Делегациямиз Ислом бирдамлиги ўйинларида барча спорт турларида асосий таркиб билан қатнашади
Жорий йил Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтиши керак бўлган XIX Осиё ўйинлари Париж-2024 Олимпиадасидан олдин эътиборда бўлган энг муҳим старт эди. Бироқ мусобақа Хитойда авж олган коронавирус пандемиясининг яна бир тўлқини сабаб номаълум муддатга кечиктирилди. Шу боис Туркиянинг Конья шаҳрида ўтадиган V Ислом бирдамлиги ўйинлари муҳимлик жиҳатдан биринчи планга чиқди.
Бугун Миллий Олимпия қўмитасида ушбу комплекс мусобақа тайёргарлигига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Спортни ривожлантириш вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация ва ассоциациялар масъуллари иштирок этишди. Дастлаб Шаҳрулло Маҳмудов мусобақа тайёргарлигига катта эътибор қаратилаётгани ҳақида тўхталиб ўтди.
Аввал Коньядаги мусобақа учун захира таркибини юборишни мўлжаллаётган эдик. Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари бекор бўлгач, энди барча йўналишларда асосий таркибни жалб қиламиз. Унда Эрон, Қозоғистон, Индонезия каби Осиё давлатлари қаторида Озарбайжон, Миср, Туркия каби бошқа қитъа вакиллари ҳам бўлиши, иштирокчи мамлакатлар географиясининг кенгайиши баъзи спорт турлари учун беллашувлар Осиё ўйинларидан ҳам мураккаб ўтишини англатади. Энг муҳими бу Ислом бирдамлиги ўйинлари Париж-2024 Олимпия ўйинлари олдидан атлетларимизнинг тайёргарлигини синовдан ўтказиб беради. Ундаги иштирокимиз билан халқимиз, Президентимиз ва ҳукуматимиз олдида ўзига хос имтиҳондан ўтамиз. Шу боис бор кучимизни Коньядаги мусобақага йўналтирамиз. Бунинг учун бугуннинг ўзида барчадан яна бир бор рўйхатдан ўтказилган таркибни қайта кўриб чиқишингизни сўраб қоламиз”, – деди Шаҳрулло Маҳмудов.
Шерзод Ташматов терма жамоалардан мусобақагача оптимал таркиб билан юқори спорт формасида етиб боришни сўради:
Барча спорт турларида халқаро федерация тақвимидан ўрин олган муҳим мусобақалар бор. Ислом бирдамлиги ўйинларига юқори формада етиб бориш учун яккакураш турларида июль ойида ўтадиган турнирларга асосий таркибни жалб қилмаслик мақсадга мувофиқ деб ҳисоблаймиз. Боиси унда атлетларимиз кичик бўлса ҳам жароҳат олгудек бўлсалар, август ойида бўладиган Ислом бирдамлиги ўйинларига тўлиқ тиклана олмасликлари мумкин. Режага кўра, барча терма жамоаларимиз июль ойини тўлалигича ўқув-машғулот йиғинида ўтказишади. 2017 йил Озарбайжонда 63 та медаль билан умумжамоа ҳисобида тўртинчи бўлган эдик. Бу йил Туркияда ўтадиган ушбу комплекс мусобақада 57 та давлатдан ташриф буюрадиган атлетлар иштирок этиши кутилмоқда. Биз ҳам унга катта таркибни жалб этиб, шунга мос равишда юқори натижа билан қайтишни мақсад қилганмиз”.
Йиғилиш давомида ҳар бир федерация масъуллари билан мусобақага рўйхатдан ўтказилган таркиб муҳокама қилинди. Шерзод Ташматов сузиш, енгил атлетика каби медаллар жамланмаси кўп бўлган турлар делегациямизнинг умумжамоа ҳисобида етакчилар қаторига киришида ўзига хос локомотив бўлишлари зарурлигини таъкидлади. Мутасаддилар барча терма жамоаларнинг ўқув-машғулот йиғинларини ўтказишга шароит яратиб берилиши, бунинг учун масъуллардан йиғин манзили ва унда қатнашадиган шахслар сони бўйича аниқ маълумотларни тез фурсатда тақдим этишларини сўрашди.
Тадбирнинг иккинчи ярми 23 май куни Президентимиз раислигида ўтган видеоселектор йиғилишида кўтарилган масалалар, берилган топшириқлар ижросини таъминлашга бағишланди. Унда Шерзод Ташматов Андижон вилояти мисолида таэквондо ва дзюдо бўйича тузилган оммавий мусобақалар режаси билан таништирди. Шундан келиб чиққан ҳолда ҳар бир федерацияларга туман ва шаҳарлар кесимида ана шундай оммавий турнирлар режасини шакллантириш бўйича кўрсатма берилди.

Делегация Узбекистана во всех видах спорта примет участие в Играх Исламской солидарности основным составом
XIX Азиатские игры, которые должны были пройти в китайском Ханчжоув в текущем году, были самым важным стартом, который был в центре внимания перед Олимпиадой Париж-2024. Но соревнования были отложены на неопределенный срок из-за очередной волны пандемии коронавируса в Китае. Поэтому V Игры Исламской солидарности, которые пройдут в турецком городе Конья, по важности вышли на первый план.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание, посвящённое подготовке к данным комплексным состязаниям. В нём приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций. Сначала Шахрилло Махмудов остановился на том, что подготовке к данным соревнованиям уделяется большое внимание.
“Первоначально мы намеревались отправить резервный состав для участия в состязаниях Конья-2021. После того, как Азиатские игры в Ханчжоу были перенесены, во всех дисциплинах теперь привлекаем основной состав. В турецких Играх наряду с азиатскими государствами, такими как Иран, Казахстан, Индонезия, будут участвовать представители Азербайджана, Египта, Турции. В свою очередь, расширение географии стран-участниц означает, что соревнования по некоторым видам спорта будут проходить сложнее, чем Азиатские игры. Самое главное, что Игры Исламской солидарности текущего года послужат главной проверкой подготовки отечественных атлетов перед Олимпийскими играми Париж-2024. Конья-2021 - для нас своеобразный экзамен, по итогам которого мы сдадим своеобразный экзамен перед нашим народом, перед Президентом и Правительством. Поэтому направим все свои силы на эти соревнования. Для этого просим всех уже сегодня ещё раз пересмотреть зарегистрированный состав”, – сказал Шахрилло Махмудов.
Шерзод Ташматов попросил сборные подойти к соревнованиям в своей высокой спортивной форме с оптимальным составом:
“Во всех видах спорта есть важные соревнования, которые занимают место в календаре Международной федерации. Мы считаем целесообразным не привлекать основной состав на июльские старты по единоборствам, чтобы достичь высокой формы на Играх Исламской солидарности. Так как, если атлеты получат незначительные травмы, они не смогут полностью восстановиться к Конья-2021, который пройдёт в августе. Согласно плану, весь июль месяц будет посвящён для всех сборных усердным тренировочным сборам. В 2017 году в Азербайджане с 63 медалями делегация Узбекистана стала четвертой в общекомандном зачёте. Ожидается, что в этом году в этих комплексных соревнованиях, которые пройдут в Турции, примут участие спортсмены из 57 стран. Мы также стремимся привлечь к ним большой состав и, соответственно, вернуться с высокими достижениями”.
В ходе встречи с ответственными лицами каждой Федерации был обсуждён состав, зарегистрированный для участия в турецких состязаниях. Шерзод Ташматов отметил, что такие виды, как плавание, лёгкая атлетика, являющиеся медалеёмкими дисциплинами, должны стать своеобразным локомотивом вхождения отечественной делегации в число лидеров общекомандного зачёта. Ответственные лица попросили создать условия для проведения УТС всех сборных команд, чтобы можно было в кратчайшие сроки предоставить точную информацию об адресе тренировок и количестве лиц, участвующих в них.
Вторая половина мероприятия была посвящена вопросам, поднятым на прошедшем 23 мая под председательством Президента видеоселекторном совещании, обеспечению исполнения данных поручений. Шерзод Ташматов ознакомил с планом массовых соревнований по таэквондо и дзюдо, составленным на примере Андижанской области. Исходя из этого, каждой Федерации поручено сформировать план проведения таких массовых турниров в разрезе районов и городов.