Касб байрамингиз муборак бўлсин, қадрли матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари!
27 июнь санаси мамлакатимизда журналистиканинг том маънода туғилган кунидир. Бундан 115 йил аввал, аниқроғи, 1907 йил айнан ушбу санада жадидчилар ҳаракати билан илк ўзбек ОАВ – “Тараққий” газетаси чоп этила бошланди. Мамлакатимиз мустақилликка эришгач, мазкур сана диёримизда ҳар йили Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни сифатида кенг нишонлаб келинади.
Тўртинчи ҳокимият, дея таъриф бериладиган ОАВга мамлакатимизда сўнгги йиллар ҳар қачонгидан ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Президентимиз бошчилигида сўнгги йилларда журналистикага оид 10 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилинди ва улар амалда ўз ижросини топиб келмоқда. Давлатимиз раҳбарининг ушбу соҳа вакиллари фаолиятини қўллаб-қувватлаши билан жамиятимиз янада тараққий этяпти. Жумладан, сўз эркинлигининг таъминланиши соҳа мутахассислари учун катта имкониятлар эшигини очди. ОАВ ходимлари юртбошимиз билан елкама елка туриб Янги Ўзбекистоннинг йил сайин тараққий этишида Президентимизга камарбаста бўлиб келмоқдалар.
Хусусан, спорт соҳасида меҳнат қилаётган ҳамкасбларимиз халқимиз ва спортчиларимиз орасида ўзига хос “кўприк” вазифасини ўтаб, музаффар атлетларимизнинг халқаро майдонда эришаётган ютуқларини тезкор ва ишончли қилиб етказиб беришмоқда. Айниқса, йилдан йилга спортни ёритишга ихтисослашган телеканаллар, интернет нашрлари ва блогерларнинг кўпайиб бориши, мамлакатимизда соғлом турмуш тарзи тарғиботининг янада ортишига хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юртимизда фаолият олиб бораётган барча матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларини бугунги байрам билан табриклаб, уларнинг машаққатли ва масъулиятли фаолиятларини адо этишлари йўлида куч-ғайрат, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

С профессиональным праздником, дорогие работники печати и средств массовой информации!
В Узбекистане широко отмечается праздник День работников печати и средств массовой информации. А именно сегодняшний день, 27 июня, имеет особое значение не только для журналистов и работников сферы СМИ, но и для широкой аудитории читателей, зрителей и интеллигенции, которые пользуются результатами творчества.
В последние годы в Узбекистане как никогда уделяется большое внимание СМИ, которые можно назвать четвертой властью. За последние годы под руководством Президента приняты и находят практическое исполнение более 10 законодательных актов в области журналистики. Благодаря поддержке со стороны Правительства и государства деятельности представителей этой сферы, общество значительно процветает. В частности, обеспечение свободы слова открыло широкие возможности для специалистов. Сотрудники СМИ, плечом к плечу с Главой государства вкладывают свою лепту в развитие Нового Узбекистана.
В частности, наши коллеги, работающие в сфере спорта, являясь своеобразным “мостом” между народом и спортсменами, оперативно и достоверно передают достижения наших прославленных атлетов на международной арене. Особенно с каждым годом всё больше телеканалов, интернет-изданий и блогеров, специализирующихся на освещении спорта, способствуют дальнейшему росту пропаганды здорового образа жизни в стране.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех работников печати и средств массовой информации страны с сегодняшним праздником, желает им сил, энергии и крепкого здоровья на их нелёгком и ответственном профессиональном пути.