Сирдарё вилоятида Президент топшириғи бўйича тайёрланган янги селекцион тизим муҳокама қилинди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбариятининг Республикамиз ҳудудлари бўйлаб олиб бораётган ўрганиш ишлари давом этмоқда. Бугун МОҚ раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов Сирдарё вилоятида бўлишди.
Хабарингиз бор, 23 май куни давлатимиз раҳбари томонидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида спорт таълими ва селекция ишларини кучайтириш, ҳудудларда бу борада мутлақо янгича тизим йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилган эди. Бугун ўтказилган йиғилишда мазкур вазифалар ижроси, унинг механизми бўйича сўз борди.
Гулистон шаҳар ҳокимияти залида ўтган учрашувда вилоят спорт бошқармаси, спорт таълим муассасалари, федерацияларнинг вилоят бўлими вакиллари иштирок этишди. Унда даставвал Азизжон Камилов ўтказилган видеоселектор мазмун-моҳияти, юртбошимиз томонидан соҳа ривожини янги даражага олиб чиқиш борасида берилган вазифалар, йўналишлар хусусида тўхталиб ўтди. А.Камилов сўз якунида бу борадаги ишларни амалга оширишда барчадан ўз вазифаларига масъулият билан ёндашишни сўради.
Шундан сўнг Шерзод Ташматов янги тизим ва унинг ўзига хосликлари ҳақида тўхталиб ўтди. Маълумки, ишлаб чиқилган лойиҳага мувофиқ, мусобақалар спорт турлари хусусиятларидан келиб чиқиб, ҳар бир ҳудуднинг туман ва шаҳарларида ёш тоифалари бўйича зоналар ва секторлар кесимида ўтказилади. Бу борада дзюдо ва таэквондо мисолида режадаги барча босқичлар тушунтириб берилди.
Иқтидорли спортчиларни селекция қилишда улар учун керакли шароитни яратишдан ташқари, тренер ва ҳакамлик корпуси каби йўналишларни ҳам ривожлантириш лозим. Шу боис янги лойиҳада бу мавзуга алоҳида тўхталиб ўтилган. Унда ёш спортчиларни тарбиялайдиган мутахассисларнинг малакасини ошириш, мусобақаларнинг адолатли ва шаффоф бўлишини таъминлаш бўйича қилинадиган ишлар кўрсатилган.
Йиғилиш давомида мазкур механизм бўйича мутахассисларнинг фикрлари тингланди, уни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ўрганилди. Ишчи гуруҳнинг кейинги манзили Жиззах вилояти бўлади.

В Сырдарьинской области обсудили новую селекционную систему, подготовленную по поручению Президента
Продолжается исследовательская работа, проводимая руководством Национального Олимпийского комитета Узбекистана во всех регионах республики. Сегодня заместители председателя НОК Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов посетили Сырдарьинскую область.
Как известно, на видеоселекторном совещании, прошедшем 23 мая под председательством главы государства, были даны поручения по усилению спортивного образования и селекционной работы, налаживанию в регионах совершенно новой системы в этом направлении. На сегодняшнем совещании речь шла о механизме исполнения данных задач.
Во встрече, прошедшей в зале хокимията города Гулистан, приняли участие представители областного Управления развития спорта, спортивных образовательных учреждений, областных отделений Федераций. В ней Азизжон Камилов рассказал о содержании и сути проведённого видеоселектора, задачах, направлениях, поставленных главой государства по выведению сферы на новый уровень развития. В заключение А.Камилов попросил всех ответственно подойти к своим обязанностям при осуществлении работы в этом направлении.
Далее Шерзод Ташматов остановился на новой системе и её особенностях. Как известно, согласно разработанному проекту, соревнования будут проводиться в разрезе возрастных категорий, зон и секторов в районах и городах каждого региона, исходя из специфики видов спорта. В связи с этим на примере дзюдо и таэквондо были более подробно объяснены все этапы плана.
При отборе талантливых атлетов, помимо создания для них благоприятных условий, необходимо развивать такие направления, как тренерский и судейский корпус. Поэтому в новом проекте эта тема имеет особое место. В нём показана работа по повышению квалификации специалистов, воспитывающих юных спортсменов, обеспечению честности и прозрачности соревнований.
Также в ходе заседания были заслушаны мнения экспертов по данному механизму, изучены предложения по его дальнейшему совершенствованию. Следующим адресом рабочего визита ответственных лиц станет Джизакская область.