Ўзбекистон қиличбозлик федерациясига янги раҳбар сайланди
Бугун Ўзбекистон қиличбозлик федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўтказилди. Унда федерацияга янги раҳбар сайлаш кун тартибидаги асосий масала бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси мутасаддилари, спортчи ва мураббийлар иштирок этишди. Йиғилишда дастлаб шу давргача Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси лавозимида ишлаб келган Рустам Шоабдураҳмоновнинг ўз хоҳишига кўра ёзган аризаси кўриб чиқилди ва делегатлар томонидан қабул қилинди.
Шундан сўнг йиғилиш кун тартибидаги асосий масалага ўтилди. Унда “Kapitalbank” АТБ Кузатув кенгаши раиси Абдусаматов Мақсуд Абдувалиевичнинг номзоди Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Мақсуд Абдусаматов Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси этиб сайланди.
“Авваламбор, менга билдирилган ишонч учун миннатдорчилик билдираман. Ҳозирда ушбу спорт ва қиличбозлик оиласининг ичига кириб, вазият билан яқиндан танишмоқдаман. Ўрганишлар асосида янги истиқболли режаларни шакллантирамиз. Олдимизда турган йирик мусобақаларда спортчи ва мураббийларимизнинг муваффақиятга эришишлари учун барча шароитларни яратиб берамиз” – деди Мақсуд Абдусаматов.
Сўнг кун тартибига мувофиқ, Ўзбекистон қиличбозлик федерациясига янги бош котиб сайланди. Унга кўра, ушбу вазифада фаолият кўрсатиб келган Гулнора Саидова мазкур лавозимга қайта сайланди.
Конференция иштирокчилари Рустам Шоабдураҳмоновнинг бошқаруви даврида ўзбек қиличбозлиги қайта уйғонганлиги, ёшлар ўртасида биринчи жаҳон чемпиони етишиб чиққани, Олимпия ўйинларига илк бор 3 та лицензия қўлга киритилганини алоҳида таъкидлаб ўтишди. Ўз навбатида янги сайланган раҳбарга ушбу ғалабаларни давом эттириш йўлида куч-ғайрат тилашди.
Шу тариқа Ўзбекистон қиличбозлик федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Избран новый руководитель Федерации фехтования Узбекистана
Сегодня состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации фехтования Узбекистана. Главным вопросом повестки дня стало избрание нового руководителя Федерации.
В мероприятии приняли участие представители Федерации фехтования Узбекистана, спортсмены и тренеры. Первоначально на заседании было рассмотрено и одобрено делегатами заявление, написанное по собственному желанию, Рустама Шаабдурахманова, занимающего должность председателя Федерации фехтования Узбекистана.
После этого была предложена кандидатура председателя Наблюдательного совета АКБ "Капиталбанк" Абдусаматова Максуда Абдувалиевича на должность руководителя Федерации фехтования Узбекистана и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Максуд Абдусаматов был избран председателем Федерации.
“Прежде всего, я хотел бы поблагодарить вас за оказанное мне доверие. В настоящее время я изнутри знакомлюсь с фехтовальной семьёй. На основе полученных знаний сформируем новые перспективные планы. Мы создадим все условия для успеха спортсменов и тренеров на предстоящих крупных соревнованиях”, – сказал Максуд Абдусаматов.
Затем был рассмотрен вопрос о назначении нового Генерального секретаря Федерации фехтования Узбекистана. На этот пост была переизбрана Гульнара Саидова, проработавшая на этой должности до недавнего времени.
Участники конференции особо отметили возрождение узбекского фехтования в период правления Рустама Шаабдурахманова, достижение первого чемпиона мира среди молодёжи, завоевание 3 лицензий на Олимпийские игры. В свою очередь, новоизбранному лидеру пожелали сил и энергии для продолжения этих побед.
На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации фехтования Узбекистана завершила свою работу.