Енгил атлетика бўйича 4х100 метрга эстафета югуришда Хитой эркаклар терма жамоаси Токио-2020 Олимпия ўйинларининг бронза медалларини қўлга киритди. Бу ҳақида ХОҚ расман эълон қилган.
Гап шундаки, мусобақада кумуш медалларни қўлга киритган Буюк Британия терма жамоасининг вакили Чижинду Ужанинг таҳлилидан тақиқланган модда чиққан. Шу боис бутун бошли жамоа кумуш медалдан маҳрум қилинди. Олимпиадада бронза медали билан тақдирланган канадаликларга кумуш, тўртинчи ўринни эгаллаган хитойликларга эса бронза медали насиб этди.
Қайд этиш жоиз, бу Хитой учун Олимпиадаларда эстафета дастуридаги биринчи, Афина-2004 Олимпиадасидан сўнг спринт йўналишидаги иккинчи медаль бўлди.

Британские спринтеры лишены серебра Токио-2020
Мужская сборная Китая по лёгкой атлетике в эстафете 4х100 метров удостоилась бронзовых медалей ОИ Токио-2020.
Международный Олимпийский комитет лишил серебряной медали Игр-2020 в Токио в эстафете 4×100 метров сборную Великобритании из-за положительного допинг-теста представителя команды Чижинду Уджи. В пробе Уджи обнаружили запрещённое вещество, сообщает пресс-служба МОК.
Канадцы, завоевавшие бронзовую медаль на Олимпиаде, получили серебро, а китайцы, занявшие четвёртое место - бронзу.
Стоит отметить, что для Китая это была первая медаль в программе эстафеты на Олимпиадах и вторая награда в спринте после Олимпиады в Афинах-2004.