23 Сентябр 2022 5187
Бугун Спортни ривожлантириш вазирлигида Ўзбекистон каратэ WKF федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддилари, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация ходимлари ва терма жамоа аъзолари, ҳудудий вакиллар (ZOOM платформаси орқали), фахрийлар иштирок этишди. Конференция кун тартибидан федерацияга янги раис сайлаш, унинг раҳбарияти ва Ижроия қўмитаси таркибини қайтадан шакллантириб олиш каби масалалар ўрин олди.
Тадбир аввалида сўзга чиққан А.Икрамов каратэнинг мазкур йўналиши ўзбекистонлик ёшларнинг севимли спорт турларидан бири эканлиги, айниқса чекка ҳудудларда унга қизиқувчилар кўпчиликни ташкил этиши, ўз навбатида, ушбу спорт тури мамлакатимизда анча ривожлангани ҳамда терма жамоамиз аъзолари халқаро майдонларда ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб келишаётганини алоҳида эътироф этди.
Конференция кун тартибидан ўрин олган масалалар бир овоздан тасдиқлангач асосий жараёнга ўтилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт масалалари котибияти масъул ходими, бунгача спорт соҳасида турли лавозимларда самарали фаолият олиб борган Рашид Азатович Талипов номзоди федерация раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Рашид Талипов Ўзбекистон каратэ WKF федерацияси раиси этиб сайланди. Шу пайтгача федерация раҳбари сифатида фаолият олиб борган Алам Муллаев, шунингдек, Бахтиёр Нигматуллаев, Анвар Муҳамедов, Сапармурод Джиемуротов, Илҳом Мамадалиев, Бурхон Раҳмонов ҳамда Дилноза Бакирова раис ўринбосари, бунгача федерация Ижрочи директори лавозимида ишлаган Фарруҳ Ташкентбаев федерация Бош котиби этиб сайланди. Шунингдек, тадбир давомида Ижроия қўмитаси аъзолари ҳам шакллантирилиб, ташкилотнинг янги таҳрирдаги низоми тасдиқланди.
Йиғилишда сўзга чиққан Рашид Талипов юксак ишонч учун миннатдорлик билдирган ҳолда, юртимизда каратэ спортини ривожлантириш йўлида астойдил хизмат қилишини таъкидлади. Шу билан бирга, олдинда турган йирик мусобақалар, жумладан, жорий йил декабрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган катталар ўртасидаги Осиё чемпионатини юксак савияда ташкил этишда барчани ҳамжиҳат бўлишга чақирди.
Шу тариқа, Ўзбекистон каратэ WKF федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

23 Сентября 2022 5131
Сегодня в Министерстве развития спорта состоялась очередная отчётно-выборная конференция Федерации каратэ WКF Узбекистана. В ней приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, сотрудники Федерации и члены Национальной сборной, региональные представители (через платформу ZOOM), ветераны. В повестку дня конференции вошли такие вопросы, как избрание нового председателя Федерации, реорганизация её руководства и Исполнительного комитета.
Вначале мероприятия А.Икрамов особо отметил, что каратэ является одним из излюбленных видов спорта среди молодёжи Узбекистана, особенно в отдалённых регионах, где к данной дисциплине проявляют интерес многие, в свою очередь, этот вид спорта достаточно развит в нашей стране и члены отечественной команды достойно защищают честь Родины на международной арене.
Затем перешли к основному процессу встречи. Кандидатура Талипова Рашида Азатовича, ответственного сотрудника секретариата Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам образования, здравоохранения и спорта, до этого плодотворно работавшего в спортивной сфере на различных должностях, была предложена на пост председателя Федерации и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Рашид Талипов был избран руководителем Федерации карате WKF Узбекистана. Генеральным секретарём Организации избран Фаррух Ташкентбаев, а Алам Муллаев, Бахтиёр Нигматуллаев, Анвар Мухамедов, Сапармурод Джиемуротов, Ильхом Мамадалиев, Бурхон Рахмонов и Дилноза Бакирова назначены заместителями председателя Федерации. В ходе мероприятия также были сформированы члены Исполнительного комитета и утверждён Устав организации в новой редакции.
Выступая на заседании, Рашид Талипов поблагодарил за оказанное ему высокое доверие и отметил, что усердно будет трудится на пути развития каратэ в нашей стране. В то же время он призвал всех к объединению в организации предстоящих крупных соревнований, в том числе чемпионата Азии среди взрослых, который пройдёт в Ташкенте в декабре текущего года.
Таким образом, очередная отчётно-выборная конференция Федерации каратэ WKF Узбекистана завершила свою работу.