Жаҳон оғир атлетикаси ўзгаришлар остонасида
25-26 июнь кунлари Албаниянинг Тирана шаҳрида ўтадиган Халқаро оғир атлетика федерациясининг (IWF) Конгрессидан сўнг ташкилот тизимида улкан ўзгаришлар рўй беради. Унда IWF раҳбарияти ва бир қатор бошқарув тизимлари таркиби шакллантириб олинади.
IWF президентлиги сайловида иштирок этиш учун 11 нафар, вице-президентлик учун 33 нафар номзодга рухсат берилди. Ўзбекистон оғир атлетика федерациясининг маълум қилишича, тегишли комиссия томонидан тасдиқланган ҳамда Халқаро Олимпия қўмитаси эътироф этган IWF вице-президентлигига, Ижроия кенгашига, тегишли комиссияларга номзод сифатида маъқуллаганлар орасида ўзбекистонлик мутахассислар ҳам қайд этилган.
Спортни ривожлантириш вазири ўринбосари, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов IWF вице-президентлиги ҳамда Ижроия кенгаш аъзолигига номзод сифатида кўрсатилган бўлса, яна бир юртдошимиз, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси халқаро бўлим бошлиғи Зуҳра Абдуллаева IWFнинг иккита етакчи комиссияси аъзолигига даъвогарлар қаторидан жой олган.
IWF президентлигига даъвогар бўлган 11 нафар номзоддан иккитаси АҚШдан, беш нафари IWF Ижроия кенгашининг амалдаги аъзоси ва иккитаси Халқаро оғир атлетика федерациясининг собиқ бошқарув аъзоларидир. IWFнинг янги етакчиси бўлиш учун ҳозирда Кенгаш аъзолари бўлган қатарлик Юсиф Ал-Мана, финляндиялик Каролина Лундал, қозоғистонлик Жанат Тусупбеков, грециялик Пиррос Димас ва ироқлик Муҳаммад Жалуд ўз номзодини илгари сурган.
Шунингдек, 2020 йил октабрь ойида IWFнинг вақтинча президенти бўлган ва лавозимидан четлатилган америкалик Урсула Папандреа, АҚШ оғир атлетика федерацияси раҳбари Паула Аранда, 2013 ва 2017 йилги президентлик сайловларида қатнашган италиялик Антонио Урсо, Хитой оғир атлетика ассоциацияси президенти Сзинcианг Жоу, эронлик Али Моради, сингапурлик Том Лиау Халқаро оғир атлетика федерацияси етакчилиги учун кураш олиб бориши тасдиқланди. Улар сафида россиялик Максим Агапитов ҳам бўлиши мумкин. Фақат у Спорт арбитраж судига (CAS) тақдим этган апелляцияда ғалаба қозонсагина номзодлар қаторига кира олади.

Мировая тяжёлая атлетика на пороге перемен
25-26 июня в Албании произойдут грандиозные изменения в системе международной федерации тяжёлой атлетики (IWF). На нем будет работать специальный конгресс организации, на котором сформируется руководство, а также ряд систем Организации.
11 кандидатов были допущены к участию в президентских выборах IWF и 33 кандидата в вице-президенты. По информации Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, среди утверждённых соответствующей комиссией и признанных Международным Олимпийским комитетом кандидатов в вице-президенты IWF, Исполнительный совет, соответствующие комиссии были отмечены специалисты из Узбекистана.
Заместитель министра Развития спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов был выдвинут в качестве кандидата в вице-президенты и члены Исполнительного совета IWF, другая наша соотечественница, начальница Международного отдела Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Зухра Абдуллаева вошла в число кандидатов в члены из двух ведущих комиссий IWF.
Из 11 кандидатов на пост президента IWF двое-из США, пять-действующие члены Исполнительного совета IWF и двое-бывшие члены правления Международной федерации тяжёлой атлетики. На пост нового руководителя IWF были выдвинуты Юсиф Аль-Мана из Катара, который в настоящее время является членом совета директоров, Каролина Лундал из Финляндии, Жанат Тусупбеков из Казахстана, Пиррос Димас из Греции и Мухаммед Жалоуд из Ирака.
А также подтверждено, что американка Урсула Папандреа, которая в октябре 2020 года стала временным президентом IWF и была отстранена от должности, глава федерации тяжёлой атлетики США Паула Аранда, итальянец Антонио Урсо, участвовавший в президентских выборах 2013 и 2017 годов, руководитель Ассоциации тяжёлой атлетики Китая Сзинcианг Жоу, иранец Али Моради, сингапурец Том Лиау будут бороться за лидерство IWF. В их числе может оказаться россиянин Максим Агапитов. Попасть в число кандидатов он сможет только в случае победы в апелляции, поданной в Спортивный арбитражный суд (CAS).