияма (Япония).
Река Пуп (Венгрия)
Хорлободи Бишрельт (Монголия)
Диёра Келдиёрова (Узбекистан)
Гефен Примо (Израиль)
Амандин Бушар (Франция)
Фабиен Кохер (Швейцария)
Челси Жилес (Буюк Британия)
Дистрия Красничи (Косово)
Титулованная сильнейшая дзюдоистка страны восходящего солнца Ута Абэ не входит в число лучших в своем весе. Так как она почти не участвовала в соревнованиях после Олимпийских игр Токио-2020 и опустилась на несколько позиций из-за потери рейтинговых очков. Но 90 процентов имеется вероятность того, что она поднимется на пьедестал почёта в Ташкенте. Также в ТОР-8 отсутствует двукратная Олимпийская чемпионка итальянка Одетте Джуффрид. Если они не попадут в ту часть, где будет Диёра Келдиерова, то шансы нашей соотечественницы побороться за медали в вечерней программе резко возрастут.
Сильнейшие спортсменки, не вошедшие в восьмёрку: Ута Абэ (Япония), Одетте Джуффрида (Италия).
Безусловно, это анализ, составленный на основе рейтинга единоборцев и их результатов, достигнутых до сегодняшнего времени. Но всё покажет татами, кто насколько готов как физически, так и психологически к ответственным и важным стартам текущего спортивного сезона. В свою очередь, мы пожелаем удачи всем тем, кто достоин звания лучшего из лучших. Напомним, жеребьёвка ЧМ-2022 состоится сегодня в 16:00 по ташкентскому времени.