МОҚ раҳбариятининг бу галги манзили Фарғона вилояти бўлди
Хабар берганимиздек, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти 23 май куни Президентимиз томонидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида вилоятларда бўлиб турибди. Водийга йўл олган ишчи гуруҳнинг навбатдаги манзили Фарғона вилояти бўлди.
МОҚ раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов режага биноан вилоят спортни ривожлантириш бошқармаси, БЎСМ, ИБЎСМ, ОЗК мутасаддилари ва соҳа вакиллари билан учрашув ўтказди. Фарғона шаҳридаги “Само” спорт комплексида ўтган тадбирда видеоселекторда кўтарилган масалалар, берилган топшириқлар ижросини таъминлаш учун йўлга қўйиладиган механизм кенг муҳокама қилинди.
Қайд этиш жоиз, давлатимиз раҳбари 23 май кунги йиғилиш давомида Фарғона бокси ҳақида алоҳида тўхталиб ўтган эди. Хусусан, унда сўнгги Олимпия ўйинларида вилоят спорти натижа кўрсатмагани, кўплаб йўналишлардаги мактаблар, ОЗК фаолияти орқага кетаётгани таъкидланган. Учрашув давомида МОҚ раҳбарияти мазкур камчиликларни бартараф этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Андижон вилоятида ўтган йиғилишда бўлгани каби фарғоналик мутахассисларга ҳудудларда ёшларни спортга жалб этиш, уларни саралаш учун Президентимиз берган топшириқлар асосида дзюдо ва таэквондо спорт турлари мисолида ишлаб чиқилган янги тизим таништирилди. Шерзод Ташматов шу тариқа иштирокчиларни янги тизим механизми, унинг ўзига хосликлари билан таништириб ўтди.
Янги лойиҳага кўра, мусобақалар спорт турлари хусусиятларидан келиб чиқиб, ҳар бир ҳудуднинг туман ва шаҳарларида ёш тоифалари бўйича зоналар ва секторлар кесимида ўтади. Унда ҳудудларга масъул мутахассислар бириктирилиб, баҳсларни бошқаришда шаффоф ва одилона ҳакамлик корпуслари яратилади. Мусобақада ғолиб ва совриндор бўлган иқтидорли ёшларни спорт мактаблари ва Олимпия захиралари коллежларига йўналтириш масаласи кўриб чиқилади.
Шунингдек, йиғилиш давомида ҳокимият ва бошқа мутасадди ташкилотлар томонидан иқтидорли спортчиларни ижтимоий ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича таклифлар ҳам муҳокама қилинди.

Следующим адресом руководства НОК стала Ферганская область
Как мы сообщали ранее, руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана находится с рабочим визитом в регионах с целью обеспечения исполнения поручений, данных на видеоселекторном совещании, прошедший под председательством Президента 23 мая. Следующим пунктом назначения рабочей группы, направившейся в долину, стала Ферганская область.
Согласно плану, заместители председателя НОК Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов провели встречу с должностными лицами областного Управления развитию спорта, ДЮСШ, СДЮСШ, КОР и представителями спортивной сферы. На мероприятии, прошедшем в спортивном комплексе “Само” в городе Фергана, были обсуждены вопросы, поднятые на видеоселекторе, механизмы, которые будут внедрены для обеспечения выполнения поставленных задач.
Стоит отметить, что глава государства в ходе, состоявшегося 23 мая, заседания особо остановился на Ферганском боксе. В частности, особо было подчёркнуто, что на последних Олимпийских играх данный регион не показал результатов, школы многих направлений, деятельность КОР отстают. В ходе встречи руководство НОК дало указания по устранению этих недостатков.
Как и на совещании, прошедшем в Андижанской области, Ферганским специалистам была представлена новая система, разработанная на примере дзюдо и таэквондо на основе поручений Президента по привлечению представителей подрастающего поколения к спорту в регионах, их квалификации. Таким образом, Шерзод Ташматов ознакомил участников встречи с механизмом новой системы, её особенностями.
Согласно новому проекту, соревнования будут проходить в районах и городах каждого региона в разрезе возрастных категорий зон и секторов, исходя из специфики видов спорта. На нём к регионам будут прикреплены ответственные эксперты, созданы прозрачные и справедливые судейские корпуса по ведению возникших споров. Будет рассмотрен вопрос направления талантливой молодёжи, отличившейся на состязаниях, в спортивные школы и колледжи Олимпийского резерва.
Также в ходе встречи были обсуждены предложения хокимията и других ответственных Организаций по социальной защите и поддержке талантливых и достойных спортсменов.