Жаҳон чемпионатига 40 кун қолди. Тайёргарлик қандай кетмоқда?
Маълумки, пойтахтимиз 6-13 октябрь кунлари дзюдо бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Мамлакатимизда илк бор ўтказиладиган ушбу нуфузли мусобақа юқори даражадаги тайёргарликни талаб этади. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида йилнинг энг муҳим тадбирига кўрилаётган ҳозирлик муҳокама қилинди.
Унда МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов бошчилигидаги федерация мутасаддилари, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ва Қўмита ходимдари иштирок этди.
Даставвал мусобақанинг тантанали очилиш маросими, унинг атрофида ўтказиладиган тадбирларнинг бадиий қисмига тайёргарлик жараёни кўриб чиқилди. Шу ўринда мухлислар учун бир кичик сирни очиб ўтсак. Тадбирлар барчанинг хотирасида унутилмас воқелик сифатида сақланиб қолиниши учун катта ижодий жамоа иш олиб бормоқда. Концерт қисмида ўзбек ва жаҳон эстрадасининг таниқли вакиллари мухлисларга кўтаринки кайфият улашиш учун хизмат қилишади.
Жаҳон чемпионатига 110 дан зиёд мамлакатдан меҳмонлар келиши кутилмоқда. Шубҳасиз, бундай катта масштабдаги ташриф буюрувчилар билан транспорт-логистика, маиший хизмат кўрсатиш каби йўналишлар бўйича ҳам алоҳида ишлаш талаб этилади. Йиғилиш давомида мутасаддилар Халқаро дзюдо федерацияси раҳбарияти, спортчи ва мураббийлар, хорижий ОАВ ходимлари учун ажратилган меҳмонхоналар, уларга яратиладиган шароитлар хусусида батафсил маълумот беришди.
Азизжон Камилов давлатимиз мана шундай нуфузли мусобақанинг ташкил этилишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётган экан, уни юқори савияда ўтказиш лозимлиги, бу мамлакатимиз имижини бутун дунёга кўрсатиш учун ажойиб имкониятлигини эслатиб, барча масъуллардан ўз вазифаларига масъулият билан ёндашишни сўради. Шунингдек, федерация шифокорларига спортчиларимизнинг саломатлигини, овқатланиш рационини қаттиқ назоратга олиш бўйича алоҳида кўрсатма берди.
Тадбир давомида мусобақани катта ҳажмда ёритиш, нафақат пойтахтимиз, балки вилоятлардаги дзюдо мухлисларини ўзига хос спорт байрамига жалб қилиш, кўркам “Ҳумо арена” атрофида миллий ҳунармандчилик бурчакларини ташкил этиш каби масалалар ҳам атрофлича кўриб чиқилиб, иш жараёнини янада кучайтириш бўйича тегишли топшириқлар берилди.

26 Августа 2022 2450
Ташкент готов встречать сильнейших дзюдоистов мира! Уже через 40 дней столица примет у себя первенство планеты
С 6 по 13 октября в столице нашей страны пройдёт чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Эти престижные соревнования, которые проводятся в Узбекистане впервые, требуют высокого уровня подготовки. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете обсудили подготовку к одному из самых важных событий года.
В мероприятии, организованном в Комитете приняли участие заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также сотрудники Комитета и Федерации.
Сначала был рассмотрен процесс подготовки к торжественному открытию престижных стартов, художественной части мероприятия, которые будут организованы во время проведения домашнего ЧМ. Давайте откроем один маленький секрет для фанатов в этом материале. Большой творческий коллектив работает над тем, чтобы события остались в памяти каждого участника и гостя праздника спорта, как одного из ярчайших и незабываемых мероприятий. В концертной части выступят известные представители узбекской и мировой эстрады.
Ожидается, что на чемпионат мира приедут гости из более чем 110 стран. Очевидно, что с посетителями такого масштаба требуется отдельная работа и по таким направлениям, как транспортно-логистическое, бытовое обслуживание. В ходе встречи ответственные лица подробно проинформировали о выделенных гостиницах и создаваемых условиях для руководства Международной федерации дзюдо, спортсменов и тренеров, сотрудников иностранных СМИ.
Азизжон Камилов подчеркнул, что государство всесторонне поддерживает организацию такого престижного турнира, который должен пройти на высоком уровне, а также особо отметил, что это прекрасная возможность показать имидж Родины всему миру. В свою очередь, он попросил всех привлечённых лиц ответственно подойти к своим обязанностям. Федерация также дала отдельное указание врачам взять под жёсткий контроль состояние здоровья отечественных спортсменов, а также их рацион питания.
В ходе мероприятия были подробно рассмотрены такие вопросы, как всестороннее освещение соревнований, привлечение поклонников дзюдо не только в столице, но и в регионах к большому спортивному празднику, организация уголков Национальных ремёсел вокруг “Хумо Арены”, даны соответствующие поручения по дальнейшему усилению рабочего процесса.