21 Сентябр 2022 2592
МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) ҳудудлардаги Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларида спортчиларга тиббий хизмат кўрсатиш ишларини ўрганиш бўйича иш бошлади. Марказ директори Камол Сирожитдинов бошчилигидаги ишчи гуруҳ дастлаб Андижон вилоятида бўлди.
Андижон давлат тиббиёт институтига (АДТИ) ташриф чоғида ушбу муассаса билан спорт тиббиёти таълимини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Суҳбатда РСТИАМ ва АДТИ ўртасида илмий-педагогик кадрларни тайёрлаш, спорт тиббиёти соҳасида илмий-инновацион ёндашувларни яратиш юзасидан яқиндан ҳамкорлик қилиш бўйича меморандум имзолаш келишувига эришилди.
Шундан сўнг мутасаддилар вилоятдаги Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази ҳамда Болалар ва ўсмирлар спорт мактабларининг тиббиёт ходимлари, талабалар ва ўқитувчилар иштирокидаги йиғилишда қатнашдилар. Унда РСТИАМ спорт тиббиётини ривожлантириш ва талабаларнинг айни шу соҳада кучли таълим олишига ёрдам беришга тайёрлигини билдирди.
Кун давомида РСТИАМ вакиллари Андижон шаҳридаги Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида бўлиб, у ердаги қурилиш ишлари ҳамда тиббиёт бўлими учун ажратилган жой билан танишишди ҳамда унинг фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар билдиришди. Ишчи гуруҳнинг келгуси ташрифи Фарғона ва Наманган вилоятларига режалаштирилган.

21 Сентября 2022 2609
Республиканский научно-практический центр спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК начал работу по изучению медицинского обслуживания спортсменов в региональных Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Рабочая группа во главе с директором Центра Камолом Сирожитдиновым сначала побывала в Андижанской области.
В ходе визита в Андижанский государственный медицинский институт (АГМИ) были обсуждены перспективы развития образования в области спортивной медицины. В ходе беседы было достигнуто соглашение о подписании меморандума о тесном сотрудничестве между РНПЦСМ и АГМИ по подготовке научно-педагогических кадров, созданию научно-инновационных подходов в области спортивной медицины.
После этого ответственные лица приняли участие в совещании с участием медицинских работников, студентов и преподавателей Центра подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта и детско-юношеских спортивных школ данного региона. В нём РНПЦСМ выразил готовность способствовать развитию спортивной медицины и помочь студентам получить профильное образование в той же области.
В течение дня представители РНПЦСМ посетили Центр подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в городе Андижан, где ознакомились со строительными работами и местом, отведённым под медицинское отделение, а также высказали предложения и рекомендации по улучшению его деятельности. Следующий визит рабочей группы запланирован в Ферганскую и Наманганскую области.