Шерзод Ташматов Малака ошириш институти раҳбари билан Сурхондарё вилоятидаги спорт даргоҳларининг фаолиятини ўрганди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 23 май куни ўтказган видеоселектор йиғилишида берган топшириқлари, шунингдек, 6 июндаги жисмоний тарбия ва спорт соҳасига оид имзолаган 3 та янги Қарори асосида олиб борилаётган ўрганиш ишлари давом этмоқда. Бу сафар МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш институти раҳбари Илҳомжон Турсуналиевдан иборат ишчи гуруҳ Термиз шаҳрида бўлди.
Термиз Олимпия захиралари коллежида ўтган учрашувда вилоятдаги соҳа мутахассислари билан долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. Очиқ мулоқот тарзида ўтган суҳбат давомида соҳадаги муаммолар ўртага ташланиб, уларнинг ечими, келиб чиқиш сабаблари чуқур ўрганилди. Ҳар бир вилоятда бўлгани каби иқтидорли ёшларни селекция қилиш бўйича таэквондо ва дзюдо спорти мисолида ишлаб чиқилган янги тизим тақдимоти ўтказилди. Қайд этиш жоиз, йиғилишда қатнашган таниқли дзюдочи, Токио-2020 иштирокчиси ва ЖЧ совриндори, ҳозирда мураббийлик фаолияти билан шуғулланаётган Шарофиддин Лутфуллаев мазкур лойиҳани қўллаб-қувватлади.
Ташриф давомида мутасаддилар вилоят спортни ривожлантириш бошқармаси ва дзюдо федерацияси мутасаддиларининг ҳамроҳлигида бир қатор спорт мактаблари, хусусан, Термиз ОЗК фаолияти билан яқиндан танишишди. Шерзод Ташматов масканлардаги ошхоналар фаолиятига ҳам аҳамият қаратди. Ёш спортчилар учун тайёрланаётган овқатлар рациони, ҳафталик менюлар билан яқиндан танишиб, унинг таркибини янада фаол озуқавий моддалар билан бойитиш бўйича қўшимча тавсиялар берди.
Ишчи гуруҳ сафар доирасида Термиздаги спорт масканлари ва коллеж фаолиятини ўрганибгина қолмай, Бойсун туманида ҳам бўлдилар. У ердаги спорт мактабларининг фаолияти билан яқиндан танишиб, самарадорликни янада ошириш бўйича керакли тавсиялар берилди.
Президент қарорига кўра, эндиликда Олимпия захиралари коллежлари негизида Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказлари фаолият олиб боради. Ташриф якуни бўйича Шерзод Ташматов ва Илҳомжон Турсуналиев спорт турлари имкониятидан келиб чиққан ҳолда таълим муассасаларининг фаолияти, айниқса, коллеж қабули учун квоталарни қайта кўриб чиқиш бўйича ўзлари учун зарур маълумотларни белгилаб олишди.

Официальные лица изучили деятельность развития спортивной сферы Сурхандарьинской области
Продолжается выполнение поручений Президента Республики Узбекистан, данных на видеоселекторном совещании 23 мая текущего года, а также подписанных им 3 новых Постановления в сфере физической культуры и спорта от 6 июня. Рабочая группа, состоящая из заместителя председателя НОК Шерзода Ташматова и руководителя Института переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту Илхомжона Турсуналиева, на этот раз побывала в Термезе.
На встрече, прошедшей в Термезском колледже Олимпийского резерва, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам со специалистами отрасли. В ходе беседы, прошедшей в форме открытого диалога, были сформулированы проблемы в спортивной сфере, глубоко изучены пути их решения, причины возникновения. Как и в каждой области, была представлена новая система отбора талантливой молодёжи, разработанная на примере таэквондо и дзюдо. Стоит отметить, что присутствовавший на совещании известный дзюдоист, призёр чемпионата мира и участник Токио-2020 Шарофиддин Лутфуллаев, который в настоящее время занимается тренерской деятельностью, поддержал данный проект.
В ходе визита в сопровождении должностных лиц областного Управления развития спорта и Федерации дзюдо страны состоялось ознакомление с деятельностью ряда спортивных школ, а также Термезского КОР. Шерзод Ташматов также обратил внимание на работу столовых в учебных заведениях. Продукты, которые готовятся для молодых спортсменов, их рацион питания, еженедельное меню были внимательно изучены. Кроме того, Ш.Ташматов лично дал дополнительные рекомендации по обогащению состава блюд более активными питательными веществами.
В рамках поездки рабочая группа не только изучила спортивные сооружения и деятельность колледжа в Термезе, но и побывала в Байсунском районе. Ознакомившись с функционированием спортивных школ, были даны необходимые рекомендации по дальнейшему повышению эффективности.
Согласно Постановлению Президента, теперь на базе колледжей Олимпийского резерва будут функционировать центры подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. По итогам визита Шерзод Ташматов и Илхомжон Турсуналиев получили для себя необходимую информацию о деятельности образовательных учреждений, в частности, о пересмотре квот для приёма в колледжи.