Тошкент Париж-2024 йўлида қитъамизнинг энг кучли оғир атлетикачиларини жамлайди
Пойтахтимизда ўтказилган Осиё оғир атлетика федерацияси (ООФ)нинг навбатдаги Конгресси ўз ишини якунлади. Қувонарлиси, унда Тошкент 2024 йил Париж Олимпиадаси йўлида қимматли лицензия очколарни тақдим этадиган қитъа биринчилиги мезбонлигини қўлга киритди.
«Ўзбекистон» меҳмонхонасида бўлиб ўтган Конгресснинг иккинчи қисмида Халқаро оғир атлетика федерацияси президенти Муҳаммад Ҳасан Жалуд, Осиё оғир атлетика федерацияси (ООАФ) президенти Ал-Мана Муҳаммад Юсуф, Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири ўринбосари, ООАФ вице-президенти, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, шунингдек ООАФнинг ижроия қўмитаси аъзолари ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Конгресс кун тартибидан ўрин олган энг муҳим масалалардан бири – Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига муҳим рейтинг очколари тақдим этадиган 2024 йилги қитъа чемпионати мезбонини аниқлаш бўлди. Унда Ҳиндистон, Туркманистон ва Ўзбекистон мазкур муҳим мусобақани қабул қилиш учун кураш олиб борди. Овоз бериш жараёни якунларига кўра, ООАФ Ижроия қўмитаси аъзолари ушбу турнир мезбонлигини юртимизга ишониб топширди.
Қайд этиш жоиз, Халқаро оғир атлетика федерацияси томонидан тасдиқланган Париж-2024 квалификация тизимига кўра, атлетлар лицензион цикл давомида маълум даражадаги мусобақаларда иштирок этишлари шарт. Тошкентда ўтадиган Осиё чемпионати ана шундай турнирлардан бири ҳисобланади. Мусобақа санаси ва 2024 йилги тақвим кейинроқ эълон қилинади.
Шунингдек, Конгрессда ООАФнинг ҳисобот-сайлов конференцияси ўтказиладиган манзил номи ҳам эълон қилинди. Унга кўра, Қатарнинг Доха шаҳри нуфузли анжуманга мезбонлик қиладиган бўлди.

Ташкент примет ещё один важный старт, в котором будут разыграны лицензионные очки Париж-2024
В столице завершился очередной Конгресс Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF). Отрадно отметить, что на пути к Олимпиаде 2024 года в Париже Ташкент примет континентальное первенство, дающее заветные лицензионные очки.
Во второй части конгресса, состоявшегося в отеле "Узбекистан", приняли участие президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммед Хасан Джалуд, президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF) Мохаммад аль Мана Юсуф, заместитель министра Развития спорта Республики Узбекистан, вице-президент AWF, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, а также члены Исполнительного комитета, члены правления AWF и представители СМИ.
Одним из важнейших вопросов повестки дня Конгресса стало определение страны – хозяйки континентального первенства 2024 года, который даст значимые рейтинговые очки летним Олимпийским играм Париж-2024. Индия, Туркменистан и Узбекистан боролись за принятие этого важного старта. По итогам голосования члены Исполнительного комитета AWF доверили проведение турнира нашей стране.
Стоит отметить, что согласно системе квалификации Париж-2024, утверждённой Международной федерацией тяжёлой атлетики, спортсмены обязаны участвовать в состязаниях определенного уровня в течение лицензионного цикла. Чемпионат Азии Ташкент-2024 является одним из таких турниров. Дата проведения соревнований и календарь на 2024 год будут объявлены позже.
На Конгрессе также было объявлено место проведения отчётно-выборной конференции AWF. Итак, он пройдёт в столице Катара Дохе.