Темур Кападзе: “Бизнинг авлод ҳам чемпион бўлишни мақсад қилган”
Футбол бўйича Ўзбекистон Олимпия терма жамоаси бош мураббийи Темур Кападзе Осиё кубоги ярим финалида қўлга киритилган ғалабадан сўнг матбуот анжуманида қатнашиб, ўз таассуротлари билан ўртоқлашди.
“Биринчи навбатда ҳаммани ғалаба билан табриклайман. Биз финалдамиз! Япония кучли жамоа, тайёргарлик жараёнида уларни яхшилаб ўрганишга ҳаракат қилдик. Бугун йигитлар рақибга ҳар томонлама имконият қолдирмай ғалаба қозонишди”, – деди Т.Кападзе.
– Бугун ниманинг ҳисобига ғалаба қозондингиз деб ўйлайсиз?
– Ҳамма сирларни ҳам оча олмайман, албатта. Биз бу учрашувга катта ҳажмда тайёргарлик кўрган эдик. Йигитлар қўйилган вазифани маромига етказиб бажаришгани бунинг асосий сабаблардан.
– Бугун мухлислар ташриф буюрмаган бўлсалар ҳам, ОАВ вакиллари ажойиб қўллашди. Буни ҳам ҳис қилдиларингми?
– Шубҳасиз, мухлислар билан умуман бошқача ўйин бўлар эди. Биз ўз уйимизда эканимизни, стадион атрофида, телевизор қаршисида қанчадан қанча юртдошларимиз қўллаб туришганини ҳис қилар эдик. Бунинг учун барча юртдошларимизга ташаккур айтаман.
– Биринчи таймдан сўнг имкониятларимиз камдек туйилган эди. Танаффусда йигитларга нималар дедингиз?
– Бундай ўйинларда 1-2 вазият баҳс тақдирини ҳал қилади. Рақиблар қаердадир хато қилишини билар эдик. Жасурнинг ажойиб зарбаси билан ҳисобни очишга муваффақ бўлдик. Кўрганингиздек, улар йўл қўйилган хатони топа олдик ва бундан унумли фойдаланиб ғалаба қозондик.
– Ўйиндан аввал Сизнинг кўпроқ “Пахтакор” стадионида ўйнашни маъқул кўраётганингиз ҳақида гаплар тарқалди. “Бунёдкор”нинг ҳолати ҳақида нима дея оласиз?
– Ярим финал эмас, финални ҳам “Пахтакор”да ўтказишни хоҳлаган бўлар эдик. “Пахтакор”да майдон ҳолати яхши, ҳаво ҳам маромида айланади. Бу йигитлар учун жуда қулай. “Бунёдкор”да майдон анча “оғир” бўлиши ва ўйинда нафас олиш қийинлашиши барчага ноқулайлик туғдиради. Лекин бу ОФК белгилаган шарт. Финалда ҳам шу стадионда ҳаракат қиламиз.
– Финал йўлланмаси таассуротлари . . .
– Бу катта ғалаба биз учун. Аммо бу билан тўхтаб қолмаймиз. Саудия Арабистонининг ҳам кучини яхши биламиз. Улар билан кўп тўқнаш келдик. Аввал жамоамиз ушбу ёш тоифасида ғалаба қозонган. Биз ҳам чемпион бўлишни истаймиз.

Тимур Кападзе: "Наше поколение тоже стремится стать чемпионом”Тимур Кападзе: "Наше поколение тоже стремится стать чемпионом”
Главный тренер Олимпийской сборной Узбекистана по футболу Тимур Кападзе принял участие в пресс-конференции после победы в полуфинале Кубка Азии и поделился впечатлениями.
“Прежде всего, поздравляю всех с победой. Мы в финале! Япония-сильная команда, мы постарались их досконально изучить в процессе подготовки. Сегодня ребята одержали победу, не оставив сопернику ни единого шанса”, – сказал Т.Кападзе.
– Как вы думаете, за счёт чего вы сегодня выиграли?
– Я не могу раскрыть все секреты, конечно. Мы в значительной степени готовились к этой встрече. Основная причина в том, что ребята справились с поставленной задачей.
– Хотя сегодня фанаты не присутствовали в игре, представители СМИ оказали замечательную поддержку. Вы это чувствовали?
- Конечно, это была бы совершенно другая игра с фанатами. Мы чувствовали, что находимся дома, вокруг стадиона, перед телевизором, сколько соотечественников нас поддерживают. Хочу поблагодарить за это всех наших соотечественников.
– После первого тайма, казалось, что у нас было мало шансов. Что вы сказали ребятам на перерыве?
– В таких играх 1-2 ситуации решают судьбу игры. Мы знали, что соперники где-то ошибаются. Мы смогли открыть счёт великолепным ударом Джасура. Как вы видете, мы смогли найти ошибку, которую они допустили, и выиграли, эффективно используя её.
– Перед матчем ходили слухи, что вы предпочитаете играть на стадионе “Пахтакор”. Что вы можете сказать о состоянии "Бунёдкор"?
– Мы бы хотели провести не полуфинал, а финал в “Пахтакоре”, так как там состояние поля хорошее, воздух тоже циркулируется. Это очень комфортно для ребят. Тот факт, что в "Бунёдкоре" поле намного "тяжелее" и в игре трудно дышать, вызывает дискомфорт у всех. Но это условие, установлённое АФК. В финале мы также будем играть на этом стадионе.
- Впечатления от завоёванной путёвки в финал. . .
– Это большая победа для нас. Но на этом мы не остановимся. Мы также хорошо знаем силу Саудовской Аравии. Много раз с ними сталкивались. Сборная Узбекистана выигрывала в этой возрастной категории. Мы тоже хотим стать чемпионами.