Конья-2021: Мусобақада қайси жамоавий спорт турларида қатнашамиз?
Яна саноқли кунлардан сўнг Туркиянинг Конья шаҳрида Ислом бирдамлиги ўйинлари старт олади. Ташкилий қўмита Ўйинларнинг регламенти ва мусобақада иштирок эта оладиган жамоалардан келиб тушган талабномалар бўйича ҳар бир дастурда қатнашадиган давлатлар номини эълон қилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбари ўтган йили Токио-2020 Олимпия ўйинларидан қайтиб келган делегациямизни қабул қилар экан, келгуси Олимпиадаларда жамоавий дастурларда ҳам лицензия қўлга киритиш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берган эди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Спортни ривожлантириш вазирлиги билан ҳамкорликда бу йўналишдаги ишларни бошлаб юборган бўлиб, Ислом бирдамлиги ўйинларида жамоавий дастурда қатнашадиган 2 та терма жамоамиз мазкур ҳаракатнинг амалий натижаси дейиш мумкин.
Бўлажак мусобақада ҳамюртларимиз гандбол ва 3х3 баскетбол бўйича аёллар ўртасидаги баҳсларда медаллар учун кураш олиб боришади. Комплекс мусобақа қоидаларига кўра, жамоавий спорт турларида ажратилган квоталар бўйича жаҳон рейтингидаги мос давлатлар танлаб олинади. Шу боис гандбол ва 3х3 баскетбол бўйича эркаклар, шунингдек, волейбол ҳамда футбол бўйича ҳам эркаклар, ҳам аёллар жамоаларимиз керакли рейтинг поғоналарига кира олмагани учун бу йилги Ислом бирдамлиги ўйинларида қатнаша олмайди. Қуръа ташлаш маросими 3 июль куни бўлиб ўтади.
Маълумот учун, бир йилга кечиктирилган мазкур V Ислом бирдамлиги ўйинлари 9-18 август кунлари бўлиб ўтади. Унда Ўзбекистон делегацияси 23 спорт турида 270 га яқин атлет билан қатнашиши режалаштирилган.

Конья-2021: в каких командных видах спорта мы будем выступать?
Остаются считанные дни до старта Игр Исламской солидарности в турецком городе Конья. Оргкомитет огласил стран-участниц в командных видах спорта в соответствии с регламентом Игр и заявками сборных, которые могут принять участие в соревнованиях.
Как известно, глава государства, принимая делегацию, вернувшуюся в прошлом году с Олимпийских игр Токио-2020, обозначил конкретные задачи по завоеванию лицензий в командных дисциплинах на предстоящих главных стартах четырёхлетия. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана совместно с Министерством развития спорта начал работу в этом направлении. И участие 2-х Национальных сборных, участвующие в командной программе на Играх Исламской солидарности, можно назвать началом в достижении поставленных задач и цели.
На предстоящем престижном турнире наши соотечественницы будут бороться за медали в женских соревнованиях по гандболу и баскетболу 3х3. По правилам комплексных состязаний по квотам, выделяемым в командных видах спорта, отбираются подходящие страны мирового рейтинга. В связи с этим мужские сборные по гандболу, баскетболу 3х3, а также мужские и женские дружины по волейболу и футболу не смогут принять участие в Конья-2021 из-за того, что не попали на необходимые рейтинговые позиции. Жеребьёвка предстоящих соревнований состоится 3 июля.
Отметим, что V Игры Исламской солидарности, которые были отложены на год, пройдут с 9 по 18 августа. В них планируется участие делегации Узбекистана с 270 атлетами в 23 видах спорта.