16 ёшли енгил атлетикачимиз жаҳонда мавсум етакчисига айланади
Пойтахтимиздаги енгил атлетика марказида ушбу спорт тури бўйича катталар ўртасида мамлакат кубоги ва ёшлар ўртасида Ўзбекистон чемпионати ўтказилмоқда. Бугунги баҳслар давомида уч ҳатлаб сакраш секторида U18 ёш тоифасида жаҳонда мавсумнинг энг яхши натижаси ва мамлакат рекорди қайд этилган бўлса, U20 йўналишида ЖЧ нормативи бажарилди.
Ушбу дастурда Шарифа Давронова (2006 йил) олтинчи уринишда 13.92 метр натижа билан 13 йилдан бери ўзгармай турган ўсмирлар ўртасидаги мамлакат рекордини янгилашга муваффақ бўлди. 2009 йил Италияда ўтган дунё биринчилигида бронза медалини қўлга киритган Валерия Канатова 13,74 метр кўрсаткич билан ушбу сектордаги Республика рекорди муаллифи бўлиб турган эди. Янада аҳамиятлиси, жорий йил бутун дунёда ўсмирлар ва ёшлар тоифасида ҳеч бир спортчи бундай узоқликка сакрай олмаган.
Шунингдек, Хушноза Шавкатова (2005 йил) 12,91 метр натижа қайд этди. Бу билан Шавкатова жорий йилнинг 1-6 август кунлари Колумбиянинг Кали шаҳрида ўтадиган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати нормативини (12,85 м) бажарди.
Қайд этиш жоиз, ҳар икки спортчимиз Самарқанд мактаби тарбияланувчиси бўлиб, Музаффар Каримов қўл остида шуғулланишади. Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг маълум қилишича, мусобақа якунлангач, Халқаро енгил атлетика федерацияси унда қайд этилган натижаларни тасдиқлаши билан Шарифа Давронова ҳам ўсмирлар, ҳам ёшлар тоифасида уч ҳатлаб сакраш дастурида мавсум етакчисига айланади.

16-летняя легкоатлетка станет мировым лидером сезона
В столичном Центре лёгкой атлетики проводятся Кубок страны по этому виду спорта среди взрослых и чемпионат Узбекистана среди молодёжи. В ходе сегодняшних соревнований в программе тройного прыжка был зафиксирован лучший результат сезона в мире в возрастной категории U-18 и рекорд страны, а в группе среди спортсменов U-20 был выполнен норматив чемпионата мира.
В этой программе Шарифа Давронова (2006 г.р.) с результатом 13.92 м сумела обновить рекорд страны среди юниоров, который был установлен 13 лет назад. Бронзовая медалистка первенства планеты 2009 года в Италии Валерия Канатова тогда с результатом 13,74 м стала автором республиканского рекорда в этом секторе. Кроме того, в этом году ни один спортсмен во всём мире не смог прыгнуть на такую дистанцию в категории юниоров и молодёжи.
Также Хушноза Шавкатова (2005 г.р.) показала результат 12,91 м. Таким образом, Шавкатова выполнила норматив чемпионата мира среди молодёжи (12,85 м), который пройдёт с 1 по 6 августа текущего года в колумбийском городе Кали.
Стоит отметить, что обе спортсменки являются воспитанницами Самаркандской школы и занимаются под руководством Музаффара Каримова. По информации лёгкой атлетики Узбекистана по окончании республиканского первенства, как только Международная федерация лёгкой атлетики подтвердит результаты, Шарифа Давронова станет лидером сезона в программе тройного прыжка как в юниорской, так и в молодёжной категориях.