Масофавий иш мутахассисликларга бўлган талабни қандай ўзгартиради?
Коронавирус пандемияси ва кейинчалик ўз-ўзини изоляция қилиш ҳаётимизнинг барча соҳаларига таъсир қилди. Катта ўзгаришлар, шу жумладан бизнес ва иқтисодиётни ҳам четлаб ўтмади. Карантин даврида ташкилотлар иккита лагерга бўлинди. Тўлиқ ёки маълум даражада масофадан туриб ишлаган компаниялар ва биринчи марта бундай тажрибага эга компаниялар. Биринчиси аниқ озчиликни ташкил этди – 30% дан кам.
Иккинчисига иш форматининг бундай кескин ўзгариши кўплаб оқибатларга олиб келади. Шубҳасиз, улардан бири ходимларнинг самарадорлигини кўриб чиқишдир. Ҳар бир аниқ мутахассис ишининг объектив натижаларини қайта кўриб чиқилиши муносабати билан ходимларнинг жиддий ротациясини кутиш мумкин. Биринчидан, IT бўлимлари ва уларни бошқаришнинг рақамли ишлаш режимига ўтишга малакаси ва тайёргарлигини текшириш.
Карантин тугаганидан кейин ҳам, кўплаб компаниялар форматнинг ўзгариши натижаларга, самарадорлик ва қулайликка таъсир қилмаган ходимлар учун масофавий ёки қисман масофавий ишлаш режимини сақлаб туришлари кутилмоқда. Масофавий иш жараёнига ўтган ташкилотлар кўпинча ушбу синов унчалик қўрқинчли эмаслигини билишади.
Маъмурий идораларнинг аудитини ўтказиш эҳтимоли катта. Штатнинг бир қисмини ишнинг масофавий шаклига ўтказиш офисни сақлашга бўлган эҳтиёж пасайишини англатади. Камроқ ишчилар – офис ичидаги иш жараёнларини қўллаб-қувватлаш учун тор доирадаги мутахассислар керак бўлади. Бу, айниқса, амалий жисмоний иш билан боғлиқ лавозимларга (котибалар, ёрдамчилар, офис менежерлари ва бошқалар) тегишли.
HR сектор (кадрлар ва ходимларни бошқариш) ҳам жиддий ўзгаришларга дуч келади. Aгар илгари онлайн интервьюлар ҳаддан ташқари кўп бўлиб қолган бўлса ва уларга ишониш даражаси паст бўлса, масофавий режимга ўтиш орқали кўпчилик видеоқўнғироқлар ва видеоконференциялар форматига ўтадилар. Бу, айниқса, бошқарув лавозимларига ишга қабул қилиш жараёнини тезлаштиради. Чунки мутахассисни бундай лавозимга таклиф қилиш тўғрисидаги қарор ташкилот юқори раҳбариятининг бевосита иштирокини талаб қилади. Бўш вақт танглиги сабабли онлайн суҳбат ўтказиш шахсан учрашув учун мос дарчани топишдан кўра анча қулай ва тезроқ бўлади.
Aризачилар учун офиснинг географик жойлашуви камроқ аҳамиятга эга бўлади. Ҳамкорликнинг янада фаол масофавий форматига ўтиш билан илгари кўчиб келиш шаклида тўсиқ бўлган минтақавий мутахассисларни жалб қилиш кучаяди.
Хўш, иш оқимларининг офлайн режимидан онлайнга ўтиши билан ким кўпроқ талабга эга бўлади? Биринчидан, рақамли трансформациялар бўйича директор. Сўнгги йилларда ушбу касбдаги ижобий динамика барқарор равишда кузатилмоқда. Бизнесни ривожлантириш ва сотиш бўйича менежерларга (бу рақамли савдо учун муҳим) талаб фақат ортади. Таъкидлаш керакки, ушбу ихтисосликлар ҳар қандай инқироз даврида, айниқса, долзарбдир.
Бизнес-таълим, тренинг ва коучинг соҳасининг ярмидан кўпи масофавий таълим дастурлари форматига ўтади.
Ташкилотларнинг корпоратив этикаси ҳам ўзгаради. Хусусан, HR кадрлар. Aгар илгари жамоанинг бирлашиши кўп жиҳатдан ҳақиқий жамоавий йиғилиш ва учрашувлар орқали амалга оширилган бўлса, яқин келажакда жамоаларнинг иш вақтидан ташқари онлайн муносабатлари бегона бўлмайди.

Как изменит дистанционная работа востребованность специальностей
Пандемия коронавируса и последовавшая самоизоляция повлияли на все аспекты нашей жизни. Серьезные изменения коснулись в том числе и бизнеса с экономикой. Организации в период карантина разделились на два лагеря. Компании, которые работали в полной или какой-то мере удаленно, и те, для кого подобный опыт стал первым. При том первые составляли явное меньшинство – менее 30%.
Столь кардинальное изменение формата работы для вторых влечет множество последствий. Очевидно, что одно из них – пересмотр реальной эффективности сотрудников. Можно ожидать серьезную ротацию персонала в связи с переоценкой объективных результатов работы каждого конкретного специалиста. В первую очередь проверка квалификаций и подготовленности IT отделов и их менеджмента к переходу в цифровой режим работы.
Ожидается, что даже после окончания карантина, многие компании сохранят удаленный или частично удаленный режим работы для тех сотрудников, на ком смена формата не сказалась на результатах, эффективности и комфорте взаимодействия. Организации с переходом на дистанционный процесс работы зачастую осознают, что этот тест не такой уж страшный.
Очень вероятно, что произойдет аудит административных отделов. Перенос части штата на удаленный формат работы будет обозначать сокращение потребностей в обеспечении работы офиса. Меньше сотрудников – меньше необходимости в специалистах для поддержания процессов работы внутри офиса. В особенности это касается должностей, связанных с прикладной физической работой внутри офиса (секретари, помощники, офис-менеджеры и так далее).
Существенные перемены перетерпит и HR-сектор (отдел кадров и управление персоналом). Если ранее, онлайн-интервью оставались крайней мерой, и уровень доверия к ним был низок. То с переходом на дистанционный режим, многие привыкли к формату видеозвонков и видеовстреч. Это позволит ускорить процесс найма, в особенности на руководящие должности. Так как решения по приглашению специалиста на такую позицию требует непосредственное участие топ-руководства организации. Стеснённые свободным временем, провести онлайн-собеседование для них будет куда удобней и быстрей, чем находить подходящее окно для очной встречи.
Менее важным для соискателей станет и географическое местоположение офиса. С переходом на более активный дистанционный формат сотрудничества увеличится привлечение к работе региональных специалистов, которые ранее имели преграду в виде переезда.
Так кто же станет более востребован с перетеканием рабочих процессов с оффлайна в онлайн? Конечно же, в первую очередь, директора по цифровой трансформации. Положительная динамика в этой профессии уже стабильно наблюдается последние несколько лет. Менеджерам по развитию бизнеса и продажам (что важно диджитал продажам) спрос также только возрастет. Хотя стоить отметить данные специальности особенно актуальны в период любого кризиса.
Вся сфера бизнес образования, тренингов и коучинга более чем наполовину перейдет в формат дистанционных образовательных программ.
Изменится и корпоративная этика организаций. В особенности HR. Если раньше сплоченность коллектива во многом достигалась за счет реальных коллективных сборов и встреч. То в ближайшее время не чуждыми станут онлайн-общение коллективов вне рабочего времени.
Безусловно можно сказать одно, как после любого мирового потрясения, нас ждет перестроение многих привычных нам бизнес процессов и понимания работы.